RNS 510 Teknik Detaylar

Passat Turkiye Google Passat Turkiye Google

Konuyu Değerlendir: Güncel Değerlendirme :

 1. #1
  offline
  srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Sercan Ağaoğlu
  Üyelik Tarihi
  17/02/2011
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  31
  Model
  Jetta
  Motor
  1.2 TSI
  Yılı
  2012
  Mesajlar
  19.615
  34 JB 0257

  RNS 510 Teknik Detaylar

  RNS 510 cihazlarla ilgili teknik olarak biraz detaylı bilgi paylaşacağım, almak isteyen arkadaşlar ve halen sahip olan arkadaşlar için faydalı olabilir.

  AKÜ BİTİRME PROBLEMİ

  Öncelikle cihazla birlikte ortaya çıkan en önemli problem 2008 öncesi araçlarda ortaya çıkan akü bitirme problemi. Çoğunlukla 2008 öncesi Volkswagen araçlarda aracınıza RNS 510 monte edildikten sonra ve araç 2-3 gün hareketsiz çalıştırılmadan yattığında, cihaz aracınızın aküsünü bitirebiliyor. Bunun 2 tane nedeni var.

  1- Aracınızın direksiyon kutusunun altında bulunan TEMIC marka CAN GATEWAY modülünün versiyonunun eski olması nedeniyle RNS 510'un kapandıktan sonra uyku moduna geçmemesi. CAN GATEWAY modülünün seri numarası 3C0 907 530. Bu numaranın sonunda ise tek harfle modülün versiyonu bulunuyor A B C D E gibi, bu versiyonlardan K ve öncesi problem yaratan modüllerdir. Yani L 'den sonraki modüller çoğunlukla problem yaratmıyor. Örneğin 2009 Golf'lerde S versiyonu bulunuyor ve bu modül RNS 510'larda akü bitirme problemi yaratmıyor.

  CAN GATEWAY (Direksiyon kutusunun altında, pedalların üst kısmında mor soketli olan modül.

  Passat Turkiye

  Yani aracınız 2008 öncesi ise ve akü problemi yaşıyorsanız, ki bu problemi VAG-COM'a bağladığınızda da görürsünüz, çözümü öncelikle ve orjinal olarak CAN GATEWAY modülünü değiştirmek.

  Modülün yenisini EBAY gibi sitelerden ya da servisten alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık 120 Euro. Küçük bir fişi ve 2 vidası var, kendiniz montajını yapabilirsiniz ANCAK mutlaka öncelikle eski modülünüzün VAG-COM'daki işaretli kutucuklarını not edip, yeni modülü taktıktan sonra yine VAG-COM'a girip aynı kutucukları işaretlemeniz gerekiyor. Buna da adaptasyon diyoruz

  Passat Turkiye

  2- Akü bitirmede ikinci neden ise Firmware denen RNS 510'un işletim yazılımının 2660 ve daha yeni bir sürüm olması. Yani eğer RNS 510'unuz 1100 gibi eski sürümle gelmişse ve aracınız da 2008 ve öncesi bir model ise akü bitirme problemini yaşamayabilirsiniz. Firmware'i internetten download ederek ve bir DVD'ye ISO olarak kaydedip güncelleme yapabilirsiniz, yeni firmware versiyonlarıyla RNS 510 pek çok özellik kazanıyor ve görüntüsü değişiyor elbette. Ancak akü problemi de 2008 öncesi aracınızda 2660 versiyonuyla birlikte gelişiyor. ve neticede problemi çözmek için CAN modülünü değiştirmeniz gerekiyor.

  HARİTA DVD

  RNS 510'a üzerinde bulunan SD kart yuvası aracılığıyla Çin malı versiyonlardaki gibi harita yükleyip kullanamıyorsunuz. Ve ancak teleatlas ya da yeni tedarikçi Navteq'in Volkswagen MFD3 RNS 510 - 810 için çıkardığı 1T0 051 859 seri numaralı DVD'leri kullanabiliyorsunuz. Yani farklı marka bir navigasyon yazılımı yüklemece yok :D

  1T0 051 859 kodlu RNS 510 DVD'lerinden yalnızca V4 ve yeni çıkan V5'te Türkiye haritaları da var. Yani V3 ve öncesi versiyonlarda TR yok. Ve ayrıca MFD3 harita DVD'leri East ve West olarak ikiye ayrılıyor, biz East versiyonunda varız.

  Navi DVD'si sürekli araçta takılı durmak zorunda değil. RNS510'un şeker harddiskinden 10GB alana bu harita DVD'sini yüklüyorsunuz o kadar.

  2009 RNS 510/810 Navteq V5 East Europa Harita DVD'si
  Passat Turkiye

  EKRAN PARLAKLIĞI

  Öncelikle söylemliyimki RNS 510'un ekranı oldukça parlak. Bu parlaklığı nasıl ayarlıyorsunuz ? İsterseniz SETUP menüsünden parlaklık ayarını yapabiliyorsunuz. YA DA RNS 510 içerideki ışık düzeyine göre parlaklığı kendisi ayarlıyor. Cihazın sol üst köşesindeki nokta gibi lede benzeyen yer aslında bir ışık algılayıcı, gece karanlık olunca ve içerideki aydınlatma lambanız sönünce RNS 510 otomatik olarak ekran parlaklığını düşürüyor, ve yolda gözünüzü almayacak bir seviyeye getiriyor. Ya da gündüz saatlerinde parlaklığı artırarak daha rahat görmenizi sağlayabiliyor.

  Passat Turkiye

  HAREKET HALİNDE GÖRÜNTÜ

  Standart gelen RNS 510'lar güvenlik nedeniyle 10km/h hızı geçtiğiniz anda ekranda izlemekte olduğunuz DVD filmi otomatik olarak durduruyor. Bu aslında güvenli olan ve de olması gereken şey. Bunu kaldırmak için hareket halinde görüntü adaptörü denilen bol kablolu ve montajı sadece klipsleri birbirine geçirmek olan mini bir modül kullanabilirsiniz. Ancak yalnızca DVD izleyebilirsiniz ve bildiğiniz gibi DVD kalitesinde sesin aracınızdaki hoperlörlerden gelmesi güzel ama dikkatinizi dağıtabilir.

  Bu arada nasıl müzik kliplerimi RNS 510'da izlerim sorusunu soranlar için, VSO Convert to DVD gibi bir programla arşivinizde olan kliplerinizi DVD'ye çevirebilirsiniz. Böylece her bir klip DVD'de bir PART oluşturur ve isterseniz DVD menüsünden isterseniz FORWARD düğmesine basarak kliplerinizden istediğinizi izleyebilirsiniz.

  RNS 510'da MPG, AVI, DIVX izleyemezsiniz, ancak bu formatları aynı programla DVD'ye dönüştürüp izleyebilirsiniz.

  Hareket Halinde Görüntü Adaptörü
  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  SES KALİTESİ

  Açıkcası RNS 510'ları ilk monte ettiğinizde rski RCD300/310'larınızdaki "BASS" frekanslarını arasınız. Eski CD/MP3 çalarlarınızda göre bass'larda düşüş olacaktır. Ancak bunun için henüz uygulamadığım bir çözüm önerisi buldumki o da şu;

  - VAG-COM'dan RNS510 Ses ayarlarına girip (Output) buradan "Volkswagen Sound System" ya da "No Sound System" seçeneklerini duruma göre işaretleyip, cihazı resetleyip ses düzeyini yeniden dinlemek. Sanırım araçlardaki dahili amfi varsa ve RNS 510 Volkswagen Sound System olarak ayarlıysa problem olmuyor, ancak araçta dahili amfi yoksa bu seçimi "No Sound System" 'e getirmek gerekiyor ki, RNS 510 çıkışlardaki Bass frekanslarını amfiye göre değil, doğrudan kapılarınızdaki hoperlörlere göre daha yüksek akımda versin.

  - İkinci çözüm önerisi ise aşağıda açıklayacağım GİZLİ MENÜ 'den ki gerçekten gizli menü LOUDNESS seçeneğini işaretlemeniz.

  RNS 510'a AMFİ EKLEYEBİLİR MİSİNİZ ?

  Ekleyebilirsiniz, ancak RNS 510'un arka tarafında harici amfi çıkışları ya da standart hoperlör bağlantı çıkışları yok. Standart bir amfi takmak için bazı kabolarda kesip biçme ve tadilat yapmanız gerekecektir.

  Ancak buna alternatif bir çözüm yine Blaupunkt'tan gelmiş THA serisi tam uyumlu amfilerden alıp gerekli adaptörü ile takıp kullanabilirsiniz. Yani tak kullan. Ancak bununla ilgili detaylar çok uzun. Burada tek belirtmem gereken amfi takıldıktan sonra yine VAG-COM'dam ses ayarlarına girip Sound System seçeneklerini duruma göre ayarlamanız gerektiği...

  THA Serisi Amfi için Volkswagen Bağlantı Adaptörü
  Passat Turkiye
  Passat Turkiye

  Blaupunkt THA Serisi Amfi 4x75 Watt
  Passat Turkiye


  GİZLİ MENÜ (SECRET MENÜ)

  Henüz şahsen görmesem de RNS 510'un gizli menüsü öncelikle VAG-COM'dan aktif hale getirilmeli ki daha sonra cihazın üstündeki tuşlarla bu menüye girebilesiniz.

  VAG-COM'a girilir, RNS 510 ayarlarına gelinir

  50 numaralı kanal seçilir, ayarlarına girilir, 0 olan değer 1 yapılır ve gizli menüye ulaşım aktif hale gelir.

  Cihaz üstteki ileri geri ve İ tuşlarına üçüne de aynı anda basmak suretiyle resetlenir, ilk açılışta Volkswagen logosu görününce SETUP tuşuna basılır, bırakılmaz

  İlk önce standart Setup ayar menüsü gelir, durmak yok basmaya devam

  10 saniye sonra az gizli Radyo ayar menüsü görünür, durmak yok basmaya devam ama bu menü de aklınızda bulunsun...

  30 saniyeden fazla bir süre sonra bahsettiğimiz gizli menü açılır, burada çeşitli ayarlar var, fazla karıştırmamak gerek denmektedir. Ancak daha önce söylediğim LOUDNESS ayarı buradadır. Bu ayar sesin daha yüksek frekansta gelmesini sağlıyor(muş).

  RNS 510 SKIN

  Yani RNS 510'un windows xp'deki gibi görüntü/menü renklerini değiştirebilirsiniz, aslında orjinal olarak RNS 510 monte edilmiş araçlarda aracın modeline göre bu renkler değişik geliyor. Yani cihazın skin'leri cihazın üzerinden değiştirilemiyor. Mesela Highline araçlarda gelen RNS510'lar Kırmızı / Siyah menü renkleriyle geliyor. Sportline GT GTI R32 araçlarda bu renk Yeşil veya Mavi oluyor.

  Peki siz aracınızda bu değişikliği nasıl yapıyorsunuz ? VAG-COM'a bağlayıp RNS 510 Color Scheme menüsüne geliyorsunuz ve burada Premium, Sport, Standart gibi seçenekleri işaretleyerek ve yine RNS 510'u resteleyerek değişimi tamamlıyorsunuz.

  Passat Turkiye
  Passat Turkiye
  Passat Turkiye

  VAGCOM Renk Ayar Menüsü
  Passat Turkiye  RNS 510 Ekranında Klima ve Park Sensörü Görüntüleri

  Bunun için kesinlikle yeni nesil Climatronic (Golf VI'daki) ve yeni nesil park sensörlerinin bulunması gerekiyor. Ayrıca en üstte bahsettiğim CAN GATEWAY modülünüzün de L ve daha sonraki bir versiyon olması da gerekiyor. Ayrıca RNS 510 ayarlarına VAG-COM'dan girerek bunların aktif hale getirilmesi gerekiyor.

  VAG-COM Klima Park Sensörü Ayar menüsü
  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  DİREKSİYONDAN KUMANDA TUŞLARI

  2007-2008 öncesi, sağ tarafta ses açma kapama solda telefon tuşları olan eski sistem fonksiyonel direksiyonlarda RNS510'u bağladığınızda yalnızca ses açma kapama tuşlarının çalıştığını, Sesi Tam Kapatma (Mute) ve Parça İleri Geri tuşlarının çalışmadığını göreceksiniz. Kusura bakmayın, buna çözüm şu anda yalnızca fonksiyonel tuş takımını bir sonraki versiyon, SOLDAN SES AÇA KAPAMA ve sağda ok tuşları olan modelle değiştirmeniz gerekiyor, bunun için ayrıca bu tuşların kumanda modülünü de değiştireceksiniz. Bu parça direksiyonun içinde airbag'in altında duruyor. Tak çıkar çok zor değil(miş). Bu parçayı değiştirince yol bilgisayarını kontrol ettiğiniz silecek üzerindeki gibi tuşlar halen çalışıyor, ayrıca yol bilgisayarına direksiyondan da kumanda edebiliyorsunuz. VAG-COm gerekmiyor.

  Olması gereken tuş takımı ve kontrol modülü
  Passat Turkiye

  FADER AYAR MENÜSÜNÜN GÖZÜKMEMESİ PROBLEMİ

  Yani sesin arkaya öne sağa sola dağıtılması için gereken menü görünmüyorsa bunun nedeni çoğunlukla aracınıza sonradan RNS 510'u takmış olmanız, cihazın 2660 firmware versiyonuyla gelmesi, ve VAGCOM ayarlarında Volkswagen SOUND SYSTEM veya DYNAUDIO SOUND SYSTEM seçeneklerinin işaretli olmasıdır. Çözüm önerisi 2 tane;

  - Can Gateway modülünüzü yenileyin L veya yukarı versiyon + VAG-COM'dan afaptasyon.
  - VAG-COM'a girin NO SOUND SYSTEM seçeneğini işaretleyin.

  Halen FADER ayar menüsü gelmiyorsa sağ yolcu koltuğunun altında bugüne kadar farketmediğiniz Volkswagen dahili amfisi var mı diye bakın, varsa VAG-COM'da SOUND SYSTEM seçeneğini işaretleyin. (Bu halde No SOund System seçili olması problem yaratıyor olabilir).


  NOTLAR:

  - RNS 510 harddiskine çılgın miktarlarda mp3 yükleyebilirsiniz. Ama bu MP3'leri mutlaka SD KArttan yüklemeniz gerekiyor, CD'deki MP3'lerin harddiske kopyalanabilmesi durumu olmadığını duydum. Ben SD Karttan yüklemiştim.

  - Klasörler oluşturabilir, IPOD gibi şarkıcı isimlerine göre dizinler yapabilirsiniz. Aynı anda SD Kartınızı da takıp, evden çıkarken attığınız yeni mp3'lerinizi karttan dinleyebilirsiniz.

  - RNS 510'u RESETLEMEK için --> CD yuvasının yanlarındaki 3 tuşa aynı anda basın. < > İ

  - Takılan DVD'leriniz Eject tuşuna basında çıkmıyorsa, sürekli Eject tuşuna basmayın. 10 saniye bekleyin, cihazı kapatın ve açın, CD çıkacaktır. Yine çıkmazsa eject'e bir kez basın ve bekleyin. Yine çıkmazsa resetleyip DVD'yi okumadan eject'e basın çıkacaktır.

  ALINTI:VWTURK
 2. #1
  offline
  srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  19.615

  RNS 510 cihazlarla ilgili teknik olarak biraz detaylı bilgi paylaşacağım, almak isteyen arkadaşlar ve halen sahip olan arkadaşlar için faydalı olabilir.

  AKÜ BİTİRME PROBLEMİ

  Öncelikle cihazla birlikte ortaya çıkan en önemli problem 2008 öncesi araçlarda ortaya çıkan akü bitirme problemi. Çoğunlukla 2008 öncesi Volkswagen araçlarda aracınıza RNS 510 monte edildikten sonra ve araç 2-3 gün hareketsiz çalıştırılmadan yattığında, cihaz aracınızın aküsünü bitirebiliyor. Bunun 2 tane nedeni var.

  1- Aracınızın direksiyon kutusunun altında bulunan TEMIC marka CAN GATEWAY modülünün versiyonunun eski olması nedeniyle RNS 510'un kapandıktan sonra uyku moduna geçmemesi. CAN GATEWAY modülünün seri numarası 3C0 907 530. Bu numaranın sonunda ise tek harfle modülün versiyonu bulunuyor A B C D E gibi, bu versiyonlardan K ve öncesi problem yaratan modüllerdir. Yani L 'den sonraki modüller çoğunlukla problem yaratmıyor. Örneğin 2009 Golf'lerde S versiyonu bulunuyor ve bu modül RNS 510'larda akü bitirme problemi yaratmıyor.

  CAN GATEWAY (Direksiyon kutusunun altında, pedalların üst kısmında mor soketli olan modül.

  Passat Turkiye

  Yani aracınız 2008 öncesi ise ve akü problemi yaşıyorsanız, ki bu problemi VAG-COM'a bağladığınızda da görürsünüz, çözümü öncelikle ve orjinal olarak CAN GATEWAY modülünü değiştirmek.

  Modülün yenisini EBAY gibi sitelerden ya da servisten alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık 120 Euro. Küçük bir fişi ve 2 vidası var, kendiniz montajını yapabilirsiniz ANCAK mutlaka öncelikle eski modülünüzün VAG-COM'daki işaretli kutucuklarını not edip, yeni modülü taktıktan sonra yine VAG-COM'a girip aynı kutucukları işaretlemeniz gerekiyor. Buna da adaptasyon diyoruz

  Passat Turkiye

  2- Akü bitirmede ikinci neden ise Firmware denen RNS 510'un işletim yazılımının 2660 ve daha yeni bir sürüm olması. Yani eğer RNS 510'unuz 1100 gibi eski sürümle gelmişse ve aracınız da 2008 ve öncesi bir model ise akü bitirme problemini yaşamayabilirsiniz. Firmware'i internetten download ederek ve bir DVD'ye ISO olarak kaydedip güncelleme yapabilirsiniz, yeni firmware versiyonlarıyla RNS 510 pek çok özellik kazanıyor ve görüntüsü değişiyor elbette. Ancak akü problemi de 2008 öncesi aracınızda 2660 versiyonuyla birlikte gelişiyor. ve neticede problemi çözmek için CAN modülünü değiştirmeniz gerekiyor.

  HARİTA DVD

  RNS 510'a üzerinde bulunan SD kart yuvası aracılığıyla Çin malı versiyonlardaki gibi harita yükleyip kullanamıyorsunuz. Ve ancak teleatlas ya da yeni tedarikçi Navteq'in Volkswagen MFD3 RNS 510 - 810 için çıkardığı 1T0 051 859 seri numaralı DVD'leri kullanabiliyorsunuz. Yani farklı marka bir navigasyon yazılımı yüklemece yok :D

  1T0 051 859 kodlu RNS 510 DVD'lerinden yalnızca V4 ve yeni çıkan V5'te Türkiye haritaları da var. Yani V3 ve öncesi versiyonlarda TR yok. Ve ayrıca MFD3 harita DVD'leri East ve West olarak ikiye ayrılıyor, biz East versiyonunda varız.

  Navi DVD'si sürekli araçta takılı durmak zorunda değil. RNS510'un şeker harddiskinden 10GB alana bu harita DVD'sini yüklüyorsunuz o kadar.

  2009 RNS 510/810 Navteq V5 East Europa Harita DVD'si
  Passat Turkiye

  EKRAN PARLAKLIĞI

  Öncelikle söylemliyimki RNS 510'un ekranı oldukça parlak. Bu parlaklığı nasıl ayarlıyorsunuz ? İsterseniz SETUP menüsünden parlaklık ayarını yapabiliyorsunuz. YA DA RNS 510 içerideki ışık düzeyine göre parlaklığı kendisi ayarlıyor. Cihazın sol üst köşesindeki nokta gibi lede benzeyen yer aslında bir ışık algılayıcı, gece karanlık olunca ve içerideki aydınlatma lambanız sönünce RNS 510 otomatik olarak ekran parlaklığını düşürüyor, ve yolda gözünüzü almayacak bir seviyeye getiriyor. Ya da gündüz saatlerinde parlaklığı artırarak daha rahat görmenizi sağlayabiliyor.

  Passat Turkiye

  HAREKET HALİNDE GÖRÜNTÜ

  Standart gelen RNS 510'lar güvenlik nedeniyle 10km/h hızı geçtiğiniz anda ekranda izlemekte olduğunuz DVD filmi otomatik olarak durduruyor. Bu aslında güvenli olan ve de olması gereken şey. Bunu kaldırmak için hareket halinde görüntü adaptörü denilen bol kablolu ve montajı sadece klipsleri birbirine geçirmek olan mini bir modül kullanabilirsiniz. Ancak yalnızca DVD izleyebilirsiniz ve bildiğiniz gibi DVD kalitesinde sesin aracınızdaki hoperlörlerden gelmesi güzel ama dikkatinizi dağıtabilir.

  Bu arada nasıl müzik kliplerimi RNS 510'da izlerim sorusunu soranlar için, VSO Convert to DVD gibi bir programla arşivinizde olan kliplerinizi DVD'ye çevirebilirsiniz. Böylece her bir klip DVD'de bir PART oluşturur ve isterseniz DVD menüsünden isterseniz FORWARD düğmesine basarak kliplerinizden istediğinizi izleyebilirsiniz.

  RNS 510'da MPG, AVI, DIVX izleyemezsiniz, ancak bu formatları aynı programla DVD'ye dönüştürüp izleyebilirsiniz.

  Hareket Halinde Görüntü Adaptörü
  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  SES KALİTESİ

  Açıkcası RNS 510'ları ilk monte ettiğinizde rski RCD300/310'larınızdaki "BASS" frekanslarını arasınız. Eski CD/MP3 çalarlarınızda göre bass'larda düşüş olacaktır. Ancak bunun için henüz uygulamadığım bir çözüm önerisi buldumki o da şu;

  - VAG-COM'dan RNS510 Ses ayarlarına girip (Output) buradan "Volkswagen Sound System" ya da "No Sound System" seçeneklerini duruma göre işaretleyip, cihazı resetleyip ses düzeyini yeniden dinlemek. Sanırım araçlardaki dahili amfi varsa ve RNS 510 Volkswagen Sound System olarak ayarlıysa problem olmuyor, ancak araçta dahili amfi yoksa bu seçimi "No Sound System" 'e getirmek gerekiyor ki, RNS 510 çıkışlardaki Bass frekanslarını amfiye göre değil, doğrudan kapılarınızdaki hoperlörlere göre daha yüksek akımda versin.

  - İkinci çözüm önerisi ise aşağıda açıklayacağım GİZLİ MENÜ 'den ki gerçekten gizli menü LOUDNESS seçeneğini işaretlemeniz.

  RNS 510'a AMFİ EKLEYEBİLİR MİSİNİZ ?

  Ekleyebilirsiniz, ancak RNS 510'un arka tarafında harici amfi çıkışları ya da standart hoperlör bağlantı çıkışları yok. Standart bir amfi takmak için bazı kabolarda kesip biçme ve tadilat yapmanız gerekecektir.

  Ancak buna alternatif bir çözüm yine Blaupunkt'tan gelmiş THA serisi tam uyumlu amfilerden alıp gerekli adaptörü ile takıp kullanabilirsiniz. Yani tak kullan. Ancak bununla ilgili detaylar çok uzun. Burada tek belirtmem gereken amfi takıldıktan sonra yine VAG-COM'dam ses ayarlarına girip Sound System seçeneklerini duruma göre ayarlamanız gerektiği...

  THA Serisi Amfi için Volkswagen Bağlantı Adaptörü
  Passat Turkiye
  Passat Turkiye

  Blaupunkt THA Serisi Amfi 4x75 Watt
  Passat Turkiye


  GİZLİ MENÜ (SECRET MENÜ)

  Henüz şahsen görmesem de RNS 510'un gizli menüsü öncelikle VAG-COM'dan aktif hale getirilmeli ki daha sonra cihazın üstündeki tuşlarla bu menüye girebilesiniz.

  VAG-COM'a girilir, RNS 510 ayarlarına gelinir

  50 numaralı kanal seçilir, ayarlarına girilir, 0 olan değer 1 yapılır ve gizli menüye ulaşım aktif hale gelir.

  Cihaz üstteki ileri geri ve İ tuşlarına üçüne de aynı anda basmak suretiyle resetlenir, ilk açılışta Volkswagen logosu görününce SETUP tuşuna basılır, bırakılmaz

  İlk önce standart Setup ayar menüsü gelir, durmak yok basmaya devam

  10 saniye sonra az gizli Radyo ayar menüsü görünür, durmak yok basmaya devam ama bu menü de aklınızda bulunsun...

  30 saniyeden fazla bir süre sonra bahsettiğimiz gizli menü açılır, burada çeşitli ayarlar var, fazla karıştırmamak gerek denmektedir. Ancak daha önce söylediğim LOUDNESS ayarı buradadır. Bu ayar sesin daha yüksek frekansta gelmesini sağlıyor(muş).

  RNS 510 SKIN

  Yani RNS 510'un windows xp'deki gibi görüntü/menü renklerini değiştirebilirsiniz, aslında orjinal olarak RNS 510 monte edilmiş araçlarda aracın modeline göre bu renkler değişik geliyor. Yani cihazın skin'leri cihazın üzerinden değiştirilemiyor. Mesela Highline araçlarda gelen RNS510'lar Kırmızı / Siyah menü renkleriyle geliyor. Sportline GT GTI R32 araçlarda bu renk Yeşil veya Mavi oluyor.

  Peki siz aracınızda bu değişikliği nasıl yapıyorsunuz ? VAG-COM'a bağlayıp RNS 510 Color Scheme menüsüne geliyorsunuz ve burada Premium, Sport, Standart gibi seçenekleri işaretleyerek ve yine RNS 510'u resteleyerek değişimi tamamlıyorsunuz.

  Passat Turkiye
  Passat Turkiye
  Passat Turkiye

  VAGCOM Renk Ayar Menüsü
  Passat Turkiye  RNS 510 Ekranında Klima ve Park Sensörü Görüntüleri

  Bunun için kesinlikle yeni nesil Climatronic (Golf VI'daki) ve yeni nesil park sensörlerinin bulunması gerekiyor. Ayrıca en üstte bahsettiğim CAN GATEWAY modülünüzün de L ve daha sonraki bir versiyon olması da gerekiyor. Ayrıca RNS 510 ayarlarına VAG-COM'dan girerek bunların aktif hale getirilmesi gerekiyor.

  VAG-COM Klima Park Sensörü Ayar menüsü
  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  Passat Turkiye

  DİREKSİYONDAN KUMANDA TUŞLARI

  2007-2008 öncesi, sağ tarafta ses açma kapama solda telefon tuşları olan eski sistem fonksiyonel direksiyonlarda RNS510'u bağladığınızda yalnızca ses açma kapama tuşlarının çalıştığını, Sesi Tam Kapatma (Mute) ve Parça İleri Geri tuşlarının çalışmadığını göreceksiniz. Kusura bakmayın, buna çözüm şu anda yalnızca fonksiyonel tuş takımını bir sonraki versiyon, SOLDAN SES AÇA KAPAMA ve sağda ok tuşları olan modelle değiştirmeniz gerekiyor, bunun için ayrıca bu tuşların kumanda modülünü de değiştireceksiniz. Bu parça direksiyonun içinde airbag'in altında duruyor. Tak çıkar çok zor değil(miş). Bu parçayı değiştirince yol bilgisayarını kontrol ettiğiniz silecek üzerindeki gibi tuşlar halen çalışıyor, ayrıca yol bilgisayarına direksiyondan da kumanda edebiliyorsunuz. VAG-COm gerekmiyor.

  Olması gereken tuş takımı ve kontrol modülü
  Passat Turkiye

  FADER AYAR MENÜSÜNÜN GÖZÜKMEMESİ PROBLEMİ

  Yani sesin arkaya öne sağa sola dağıtılması için gereken menü görünmüyorsa bunun nedeni çoğunlukla aracınıza sonradan RNS 510'u takmış olmanız, cihazın 2660 firmware versiyonuyla gelmesi, ve VAGCOM ayarlarında Volkswagen SOUND SYSTEM veya DYNAUDIO SOUND SYSTEM seçeneklerinin işaretli olmasıdır. Çözüm önerisi 2 tane;

  - Can Gateway modülünüzü yenileyin L veya yukarı versiyon + VAG-COM'dan afaptasyon.
  - VAG-COM'a girin NO SOUND SYSTEM seçeneğini işaretleyin.

  Halen FADER ayar menüsü gelmiyorsa sağ yolcu koltuğunun altında bugüne kadar farketmediğiniz Volkswagen dahili amfisi var mı diye bakın, varsa VAG-COM'da SOUND SYSTEM seçeneğini işaretleyin. (Bu halde No SOund System seçili olması problem yaratıyor olabilir).


  NOTLAR:

  - RNS 510 harddiskine çılgın miktarlarda mp3 yükleyebilirsiniz. Ama bu MP3'leri mutlaka SD KArttan yüklemeniz gerekiyor, CD'deki MP3'lerin harddiske kopyalanabilmesi durumu olmadığını duydum. Ben SD Karttan yüklemiştim.

  - Klasörler oluşturabilir, IPOD gibi şarkıcı isimlerine göre dizinler yapabilirsiniz. Aynı anda SD Kartınızı da takıp, evden çıkarken attığınız yeni mp3'lerinizi karttan dinleyebilirsiniz.

  - RNS 510'u RESETLEMEK için --> CD yuvasının yanlarındaki 3 tuşa aynı anda basın. < > İ

  - Takılan DVD'leriniz Eject tuşuna basında çıkmıyorsa, sürekli Eject tuşuna basmayın. 10 saniye bekleyin, cihazı kapatın ve açın, CD çıkacaktır. Yine çıkmazsa eject'e bir kez basın ve bekleyin. Yine çıkmazsa resetleyip DVD'yi okumadan eject'e basın çıkacaktır.

  ALINTI:VWTURK

 3. #2
  offline
  avni_070 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  HÜSEYİN AVNİ
  Üyelik Tarihi
  28/04/2021
  Yer
  KARAMAN
  Model
  Passat
  Motor
  1.5 TSI
  Yılı
  2020
  Mesajlar
  1
  34DTU020

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Merhaba. RNS 510 cihazını skoda superb aracımıza takmak istiyoruz. 2. el bir cihaz bulduk bu cihazda açılış logosunu skoda amblemi yapabilir miyiz? Ayrıca renkleri değiştirebildiğimizi yazmışsınız renkleri değiştiğinde cihazın düğme renkleri de değişiyor mu acaba? Skodanın iç renkleri yeşil olduğu için yeşil yapmak istiyorum.
 4. #2
  offline
  avni_070 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  1

  Merhaba. RNS 510 cihazını skoda superb aracımıza takmak istiyoruz. 2. el bir cihaz bulduk bu cihazda açılış logosunu skoda amblemi yapabilir miyiz? Ayrıca renkleri değiştirebildiğimizi yazmışsınız renkleri değiştiğinde cihazın düğme renkleri de değişiyor mu acaba? Skodanın iç renkleri yeşil olduğu için yeşil yapmak istiyorum.