PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DSG şanzıman kullanım teknikleriHasan6154
03 01 2018, 12:14
Video her ne kadar Scirocco kullanım teknikleri başlığı altında olsa da

bbütün modeller için geçerli olan DSG kullanımı ile alakalı güzel faydalı bilgiler içermekte.https://www.youtube.com/watch?v=H8guQXhVjGY

Lagrange Pasha
03 01 2018, 12:29
Hasan Bey Kardesimin buldugu videolari bir de $u iki video ile tamamlamak isterim. Alttaki videolardan ikincisini daha önce de forumda paylasmistim DSG kullanim teknigi ile ilgili olarak.


https://www.youtube.com/watch?v=VXuIFZ5-_6g


https://www.youtube.com/watch?v=lDISJ9gkVVg

Ikinci video oldukca uzun. DSG ile ilgili kisim (park etme, park yerinden cikma hususlari) 07:30 ile 15:00 arasinda anlatilmis.

Dikkatle izlemenizi oneririm, eger ilk kez DSG vitesli VAG grubu otomatik bir arac kullanmaya baslayacaksaniz ve bu konuda tecrubeniz yok ise. --- LP

Lagrange Pasha
03 01 2018, 12:58
Video her ne kadar Scirocco kullanım teknikleri başlığı altında olsa da bütün modeller için geçerli olan DSG kullanımı ile alakalı güzel faydalı bilgiler içermekte.

https://www.youtube.com/watch?v=H8guQXhVjGY

Burak Yener (https://www.youtube.com/channel/UCfB52ZhaRLHhlkExm2XT2nw)'in videosunda tek bir hususa katilamiyorum (muhtemelen Auto Stop-Start sistemine haiz bir aracim oldugundan):

Diyor ki, Burak Yener, aracinizi uzun sure kullandiktan sonra durdugunuzda motoru istop etmeden evvel 30 saniye bekleyin.
Simdi, bu 30 saniyelik (istop etmeden evvel) bekleme suresi cok abartili. Bu kadar beklemek yakit israfina yol acar.

Bakin, bilhassa soguk havalarda (bazen hatta 40 C'lik sicak havalarda bile), ilk calistirmada mar$a bastiktan sonra, devir gostergesi 1200-1300'lerden 700-800'lere ininceye kadar (ama 10 saniye, ama 30 saniye, hatta bazen 45 saniye) kadar bekleme konusunda hemfikiriz.

Bu ilk calistirmada devir 700-800 bandina inene kadar sabretme konusunda, konustugum 4 yetkili servis ustasindan 3'u ayni uyarida bulunmustu. 2008'de aldigim ilk TSI motorlu VW aracimdan beri buna azami dikkat ederim. O konuda itirazim yok.

Lakin; uzun sure yol aldiktan veya turbonun surus esnasinda devreye girdigi (icabinda sadece 2 km'lik) suruslerden sonra durunca, kontagi kapatmadan evvel 30 saniye bekle uyarisi bence gereksiz (yanlis demiyorum, gereksiz buluyorum). 5-15 saniye olabilir. Ancak 30 saniye abartili. Neden?

Aracta Auto Stop-Start zaten surekli aktif durumda (eger siz manuel olarak kapatmadiysaniz ve VAGCOM ayarlariyla oynayip bu ozelligini iptal etmediyseniz).
Dolayisiyla, araciniz 30 saniye boyunca vites ne P, ne de N konumundayken zaten calisamaz. 10-15 saniyede Auto Start-Stop devreye girip kontagi kapatir. --- LP

Hasan6154
03 01 2018, 13:08
Bence de haklısın Deniz kardeşim.

Agresif bir kullanım sırasında ışıklarda durduğum anda bile 10 sn. içerinde start - stop kontağı kapatıyor. Öyle bir gereklilik olsaydı, start-stop sistemi, aracı 30 - 40 sn sonra stop ederdi.

10 - 15 sn yeterlidir.

night blue
03 01 2018, 13:12
Bende su sekıl ekleme yapayım kullanırken auto hold olan aracların auto hold devamlı acık kalırsa hem sanzımanı korur sehir ıcındede rahat konforlu surus yaparsınız

Hasan6154
03 01 2018, 14:19
Ayrıca sıkışık trafikte gıdım - gıdım ilerlemek gerektiği durumlarda, vitesi manuel konumda kullanmak da DSG sağlığı için faydalıdır.

plaintext
03 01 2018, 16:42
Ayrıca sıkışık trafikte gıdım - gıdım ilerlemek gerektiği durumlarda, vitesi manuel konumda kullanmak da DSG sağlığı için faydalıdır.

aynı mantığı kullanıyorum.
yokuş yukarı çıkarken de kafası karışıyor bazen dsg nin büyültsem mi kücültsem mi diye , yine manuel e geçiyorum.
mevzu bitince normale dönüyorum :)

Metucu19
03 01 2018, 18:03
1.4 dsg sahiplerine bir sorum var...aracim 2017..sorum şu...Araç sogukken ilk kalkıştan itibaren viteslerde bir titreme oluyor...mesela 1den 2ye geçince 1500 devir dolaylarinda hafif bir sarsıntı ve hatta yokuş çıkıyor isem bir pırpır sesi de mevcut...ama cok ilginc bir şekilde sabah ilk calistirmada olmuyor...öğlen 12de işten eve dönerken düz yolda bile titreşim oluyor.isininca pürüzsüz bir sekilde gidiyor araba..sizde var mı ?
BU ARADA DSG İLE İLGİLİ UYULMASI GEREKEN BÜTÜN KURALLARA HER KULLANİMDA UYUYORUM. ..

Hasan6154
03 01 2018, 18:11
aynı mantığı kullanıyorum.
yokuş yukarı çıkarken de kafası karışıyor bazen dsg nin büyültsem mi kücültsem mi diye , yine manuel e geçiyorum.
mevzu bitince normale dönüyorum :)


Tebrikler. Özellikle şehir içi yokuşlarda mutlaka sizin yaptığınız gibi kullanılmalı. DSG niz çok daha uzun ömürlü olacaktır.

Ben genelde şehir içi manuel kullanıyorum , otomatik modda 50 - 60 km/s ile giderken bile 7. vitese atıyor sinir oluyorum.

Zaten Manuel de kullanırken bile, vştes 1 ' in üzerindeki hangi viteste olursa olsun , ışıkta veya başka sebeple ( tümsek vs. ) durduğumda , sistem vitesin manuel konumda olmasın aldırmayıp , kendi kendine vitesi 1 ' e atıyor.

Aynı şekilde manuel konumda 6. viteste ilerlerken gazı köklediğimde benim vites küçültmemi beklemeden vitesi 4 ' a alıyor ve sonrasında gaz pedalını bıraksamda bırakmasamda vitesi benim yükseltmemi bekliyor, yükseltmezsem 4. viteste kalıyor.

Yani diyeceğim, manuel kullanırken bile sistem gerekli gördüğü durumlarda vitesi değiştiriyor. Duruşlarda ve ani hızlanmalarda vites düşürmenize gerek kalmıyor, vitesin düşürülmesi gerekli olan durumlarda müdahale ediyor. Sadece vites yükseltme işini size bırakıyor.

Bu nedenle şehir içi manuel kullanmak hem sağlıklı, hem keyifli, hem yorucu değil.

burakyener
26 02 2018, 14:31
Merhabalar,

Videomun paylaşım kaynaklarını takip ederken forumunuza denk geldim. Kaynak olarak gösterip, itibar ettiğiniz için teşekkür ederim. :)Burak Yener (https://www.youtube.com/channel/UCfB52ZhaRLHhlkExm2XT2nw)'in videosunda tek bir hususa katilamiyorum (muhtemelen Auto Stop-Start sistemine haiz bir aracim oldugundan):

Diyor ki, Burak Yener, aracinizi uzun sure kullandiktan sonra durdugunuzda motoru istop etmeden evvel 30 saniye bekleyin.
Simdi, bu 30 saniyelik (istop etmeden evvel) bekleme suresi cok abartili. Bu kadar beklemek yakit israfina yol acar.30 saniye bekleme süresi konusu aslında DSG kullanımıyla değil, turbo'nun çalışma prensibiyle alakalı dikkat ettiğim bir durum. Aracımda(Scirocco) start-stop mevcut değil dolayısı ile motorun stop edilmesi ile turbo'nun yağlanmasının kesilmesi arasında boşluk bırakmamak adına bu tarz bir kullanım benimsedim. Start-Stop özelliği olan araçlarda muhtemelen bu tarz bir durumun önüne geçilmesi adına gerekli önlemler alınmıştır, söylediklerim bu tarz araçları kapsamıyordu. İlerleyen zamanlarda videoyu daha güncel bilgiler eşliğinde, tüm modelleri kapsayacak şekilde yenileyeceğim.

Teşekkürler