Motor yağlari

Passat Turkiye Google Passat Turkiye Google

Konuyu Değerlendir: Güncel Değerlendirme :

 1. #1
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Hasan
  Üyelik Tarihi
  13/05/2017
  Yer
  Dünya
  Yaş
  50
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  2.819
  54 BJK 61

  Motor yağlari

  Motor Yağının Görevi Nedir?


  Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur.

  Mineral Yağlar

  Mineral yağlar yıllardır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yeraltındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar eklenmek suretiyle üretilirler. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.


  Sentetik Yağlar

  Sentetik yağlar laboratuvarlarda çeşitli kimyasal işlemler sonucunda kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Fiyatları mineral yağlara oranla daha pahalıdır ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun süreli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.


  Yarı Sentetik Yağlar

  Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem fiyatları, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Genellikle %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak suretiyle elde edilirler.
  Viskozite ve Viskozite Endeksi Nedir?

  Viskozite basit şekliyle bir yağın kalınlığının ölçüsüdür. Belirli bir sıcaklıkta yağın ne kadar akıcı olduğunu göstermek için de Viskozite Endeksi kullanılır. Genellikle bir yağ kalınsa viskozitesi yüksek, ince ise viskozitesi düşüktür. Viskozite endeksi bize bir yağın ısıya maruz kaldığında ne kadar inceleceğini gösterir. Rakam ne kadar yüksekse, ısıya maruz kaldığında yağ o kadar az incelir. Rakam düşükse yağın viskozitesi düşük, yüksekse viskozitesi yüksektir. Vizkozite endeksi aynı zamanda bir yağın belirli koşullar altında nasıl davranacağını da gösterir. Çok yüksek viskoziteli bir yağ (Ör: 50) özellikle düşük sıcaklıklarda motorun belirli kısımlarına ulaşamayabilir, hatta yüksek devirlerde silindir ile motor arasındaki film kopabilir. Çok düşük viskoziteli bir yağ ise (Ör:0) özellikle aşırı yüksek sıcaklıklarda çok fazla incelerek koruma özelliğini yitirebilir.


  Tek Viskozite ve Multi-Viskozite Yağlar

  Hizmet ettikleri sıcaklık aralığı bakımından yağlar ikiye ayrılır: Tek viskozite ve çok viskoziteli (multi-viskoziteli) yağlar. Tek viskoziteli yağlar hava sıcaklıklarının daimi olarak sabit olduğu durumlara uygundur, dolayısı ile bu tür yağlar hem yaz, hem kış kullanımına uygun değildir

  (Ör: 20W-50 değil de sadece 50W) . Zaten bugün bir benzin istasyonuna gidip herhangi bir marka motor yağı almaya kalktığınızda hepsi multi-viskozite olacağından, isterseniz hemen bu tip yağlara geçelim.Günümüzde araçların tamamına yakınında kullanılan multi-viskozite yağlar ise yapı olarak değişken hava koşullarında hizmet etme özelliğine sahip olduklarından hem yaz sıcağında, hem de kışın soğuğunda kullanılabilirler. Kalın bir yağ soğuk hava koşullarında jelleşecek ve görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. İnce bir yağ ise soğukta rahat akacak, ancak yüksek sıcaklıklarda motor ile silindir arasındaki film tabakası incelecek, ya da kopacaktır. Sonuçlarını düşünün.. Tek viskoziteli yağların bu dezavantajları üzerine ince bazlı bir tek viskozite yağa çeşitli polimerler eklenmek suretiyle multi-viskozite yağlar üretilmiştir. Eklenen bu polimerler sayesinde multi-viskozite yağlar kışın soğuğunda yada ilk çalıştırma esnasında görev yapabilecek kadar ince, yaz sıcağında güvenebileceğiniz kadar da kalındırlar. İkisi aynı anda saçma, belki de inanılmaz geliyor değil mi? Nasıl olduğunu makalenin ilerleyen paraglaflarında okuyabilirsiniz..


  Multi-Viskozite Yağların Avantajı Nedir?

  Tek viskoziteli bir yağın akıcılığı her sıcaklıkta aynıdır. Çok viskoziteli yağlar ise tek viskoziteli yağlardan farklı olarak kendilerini değişen sıcaklıklara adapte ederler. Çok viskoziteli bir yağ tek viskoziteli bir yağa oranla soğuk havalarda daha akıcı, yüksek sıcaklıklarda ise kesinlikle daha kalın ve güvenlidir.Bu, aynı zamanda şu anlama da geliyor: Otomobilinizi belirli bir süre için kullanmadığınızda motor yağı kartere doğru süzülecek ve tekrar çalıştırdığınızda çok kısa bir süre için dahi olsa, motorunuzun tüm parçalarına ulaşması için belirli bir süre geçecektir. Çok viskoziteli yağlar soğuk havalarda tek viskoziteli yağlara oranla daha akıcı olduklarından motorun içerisindeki parçalara daha çabuk ulaşırlar, böylelikle ilk çalıştırma anındaki motor aşınmaları daha azdır.Çok viskoziteli yağlar tek viskoziteli yağlara oranla %1,5 ila %3 arasında yakıt tasarrufu sağlarlar. Çok viskoziteli yağlar hem düşük, hem yüksek sıcaklıklarda daha fazla koruma sağlarlar.Multi-Viskozite Yağların Çalışma Prensibi Yağ kullanımında sorun şudur: 10W kadar ince bir yağ kullanırsak yağ oldukça ince olduğundan ne ilk çalıştırma anında, ne de soğuk havalarda akıcılık açısından bir problem yaşamayız. Peki hava oldukça sıcaksa, ya da motor ısısı son derece arttığı zaman ne olacak? Gidip hemen yağı mı değiştireceğiz? İşte bu problemi çözmek için üretim aşamasında diğer birçok katkıyla birlikte multi-viskozite yağlara “viskozite geliştirici” katkı maddeleri eklenir. Yağ yine aynı yağdır, 10W bazlıbir yağ.. Ancak, eklenen polimerler sayesinde ısındığında örneğin 40 viskoziteli bir yağ gibi davranır, böylelikle sıcak hava koşullarında da görevini yerine getirir. Nasıl mı?

  Eklenen polimerleri kimyasal olarak yağ soğukken içinde bağımsız olarak yüzen toplar olarak düşünün. Yağ ısındıkça bu polimerler çözülmeye ve uzun zincirlere dönüşmeye başlarlar, ve böylelikle yağın incelmesini önlerler.

  Bir yağın içinde iki yağ... Yağınız 10W-40 ise soğukta 10W gibi ince, sıcakta ise 40 viskozite yağ kadar kalın gibi davranır. Burada önemli olan viskozite aralığını seçerken kışın tahmini en soğuk, yazın ise tahmini en sıcak derecesine dikkat etmektir. 10 bazlı bir yağı 10W-30 yapmak için daha az, 10W-40 yapmak için daha fazla polimer eklemek gerekir. E, asıl yağlamayı yapan polimer değil de yağ olduğuna göre, neden gereksiz yere içerisinde daha fazla polimer olan bir yağ kullanalım? 10W-30 idare ediyorsa neden 0W-40 gibi.. Yani şu saçma: “Abi, var ya en iyisi Mobil 0W-40’mış”.. Böyle birşey yok arkadaşlar. Bu bana iyi gelir de, sen Antalya’nın sıcağındasındır, kışları Antalya -40 derece mi 0 bazlı yağ kullanılsın? Viskozite aralığı tavsiye üzerine değil, kesinlikle ve kesinlikle içerisinde bulunulan iklime göre seçilmelidir. Tavsiyeyi aynı ildeki arkadışınız yapıyorsa ayrı.. Her bir viskozite aralığı için tek tek olmasa da, isterseniz genel bir görüş oluşturması açısından aşağıda en bilinen viskozite sınıflandırmalarını verelim. Bunlardan en ayrıntılı ve en bilineni SAE’ ninkidir, yani şu hep konuşulan 10W-30, 20W-50 gibi.. Ancak SAE derecelendirmesinde hangi viskoziteyi seçeceğinizden emin olamıyorsanız, kutunun üzerine bakıp daha basit olan API, ya da ondan da basit olan ACEA sınıflandırmasına göre de seçim yapabilirsiniz.

  Yağımızı elimize alalım.. Ne diyor? Shell Helix Ultra SAE 5W-40, API SJ/CF, ACEA A3/B3.


  Viskozite Derecesini Seçmek
  En bilinen viskozite sınıflandırmaları şunlardır:SAE (Society of Automotive Engineers) sınıflandırmasıSAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla bir miktar daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir. Ancak en bilinen ve en çok kullanılanı olması sebebi ile, ilk sırada

  SAE sınıflandırmasını inceleyelim.
  SAE sınıflandırmasında derece “W” harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, winter yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 10W-40’taki “10W” gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 10W-40’taki “40” gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

  API (American Petroleum Institute) Sınıflandırması
  Sınıflandırma iki harf ile yapılır. İlk harf yağın benzinli (S) veya dizel (C) motorlardan hangisine uygun olduğunu, ikinci harf ise yağın aynı gruptaki performans değerini gösterir. Performans sınıflaması her iki grupta da A en düşük olmak üzere benzinli motorlar için A-J arası, dizel motorlar için ise C-F arası yapılır.Benzinli motorlarda: (min.performans) SA..SB..SC..SD..SE..SF..SG..SH..SJ (max.performans)Dizel motorlarda: (min. performans) CA..CB..CC..CD..CE..CF (max.performans)Eğer yağ kutunuzun üzerinde “API SJ/CF” şeklinde bir ibare görürseniz bu, yağın hem benzinli, hem de dizel tüm motorlarda kullanılabileceği (Ferrari dahil) anlamına gelir.<

  ACEA (Association of European Car Manufacturers) Sınıflandırması
  Sınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:Benzinli motorlar için A Dizel otomobil motorları için B Dizel kamyon motorları için C Yağın performans seviyesini ise takip eden rakam belirler:Yakıt ekonomisi için 1 Genel amaç için (ortalama seviye) 2 Yüksek performans için 3 Örnegin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.Viskozite konusunda yapacağınız seçim sıcaklık, otomobilin üzerindeki kilometre, piston aralıkları ve kullanım şartları gibi birçok değişkene bağlı olmakla birlikte, genel kural olarak viskozite aralığını çok açmadan mümkün olan en ince yağı kullanmak en iyisidir. Çok kalın yağların da sürtünmeyi arttırdığı bir gerçektir. En ince derken, akla 0W-40 gelebilir, ancak bulunduğunuz iklimde hava kış mevsiminde -18 derecenin altına düşmüyor, yaz mevsiminde de aşırı sıcaklar yoksa neden 0W-40 yerine 10W-30 olmasın? Burada seçim tamamıyla size kalmıştır. Bir yağ kutusunun içinde katkı maddesi ne kadar az ise o kadar iyidir, 0W-40 alırsınız, içerisinde fazla fazla katkı maddesi vardır, ya da 10W-30 alırsınız, içindeki gerçek yağ oranı o kadar fazladır. Sadece bazı 0 yerine 10 olduğu için diğerinden biraz daha kalındır. Aslında bu seçimi yaparken kilometreyi de hesaba katmakta fayda var. 0 km. bir arabada ince yağ, 100.000 km.’deki, yada daha eski teknolojili bir arabada daha kalın yağ kullanımı mantıklı olabilir. Yeni bir arabada piston aralıkları daha incedir, dolayısıyla ince yağ kullanımı hem sürtünmeyi azaltması sebebiyle, hem de aralıkların zaten dar olmasından ötürü mantıklıdır. Ancak 100.000 km.yapmış bir motorda aralıklar fazlasıyla açık olacağından nispeten daha kalın bir yağ kullanmak mantıklı bile olabilir. Böylelikle yağ sızıntılarını bile önleyebilirsiniz. 20W-50 mesela..  Değişik Tip Yağların Karıştırılması

  Sentetik yağların yarı sentetik olanlarla hatta mineral yağlarla uyumlu olduğunu söyleyenler olabilir, ancak yağ kaçırma problemleri yaşamamak ve motorunuzun nihai performansı açısından başlangıçta bu tipten birini seçmenizi ve kesinlikle değiştirmemenizi tavsiye ederim. Mineral yağların içerikleri sentetik olanlardan farklıdır, ve mineral yağ emmiş contaların sonradan özellikle daha ince olan sentetik yağa geçildiğinde yağ kaçırabilmeleri olasıdır. 250.000 km sorun çıkarmadan çalışmış motorların, bu kilometrede mineralden sentetik yağa geçildiğinde kaçırmaya başladığına da rastlanılmıştır. Bunda sebep büyük olasılıkla sentetik yağa geçiş öncesi motoru belirli bir süre rolanti' de çalıştırmak sureti ile temizleme amaçlı kullanılan ince yağın motor içinde zamanla birikip artık sızdırmazlık görevi gören kalıntıları silip süpürmesi ve bunları da temizlemesidir. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz: Arabanız yeniyse ve mineral bazlı yağ kullanıyorsanız temizleme amaçlı yağı uyguladıktan sonra sentetik yağa gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Hatta 5W-40 gibi bir viskozite aralığı seçip mecbur kalmadıkça bunu bile değiştirmemek en iyisi. Çünkü bunun değişmesi kesinlikle yağın kalınlığının da değişmesi anlamına gelir. Ancak ve ancak arabanız çok fazla km. yaptıysa bir miktar daha kalın yağa geçin. Yukarıdaki örnekte kalın bir mineral yağdan çok ince bir sentetik yağa geçiş sonrası da kaçırma oluşmuş olabilir. Çünkü 250.000 km. yapmış bir motorda aşınma çok fazla olacağından belki de suç ince yağ seçiminde.
  Lagrange Pasha ve Piyerloti bunu beğendi.
 2. #1
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  2.819

  Motor Yağının Görevi Nedir?


  Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur.

  Mineral Yağlar

  Mineral yağlar yıllardır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yeraltındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar eklenmek suretiyle üretilirler. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.


  Sentetik Yağlar

  Sentetik yağlar laboratuvarlarda çeşitli kimyasal işlemler sonucunda kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Fiyatları mineral yağlara oranla daha pahalıdır ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun süreli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.


  Yarı Sentetik Yağlar

  Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem fiyatları, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Genellikle %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak suretiyle elde edilirler.
  Viskozite ve Viskozite Endeksi Nedir?

  Viskozite basit şekliyle bir yağın kalınlığının ölçüsüdür. Belirli bir sıcaklıkta yağın ne kadar akıcı olduğunu göstermek için de Viskozite Endeksi kullanılır. Genellikle bir yağ kalınsa viskozitesi yüksek, ince ise viskozitesi düşüktür. Viskozite endeksi bize bir yağın ısıya maruz kaldığında ne kadar inceleceğini gösterir. Rakam ne kadar yüksekse, ısıya maruz kaldığında yağ o kadar az incelir. Rakam düşükse yağın viskozitesi düşük, yüksekse viskozitesi yüksektir. Vizkozite endeksi aynı zamanda bir yağın belirli koşullar altında nasıl davranacağını da gösterir. Çok yüksek viskoziteli bir yağ (Ör: 50) özellikle düşük sıcaklıklarda motorun belirli kısımlarına ulaşamayabilir, hatta yüksek devirlerde silindir ile motor arasındaki film kopabilir. Çok düşük viskoziteli bir yağ ise (Ör:0) özellikle aşırı yüksek sıcaklıklarda çok fazla incelerek koruma özelliğini yitirebilir.


  Tek Viskozite ve Multi-Viskozite Yağlar

  Hizmet ettikleri sıcaklık aralığı bakımından yağlar ikiye ayrılır: Tek viskozite ve çok viskoziteli (multi-viskoziteli) yağlar. Tek viskoziteli yağlar hava sıcaklıklarının daimi olarak sabit olduğu durumlara uygundur, dolayısı ile bu tür yağlar hem yaz, hem kış kullanımına uygun değildir

  (Ör: 20W-50 değil de sadece 50W) . Zaten bugün bir benzin istasyonuna gidip herhangi bir marka motor yağı almaya kalktığınızda hepsi multi-viskozite olacağından, isterseniz hemen bu tip yağlara geçelim.Günümüzde araçların tamamına yakınında kullanılan multi-viskozite yağlar ise yapı olarak değişken hava koşullarında hizmet etme özelliğine sahip olduklarından hem yaz sıcağında, hem de kışın soğuğunda kullanılabilirler. Kalın bir yağ soğuk hava koşullarında jelleşecek ve görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. İnce bir yağ ise soğukta rahat akacak, ancak yüksek sıcaklıklarda motor ile silindir arasındaki film tabakası incelecek, ya da kopacaktır. Sonuçlarını düşünün.. Tek viskoziteli yağların bu dezavantajları üzerine ince bazlı bir tek viskozite yağa çeşitli polimerler eklenmek suretiyle multi-viskozite yağlar üretilmiştir. Eklenen bu polimerler sayesinde multi-viskozite yağlar kışın soğuğunda yada ilk çalıştırma esnasında görev yapabilecek kadar ince, yaz sıcağında güvenebileceğiniz kadar da kalındırlar. İkisi aynı anda saçma, belki de inanılmaz geliyor değil mi? Nasıl olduğunu makalenin ilerleyen paraglaflarında okuyabilirsiniz..


  Multi-Viskozite Yağların Avantajı Nedir?

  Tek viskoziteli bir yağın akıcılığı her sıcaklıkta aynıdır. Çok viskoziteli yağlar ise tek viskoziteli yağlardan farklı olarak kendilerini değişen sıcaklıklara adapte ederler. Çok viskoziteli bir yağ tek viskoziteli bir yağa oranla soğuk havalarda daha akıcı, yüksek sıcaklıklarda ise kesinlikle daha kalın ve güvenlidir.Bu, aynı zamanda şu anlama da geliyor: Otomobilinizi belirli bir süre için kullanmadığınızda motor yağı kartere doğru süzülecek ve tekrar çalıştırdığınızda çok kısa bir süre için dahi olsa, motorunuzun tüm parçalarına ulaşması için belirli bir süre geçecektir. Çok viskoziteli yağlar soğuk havalarda tek viskoziteli yağlara oranla daha akıcı olduklarından motorun içerisindeki parçalara daha çabuk ulaşırlar, böylelikle ilk çalıştırma anındaki motor aşınmaları daha azdır.Çok viskoziteli yağlar tek viskoziteli yağlara oranla %1,5 ila %3 arasında yakıt tasarrufu sağlarlar. Çok viskoziteli yağlar hem düşük, hem yüksek sıcaklıklarda daha fazla koruma sağlarlar.Multi-Viskozite Yağların Çalışma Prensibi Yağ kullanımında sorun şudur: 10W kadar ince bir yağ kullanırsak yağ oldukça ince olduğundan ne ilk çalıştırma anında, ne de soğuk havalarda akıcılık açısından bir problem yaşamayız. Peki hava oldukça sıcaksa, ya da motor ısısı son derece arttığı zaman ne olacak? Gidip hemen yağı mı değiştireceğiz? İşte bu problemi çözmek için üretim aşamasında diğer birçok katkıyla birlikte multi-viskozite yağlara “viskozite geliştirici” katkı maddeleri eklenir. Yağ yine aynı yağdır, 10W bazlıbir yağ.. Ancak, eklenen polimerler sayesinde ısındığında örneğin 40 viskoziteli bir yağ gibi davranır, böylelikle sıcak hava koşullarında da görevini yerine getirir. Nasıl mı?

  Eklenen polimerleri kimyasal olarak yağ soğukken içinde bağımsız olarak yüzen toplar olarak düşünün. Yağ ısındıkça bu polimerler çözülmeye ve uzun zincirlere dönüşmeye başlarlar, ve böylelikle yağın incelmesini önlerler.

  Bir yağın içinde iki yağ... Yağınız 10W-40 ise soğukta 10W gibi ince, sıcakta ise 40 viskozite yağ kadar kalın gibi davranır. Burada önemli olan viskozite aralığını seçerken kışın tahmini en soğuk, yazın ise tahmini en sıcak derecesine dikkat etmektir. 10 bazlı bir yağı 10W-30 yapmak için daha az, 10W-40 yapmak için daha fazla polimer eklemek gerekir. E, asıl yağlamayı yapan polimer değil de yağ olduğuna göre, neden gereksiz yere içerisinde daha fazla polimer olan bir yağ kullanalım? 10W-30 idare ediyorsa neden 0W-40 gibi.. Yani şu saçma: “Abi, var ya en iyisi Mobil 0W-40’mış”.. Böyle birşey yok arkadaşlar. Bu bana iyi gelir de, sen Antalya’nın sıcağındasındır, kışları Antalya -40 derece mi 0 bazlı yağ kullanılsın? Viskozite aralığı tavsiye üzerine değil, kesinlikle ve kesinlikle içerisinde bulunulan iklime göre seçilmelidir. Tavsiyeyi aynı ildeki arkadışınız yapıyorsa ayrı.. Her bir viskozite aralığı için tek tek olmasa da, isterseniz genel bir görüş oluşturması açısından aşağıda en bilinen viskozite sınıflandırmalarını verelim. Bunlardan en ayrıntılı ve en bilineni SAE’ ninkidir, yani şu hep konuşulan 10W-30, 20W-50 gibi.. Ancak SAE derecelendirmesinde hangi viskoziteyi seçeceğinizden emin olamıyorsanız, kutunun üzerine bakıp daha basit olan API, ya da ondan da basit olan ACEA sınıflandırmasına göre de seçim yapabilirsiniz.

  Yağımızı elimize alalım.. Ne diyor? Shell Helix Ultra SAE 5W-40, API SJ/CF, ACEA A3/B3.


  Viskozite Derecesini Seçmek
  En bilinen viskozite sınıflandırmaları şunlardır:SAE (Society of Automotive Engineers) sınıflandırmasıSAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla bir miktar daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir. Ancak en bilinen ve en çok kullanılanı olması sebebi ile, ilk sırada

  SAE sınıflandırmasını inceleyelim.
  SAE sınıflandırmasında derece “W” harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, winter yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 10W-40’taki “10W” gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 10W-40’taki “40” gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

  API (American Petroleum Institute) Sınıflandırması
  Sınıflandırma iki harf ile yapılır. İlk harf yağın benzinli (S) veya dizel (C) motorlardan hangisine uygun olduğunu, ikinci harf ise yağın aynı gruptaki performans değerini gösterir. Performans sınıflaması her iki grupta da A en düşük olmak üzere benzinli motorlar için A-J arası, dizel motorlar için ise C-F arası yapılır.Benzinli motorlarda: (min.performans) SA..SB..SC..SD..SE..SF..SG..SH..SJ (max.performans)Dizel motorlarda: (min. performans) CA..CB..CC..CD..CE..CF (max.performans)Eğer yağ kutunuzun üzerinde “API SJ/CF” şeklinde bir ibare görürseniz bu, yağın hem benzinli, hem de dizel tüm motorlarda kullanılabileceği (Ferrari dahil) anlamına gelir.<

  ACEA (Association of European Car Manufacturers) Sınıflandırması
  Sınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:Benzinli motorlar için A Dizel otomobil motorları için B Dizel kamyon motorları için C Yağın performans seviyesini ise takip eden rakam belirler:Yakıt ekonomisi için 1 Genel amaç için (ortalama seviye) 2 Yüksek performans için 3 Örnegin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.Viskozite konusunda yapacağınız seçim sıcaklık, otomobilin üzerindeki kilometre, piston aralıkları ve kullanım şartları gibi birçok değişkene bağlı olmakla birlikte, genel kural olarak viskozite aralığını çok açmadan mümkün olan en ince yağı kullanmak en iyisidir. Çok kalın yağların da sürtünmeyi arttırdığı bir gerçektir. En ince derken, akla 0W-40 gelebilir, ancak bulunduğunuz iklimde hava kış mevsiminde -18 derecenin altına düşmüyor, yaz mevsiminde de aşırı sıcaklar yoksa neden 0W-40 yerine 10W-30 olmasın? Burada seçim tamamıyla size kalmıştır. Bir yağ kutusunun içinde katkı maddesi ne kadar az ise o kadar iyidir, 0W-40 alırsınız, içerisinde fazla fazla katkı maddesi vardır, ya da 10W-30 alırsınız, içindeki gerçek yağ oranı o kadar fazladır. Sadece bazı 0 yerine 10 olduğu için diğerinden biraz daha kalındır. Aslında bu seçimi yaparken kilometreyi de hesaba katmakta fayda var. 0 km. bir arabada ince yağ, 100.000 km.’deki, yada daha eski teknolojili bir arabada daha kalın yağ kullanımı mantıklı olabilir. Yeni bir arabada piston aralıkları daha incedir, dolayısıyla ince yağ kullanımı hem sürtünmeyi azaltması sebebiyle, hem de aralıkların zaten dar olmasından ötürü mantıklıdır. Ancak 100.000 km.yapmış bir motorda aralıklar fazlasıyla açık olacağından nispeten daha kalın bir yağ kullanmak mantıklı bile olabilir. Böylelikle yağ sızıntılarını bile önleyebilirsiniz. 20W-50 mesela..  Değişik Tip Yağların Karıştırılması

  Sentetik yağların yarı sentetik olanlarla hatta mineral yağlarla uyumlu olduğunu söyleyenler olabilir, ancak yağ kaçırma problemleri yaşamamak ve motorunuzun nihai performansı açısından başlangıçta bu tipten birini seçmenizi ve kesinlikle değiştirmemenizi tavsiye ederim. Mineral yağların içerikleri sentetik olanlardan farklıdır, ve mineral yağ emmiş contaların sonradan özellikle daha ince olan sentetik yağa geçildiğinde yağ kaçırabilmeleri olasıdır. 250.000 km sorun çıkarmadan çalışmış motorların, bu kilometrede mineralden sentetik yağa geçildiğinde kaçırmaya başladığına da rastlanılmıştır. Bunda sebep büyük olasılıkla sentetik yağa geçiş öncesi motoru belirli bir süre rolanti' de çalıştırmak sureti ile temizleme amaçlı kullanılan ince yağın motor içinde zamanla birikip artık sızdırmazlık görevi gören kalıntıları silip süpürmesi ve bunları da temizlemesidir. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz: Arabanız yeniyse ve mineral bazlı yağ kullanıyorsanız temizleme amaçlı yağı uyguladıktan sonra sentetik yağa gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Hatta 5W-40 gibi bir viskozite aralığı seçip mecbur kalmadıkça bunu bile değiştirmemek en iyisi. Çünkü bunun değişmesi kesinlikle yağın kalınlığının da değişmesi anlamına gelir. Ancak ve ancak arabanız çok fazla km. yaptıysa bir miktar daha kalın yağa geçin. Yukarıdaki örnekte kalın bir mineral yağdan çok ince bir sentetik yağa geçiş sonrası da kaçırma oluşmuş olabilir. Çünkü 250.000 km. yapmış bir motorda aşınma çok fazla olacağından belki de suç ince yağ seçiminde.

 3. #2
  offline
  Lagrange Pasha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  DENİZ
  Üyelik Tarihi
  16/04/2011
  Yer
  İstanbul
  Model
  Passat
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2016
  Mesajlar
  599

  Cevap: Motor yağlari

  Bu yag konusunu kafaya takmak uzereyim.

  Eskiden gerek Volkswagen servisinde (EREL, Maltepe, IST), gerekse tasinmadan evvel Ford servisinde (SAHSUVAROGLU, Maltepe, IST) yagi once gider Carrefour veya Bauhaus, hangisinde en ucuz ise, oradan alir (MOBIL 1 ESP), servise teslim eder, sonra da standard veya periyodik bakim faturasindan yag fiyatini (+ KDV olacak sekilde) dusurturdum.

  Ne zaman oldu, bilmiyorum, belki 2010'dan itibaren, Volkswagen EREL buna pek yanasmaz oldu. TSD (Teknik Servis Danismani) da CASTROL EDGE FST konusunda (ki, eskiden FST degildi, sadece CASTROL EDGE idi) beni ikna etti.

  BP'nin (CASTROL'un ureticisi petrol devi) CASTROL ile ilgili reklam videolari da aklimi aldi. Tum VAG grubu araclarin yag haznesi veya motor koruma kapaginin uzerinde CASTROL yazmasina istinaden ben de MOBIL 1 ESP inadimdan vazgectim.
  ...

  Ancak, bu sene degistirdigim lastikcim (BAR OTO, Atatürk Oto Sanayi sitesi, Maslak, IST) sadece cok buyuk bir PIRELLI bayisi degil, ayni zamanda da meshur ALMAN LIQUI MOLY yaglarinin ithalatcisi / Turkiye distributoru.

  Yillar evvel, Bostanci Oto Sanayi sitesindeki Volkswagen parcacisina Mavi$im icin Volkswagen Buz Mavisi renkli boya harmanlatmak icin gittigimde gormustum bu yaglari. Volkswagen Parcalari dukkan sahibi ove ove bitirememisti LIQUI MOLY yaglarini. Fiyati da kesinlikle CASTROL EDGE ve MOBIL 1 ESP'den yuksekti.

  Onceleri LIQUI MOLY yaglarina burun kiviriyordum. Beni ceken tek ozelligi, AutoBild.de sitesinde her sene yayinlanan LIQUI MOLY TAKVIM KIZLARI galerisindeki halis muhlis Alman mankenleri idi.

  Ancak, bu yag meselesini gene kafaya taktim. Iki farkli motivasyonum var:

  1. Aracimin motor omrunu uzatmak, surtunmeyi azaltarak piston kapalarini ve kollarini korumak.
  2. Aracimin yakit sarfiyatini bir gidim daha dusurup belki cekisini de bir gidim daha iyilestirmek.  Simdi, aracimin bakimi yaklasiyor ufaktan. BAR OTO'dan LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30 (Link: LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30) yagindan toplam 4+1=5 litre alip servise versem, sonra da 0,5 litresini servisten geri iade alsam ve yag eksilttiginde kullansam, nasil olur?

  Evet, ne diyorsunuz Gençler? Servise vakti geldiginde baski yapayim mi, LIQUI MOLY yag koymami kabul etmesi icin? --- LP

  -------------------------
  LIQUI MOLY yagin litre fiyati Almanya'da 9,40 avro. Link :: https://www.momper-auto-chemie.de/ol...df727a3bd6b358

  Bu yagin 1 litresinin Hepsiburada'daki satis fiyati 50 TL
  (Link :: Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 - 1 L Fiyatı - Taksit Seçenekleri).
  ---> Satici Otogold.

  5 litrelik bidonu ise sadece 180 TL. Inanilmaz bir fiyat, cok cok iyi fiyat. 1 litreligin fiyati neredeyse Almanya ile ayni. 5 litrelik bidon ise adeta DONANIM HABER OLUCULERI fiyati :-))))
  (Link :: http://www.hepsiburada.com/liqui-mol...magaza=Otogold).
  ---> Satici Otogol.

  Elbette yagin uretim tarihi de onemli. 180 TL, %74 indirim var deyip de 2017 basinda uretilmis yagi almamak gerekir.
  -------------------------
  Ilginizi cekebilir bu arada; LIQUI MOLY SIK SORULAN SORULAR (sirketin kendi bilgilendirme portali, %100 dogru veya tarafsiz olacak diye bir garantisi yok): Sık Sorulan Sorular | LIQUI MOLY
  HARPAGON ve Hasan6154 bunu beğendi.
 4. #2
  offline
  Lagrange Pasha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  599

  Bu yag konusunu kafaya takmak uzereyim.

  Eskiden gerek Volkswagen servisinde (EREL, Maltepe, IST), gerekse tasinmadan evvel Ford servisinde (SAHSUVAROGLU, Maltepe, IST) yagi once gider Carrefour veya Bauhaus, hangisinde en ucuz ise, oradan alir (MOBIL 1 ESP), servise teslim eder, sonra da standard veya periyodik bakim faturasindan yag fiyatini (+ KDV olacak sekilde) dusurturdum.

  Ne zaman oldu, bilmiyorum, belki 2010'dan itibaren, Volkswagen EREL buna pek yanasmaz oldu. TSD (Teknik Servis Danismani) da CASTROL EDGE FST konusunda (ki, eskiden FST degildi, sadece CASTROL EDGE idi) beni ikna etti.

  BP'nin (CASTROL'un ureticisi petrol devi) CASTROL ile ilgili reklam videolari da aklimi aldi. Tum VAG grubu araclarin yag haznesi veya motor koruma kapaginin uzerinde CASTROL yazmasina istinaden ben de MOBIL 1 ESP inadimdan vazgectim.
  ...

  Ancak, bu sene degistirdigim lastikcim (BAR OTO, Atatürk Oto Sanayi sitesi, Maslak, IST) sadece cok buyuk bir PIRELLI bayisi degil, ayni zamanda da meshur ALMAN LIQUI MOLY yaglarinin ithalatcisi / Turkiye distributoru.

  Yillar evvel, Bostanci Oto Sanayi sitesindeki Volkswagen parcacisina Mavi$im icin Volkswagen Buz Mavisi renkli boya harmanlatmak icin gittigimde gormustum bu yaglari. Volkswagen Parcalari dukkan sahibi ove ove bitirememisti LIQUI MOLY yaglarini. Fiyati da kesinlikle CASTROL EDGE ve MOBIL 1 ESP'den yuksekti.

  Onceleri LIQUI MOLY yaglarina burun kiviriyordum. Beni ceken tek ozelligi, AutoBild.de sitesinde her sene yayinlanan LIQUI MOLY TAKVIM KIZLARI galerisindeki halis muhlis Alman mankenleri idi.

  Ancak, bu yag meselesini gene kafaya taktim. Iki farkli motivasyonum var:

  1. Aracimin motor omrunu uzatmak, surtunmeyi azaltarak piston kapalarini ve kollarini korumak.
  2. Aracimin yakit sarfiyatini bir gidim daha dusurup belki cekisini de bir gidim daha iyilestirmek.  Simdi, aracimin bakimi yaklasiyor ufaktan. BAR OTO'dan LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30 (Link: LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30) yagindan toplam 4+1=5 litre alip servise versem, sonra da 0,5 litresini servisten geri iade alsam ve yag eksilttiginde kullansam, nasil olur?

  Evet, ne diyorsunuz Gençler? Servise vakti geldiginde baski yapayim mi, LIQUI MOLY yag koymami kabul etmesi icin? --- LP

  -------------------------
  LIQUI MOLY yagin litre fiyati Almanya'da 9,40 avro. Link :: https://www.momper-auto-chemie.de/ol...df727a3bd6b358

  Bu yagin 1 litresinin Hepsiburada'daki satis fiyati 50 TL
  (Link :: Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 - 1 L Fiyatı - Taksit Seçenekleri).
  ---> Satici Otogold.

  5 litrelik bidonu ise sadece 180 TL. Inanilmaz bir fiyat, cok cok iyi fiyat. 1 litreligin fiyati neredeyse Almanya ile ayni. 5 litrelik bidon ise adeta DONANIM HABER OLUCULERI fiyati :-))))
  (Link :: http://www.hepsiburada.com/liqui-mol...magaza=Otogold).
  ---> Satici Otogol.

  Elbette yagin uretim tarihi de onemli. 180 TL, %74 indirim var deyip de 2017 basinda uretilmis yagi almamak gerekir.
  -------------------------
  Ilginizi cekebilir bu arada; LIQUI MOLY SIK SORULAN SORULAR (sirketin kendi bilgilendirme portali, %100 dogru veya tarafsiz olacak diye bir garantisi yok): Sık Sorulan Sorular | LIQUI MOLY

 5. #3
  offline
  Hakan+ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Hakan
  Üyelik Tarihi
  13/10/2017
  Yer
  Ankara
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  339
  06AH212

  Cevap: Motor yağlari

  Ankarada servise yağı dışardan vermeyi kabul ettirememistim. Bir arkadasim ise daha once verdiği kapali yagi usta kendine alip aracina varilden yağ konulduğunu idda etmisti. Başında durmak lazim...
  Hasan6154 bunu beğendi
 6. #3
  offline
  Hakan+ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  339

  Ankarada servise yağı dışardan vermeyi kabul ettirememistim. Bir arkadasim ise daha once verdiği kapali yagi usta kendine alip aracina varilden yağ konulduğunu idda etmisti. Başında durmak lazim...

 7. #4
  offline
  xargs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Mustafa
  Üyelik Tarihi
  13/01/2013
  Yer
  istanbul
  Model
  Passat
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2012
  Mesajlar
  474

  Cevap: Motor yağlari

  Acizane fikrim; en makul fiyatlı yağı al, 10 binde değiştir. Araştırmalarım sonucu bu neticeye ulaştım. Üretici onayı vs bunlar ticari. Yukarıda yazılı standarda uyması yeterli. TSI için örnek olarak; mobil super 3000 5w30 bence oldukça iyidir.
  Hasan6154 bunu beğendi
 8. #4
  offline
  xargs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  474

  Acizane fikrim; en makul fiyatlı yağı al, 10 binde değiştir. Araştırmalarım sonucu bu neticeye ulaştım. Üretici onayı vs bunlar ticari. Yukarıda yazılı standarda uyması yeterli. TSI için örnek olarak; mobil super 3000 5w30 bence oldukça iyidir.

 9. #5
  offline
  ccanatakn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Can
  Üyelik Tarihi
  21/01/2013
  Yer
  Eskişehir
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2013
  Mesajlar
  419

  Cevap: Motor yağlari

  1.6 TDI aracımın son bakımında Liqui Moly ve Ceratec katkısını kullandım bariz ölçüde farkedilen bir sessizlik söz konusu motor sarsıntısı aza inmiş durumda Castrol’a göre biraz fazla ısıyla hareket ediyor buda yağın viskozite özelliğinden kaynaklı diye düşünüyorum 1000 km oldu şuanda fakar hiç bir olumsuz durum gözlemedim.

  Yukarıda da bahsedildiği gibi 5 Lt bidonuyla 180 liraya aldım yağı.

  3-4 yıldır Castrol ve Mobil denemiş olarak bu yorumu yapmaktayım.
  Konu ccanatakn tarafından (20 01 2018 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir.
  Hasan6154 bunu beğendi
 10. #5
  offline
  ccanatakn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  419

  1.6 TDI aracımın son bakımında Liqui Moly ve Ceratec katkısını kullandım bariz ölçüde farkedilen bir sessizlik söz konusu motor sarsıntısı aza inmiş durumda Castrol’a göre biraz fazla ısıyla hareket ediyor buda yağın viskozite özelliğinden kaynaklı diye düşünüyorum 1000 km oldu şuanda fakar hiç bir olumsuz durum gözlemedim.

  Yukarıda da bahsedildiği gibi 5 Lt bidonuyla 180 liraya aldım yağı.

  3-4 yıldır Castrol ve Mobil denemiş olarak bu yorumu yapmaktayım.

 11. #6
  offline
  veysel arda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  veysel
  Üyelik Tarihi
  11/02/2016
  Yer
  malatya
  Yaş
  42
  Model
  Passat
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2016
  Mesajlar
  298

  Cevap: Motor yağlari

     Lagrange Pasha Nickli Üyeden Alıntı
  Bu yag konusunu kafaya takmak uzereyim.
  Ben önceleri motor yağına,aracın filtrelerine lastiğine, yakıt aldığım istasyona ve markasına çok kafa yoruyordum şimdileri pek te öyle önemsemiyorum yağ konusunu,yalnız yakıtı halen shell den alıyorum.
  yağ konusunda zaten şuan kullandığım servis kartal doğuş oto castrol kullanıyor sonuçta bilindik marka, zaten istesekte başka marka koymuyacaklarına göre bence hiç gereği yok elimde bidonla gidipte şunu kullanın demeye. Bakımları zaten gözümüzün önünde muntazam şekilde yapıyorlar filtreleri falan değişiyorlar yağıda koyduklarını görüyorum benzin pompası gibi birşeyle dolduruyorlar gerisine pekte takılmıyorum.
 12. #6
  offline
  veysel arda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  298

     Lagrange Pasha Nickli Üyeden Alıntı
  Bu yag konusunu kafaya takmak uzereyim.
  Ben önceleri motor yağına,aracın filtrelerine lastiğine, yakıt aldığım istasyona ve markasına çok kafa yoruyordum şimdileri pek te öyle önemsemiyorum yağ konusunu,yalnız yakıtı halen shell den alıyorum.
  yağ konusunda zaten şuan kullandığım servis kartal doğuş oto castrol kullanıyor sonuçta bilindik marka, zaten istesekte başka marka koymuyacaklarına göre bence hiç gereği yok elimde bidonla gidipte şunu kullanın demeye. Bakımları zaten gözümüzün önünde muntazam şekilde yapıyorlar filtreleri falan değişiyorlar yağıda koyduklarını görüyorum benzin pompası gibi birşeyle dolduruyorlar gerisine pekte takılmıyorum.

 13. #7
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Hasan
  Üyelik Tarihi
  13/05/2017
  Yer
  Dünya
  Yaş
  50
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  2.819
  54 BJK 61

  Cevap: Motor yağlari

     Lagrange Pasha Nickli Üyeden Alıntı
  Bu yag konusunu kafaya takmak uzereyim.

  Eskiden gerek Volkswagen servisinde (EREL, Maltepe, IST), gerekse tasinmadan evvel Ford servisinde (SAHSUVAROGLU, Maltepe, IST) yagi once gider Carrefour veya Bauhaus, hangisinde en ucuz ise, oradan alir (MOBIL 1 ESP), servise teslim eder, sonra da standard veya periyodik bakim faturasindan yag fiyatini (+ KDV olacak sekilde) dusurturdum.

  Ne zaman oldu, bilmiyorum, belki 2010'dan itibaren, Volkswagen EREL buna pek yanasmaz oldu. TSD (Teknik Servis Danismani) da CASTROL EDGE FST konusunda (ki, eskiden FST degildi, sadece CASTROL EDGE idi) beni ikna etti.

  BP'nin (CASTROL'un ureticisi petrol devi) CASTROL ile ilgili reklam videolari da aklimi aldi. Tum VAG grubu araclarin yag haznesi veya motor koruma kapaginin uzerinde CASTROL yazmasina istinaden ben de MOBIL 1 ESP inadimdan vazgectim.
  ...

  Ancak, bu sene degistirdigim lastikcim (BAR OTO, Atatürk Oto Sanayi sitesi, Maslak, IST) sadece cok buyuk bir PIRELLI bayisi degil, ayni zamanda da meshur ALMAN LIQUI MOLY yaglarinin ithalatcisi / Turkiye distributoru.

  Yillar evvel, Bostanci Oto Sanayi sitesindeki Volkswagen parcacisina Mavi$im icin Volkswagen Buz Mavisi renkli boya harmanlatmak icin gittigimde gormustum bu yaglari. Volkswagen Parcalari dukkan sahibi ove ove bitirememisti LIQUI MOLY yaglarini. Fiyati da kesinlikle CASTROL EDGE ve MOBIL 1 ESP'den yuksekti.

  Onceleri LIQUI MOLY yaglarina burun kiviriyordum. Beni ceken tek ozelligi, AutoBild.de sitesinde her sene yayinlanan LIQUI MOLY TAKVIM KIZLARI galerisindeki halis muhlis Alman mankenleri idi.

  Ancak, bu yag meselesini gene kafaya taktim. Iki farkli motivasyonum var:

  1. Aracimin motor omrunu uzatmak, surtunmeyi azaltarak piston kapalarini ve kollarini korumak.
  2. Aracimin yakit sarfiyatini bir gidim daha dusurup belki cekisini de bir gidim daha iyilestirmek.  Simdi, aracimin bakimi yaklasiyor ufaktan. BAR OTO'dan LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30 (Link: LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30) yagindan toplam 4+1=5 litre alip servise versem, sonra da 0,5 litresini servisten geri iade alsam ve yag eksilttiginde kullansam, nasil olur?

  Evet, ne diyorsunuz Gençler? Servise vakti geldiginde baski yapayim mi, LIQUI MOLY yag koymami kabul etmesi icin? --- LP

  Yağ işi keyif ve prensip işi.

  İnsan güven duyduğu yağı aracında kullandığında araçtan daha bir keyif alıyor.

  Ben de yağ konusunda çok hassasım.

  Tempra ( LPG siz ) aracımda Castrol Magnatec 10w-40 ile başladım zamanla egzoz çıkışının karardığını gördüm, sonra Castrol Edge 5w-40 kullandım bir şey değişmedi, sonra Mobil 3000 5w-40 kullandım 2000 km sonra egzoz çıkışındaki kara kurum görüntüsünün temizlenmeye başladığını gördüm. 5000 km ye geldiğinde egzoz çıkışı tertemizdi artık.

  Sonraki değişimde Mobil 1 5w-50 kullandım 90 hp motor ile 5w-50 keyif vermedi , sonra denemek için Mobil 2000 10w-40 kullandım, şu anda Liqui Moly 5w-40 kullanmaktayım, sıkıntı yok, kalitesini ve orijinalliğini bildiğimden içim rahat gönlüm ferah, egzorum kara değil halen.

  https://www.otogold.com/urun/liqui-m...and=Liqui+Moly  Kapalı kutu castrol ün egzoz karartısından başka bir anormalliğini görmedim, Castrol kötüdür demiyorum ama orjinal kapalı kutu olursa ancak içim rahat eder. Sevis istiyor diye yüzbinlerce tl ödediğimiz araçda , göz göre göre de kalitesinin kapalı yağ gibi olmadığını bildiğim açık yağı kullanmak istemiyorum, içime sinmiyor.

  Ben Tempra aracımda kendim yağ değişimi yapıyorum, evimizin garajında kanal da var, 1.5m derinlikte.

  Bazı arkadaşlar servisin, kendi götürdükleri yağı kullandığını arıza çıkarmadığını yazmışlar. Ben de 15 bin bakımında kendi yağımı ( artık Liqui Molly - Mobil - Motül hangisine karar verirsem ) yanımda götüreceğim, kabul ederlerse ne ala, kabul etmezlerse servisten eve döndüğümde, kanala çekip karter tapasını açıp doldurdukları uyduruk yağı boşaltacağım ve tapayı kapatıp kendi yağımı dolduracağım motora.

  İçim rahat etmez yoksa, servisin doldurduğu ne idüğü belirsiz yağ ile aracı kullanamam.


  Ben 19 yaşındaki 15 - 20 bin tl lik Tempra aracıma bile üst segment kaliteli yağlar kullanıyorum.

  200 bin tl lik sıfır aracda , sırf servisin dayatması nedeniyle kalitesinden emin olmadığım, Castrol olup olmadığı bile belli olmayan açık yağı nasıl kullanayım.


  İnsanın marka seçme özgürlüğünü kısıtlamaya yeltenmek çok ilkel bir davranış. Bu mantıkla daha çok yerimizde sayarız.

  Nerde kaldı AB ye girmek. Zaten alan yok ki, gireni eşşekler kovalasın.

  O seviyelerin yakınına bile gelemedik daha.  Tam da yeri gelmişken birkaç gün önce başka bir konu başlığında paylaştığım ( internetten alıntı ) makaleyi yinelemek istiyorum burada .


     Hasan6154 Nickli Üyeden Alıntı

     Hasan6154 Nickli Üyeden Alıntı
  ÜRETİCİ SİZİ BELİRLİ BİR YAĞ MARKASINI KULLANMAYA MECBUR BIRAKABİLİR Mİ ?  Otomotiv yenileme pazarında rekabeti yönetmek için Avrupa Komisyonu, Avrupa Grup Muafiyeti Yönetmeliği adındaki sistemde birkaç kural belirlemiştir. Bu kurallar, Avrupa Birliği üye ülkeler arasında satın alma ve kullanma işlemleri için de uygulanır. Son tüketiciye faydalı olması amaçlanmıştır ancak tüm otomobil ve onarım atölyelerini de etkiler.
  Bize sıkça sorulan dört soruyu temel alarak yönetmeliğin en önemli maddelerine bir bakalım.

  1. Bir üretici, kendisinin veya belirli başka bir markanın madeni yağ ve diğer sıvılarının kullanılmasını zorunlu kılabilir mi?

  Hayır, zorunlu kılamaz. İster bağımsız bir atölyede, ister OEM yetkili bir atölyede çalışın; madeni yağ markanızı istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Örnek olarak tekrarlanan işlerde ödeme yapılması gibi bir durum istisnadır.
  2. Madeni yağ markası tavsiyesine uymazsam garanti geçersiz olabilir mi?

  Hayır, olamaz. Üreticinin motor yağı türü tavsiyesine uyulduğu sürece marka garantiyi etkilemez.
  3. Bir üretici, kendi araçlarında kullanılmak üzere bir madeni yağ veya diğer sıvılar için belirli bir marka tavsiye edebilir mi?

  Evet, edebilir . Ancak otomobil teknisyenleri istediği madeni yağ markasını seçmekte özgürdür. Üreticinin iş için ödeme yaptığı durumlar istisnadır.


  4. Üretici, bir yağ türü tavsiye ettiğinde ne yapmalıyım?

  Her zaman verilen tavsiyeye uyun. Her üretici, motor tasarımına uyması amacıyla kalite ve teknik performans için belirli bir motor türü tavsiye eder. Tavsiyeye her zaman uyulmalıdır ancak yine de farklı markaları kullanabilirsiniz.  Sonuç: Yağ türü tavsiyelerine uyun ancak tercih ettiğiniz markayı seçin.

  Grup Muafiyeti Yönetmeliği oldukça açıktır: AB'deki her otomobil teknisyeni kullandığı madeni yağ veya sıvı markasını istediği gibi seçebilir. Ürünler, araç üreticisi tarafından tanımlanan teknik özelliklere uyduğu sürece seçiminiz garantiyi asla etkilemez.


  Kısaca:


  • Bir üretici, kendisinin veya belirli başka bir markanın madeni yağ ve diğer sıvılarının kullanılmasını zorunlu kılamaz.
  • Madeni yağ markası tavsiyesine uymazsanız garanti geçersiz olamaz.
  • Ancak yine de üretici, kendi araçlarında kullanılmak üzere bir madeni yağ markası tavsiye edebilir.
  • Her zaman, tavsiye edilen yağ türünü kullanmaya özen gösterin.
  Konu Hasan6154 tarafından (21 01 2018 Saat 00:16 ) değiştirilmiştir.
  Lagrange Pasha bunu beğendi
 14. #7
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  2.819

     Lagrange Pasha Nickli Üyeden Alıntı
  Bu yag konusunu kafaya takmak uzereyim.

  Eskiden gerek Volkswagen servisinde (EREL, Maltepe, IST), gerekse tasinmadan evvel Ford servisinde (SAHSUVAROGLU, Maltepe, IST) yagi once gider Carrefour veya Bauhaus, hangisinde en ucuz ise, oradan alir (MOBIL 1 ESP), servise teslim eder, sonra da standard veya periyodik bakim faturasindan yag fiyatini (+ KDV olacak sekilde) dusurturdum.

  Ne zaman oldu, bilmiyorum, belki 2010'dan itibaren, Volkswagen EREL buna pek yanasmaz oldu. TSD (Teknik Servis Danismani) da CASTROL EDGE FST konusunda (ki, eskiden FST degildi, sadece CASTROL EDGE idi) beni ikna etti.

  BP'nin (CASTROL'un ureticisi petrol devi) CASTROL ile ilgili reklam videolari da aklimi aldi. Tum VAG grubu araclarin yag haznesi veya motor koruma kapaginin uzerinde CASTROL yazmasina istinaden ben de MOBIL 1 ESP inadimdan vazgectim.
  ...

  Ancak, bu sene degistirdigim lastikcim (BAR OTO, Atatürk Oto Sanayi sitesi, Maslak, IST) sadece cok buyuk bir PIRELLI bayisi degil, ayni zamanda da meshur ALMAN LIQUI MOLY yaglarinin ithalatcisi / Turkiye distributoru.

  Yillar evvel, Bostanci Oto Sanayi sitesindeki Volkswagen parcacisina Mavi$im icin Volkswagen Buz Mavisi renkli boya harmanlatmak icin gittigimde gormustum bu yaglari. Volkswagen Parcalari dukkan sahibi ove ove bitirememisti LIQUI MOLY yaglarini. Fiyati da kesinlikle CASTROL EDGE ve MOBIL 1 ESP'den yuksekti.

  Onceleri LIQUI MOLY yaglarina burun kiviriyordum. Beni ceken tek ozelligi, AutoBild.de sitesinde her sene yayinlanan LIQUI MOLY TAKVIM KIZLARI galerisindeki halis muhlis Alman mankenleri idi.

  Ancak, bu yag meselesini gene kafaya taktim. Iki farkli motivasyonum var:

  1. Aracimin motor omrunu uzatmak, surtunmeyi azaltarak piston kapalarini ve kollarini korumak.
  2. Aracimin yakit sarfiyatini bir gidim daha dusurup belki cekisini de bir gidim daha iyilestirmek.  Simdi, aracimin bakimi yaklasiyor ufaktan. BAR OTO'dan LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30 (Link: LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30) yagindan toplam 4+1=5 litre alip servise versem, sonra da 0,5 litresini servisten geri iade alsam ve yag eksilttiginde kullansam, nasil olur?

  Evet, ne diyorsunuz Gençler? Servise vakti geldiginde baski yapayim mi, LIQUI MOLY yag koymami kabul etmesi icin? --- LP

  Yağ işi keyif ve prensip işi.

  İnsan güven duyduğu yağı aracında kullandığında araçtan daha bir keyif alıyor.

  Ben de yağ konusunda çok hassasım.

  Tempra ( LPG siz ) aracımda Castrol Magnatec 10w-40 ile başladım zamanla egzoz çıkışının karardığını gördüm, sonra Castrol Edge 5w-40 kullandım bir şey değişmedi, sonra Mobil 3000 5w-40 kullandım 2000 km sonra egzoz çıkışındaki kara kurum görüntüsünün temizlenmeye başladığını gördüm. 5000 km ye geldiğinde egzoz çıkışı tertemizdi artık.

  Sonraki değişimde Mobil 1 5w-50 kullandım 90 hp motor ile 5w-50 keyif vermedi , sonra denemek için Mobil 2000 10w-40 kullandım, şu anda Liqui Moly 5w-40 kullanmaktayım, sıkıntı yok, kalitesini ve orijinalliğini bildiğimden içim rahat gönlüm ferah, egzorum kara değil halen.

  https://www.otogold.com/urun/liqui-m...and=Liqui+Moly  Kapalı kutu castrol ün egzoz karartısından başka bir anormalliğini görmedim, Castrol kötüdür demiyorum ama orjinal kapalı kutu olursa ancak içim rahat eder. Sevis istiyor diye yüzbinlerce tl ödediğimiz araçda , göz göre göre de kalitesinin kapalı yağ gibi olmadığını bildiğim açık yağı kullanmak istemiyorum, içime sinmiyor.

  Ben Tempra aracımda kendim yağ değişimi yapıyorum, evimizin garajında kanal da var, 1.5m derinlikte.

  Bazı arkadaşlar servisin, kendi götürdükleri yağı kullandığını arıza çıkarmadığını yazmışlar. Ben de 15 bin bakımında kendi yağımı ( artık Liqui Molly - Mobil - Motül hangisine karar verirsem ) yanımda götüreceğim, kabul ederlerse ne ala, kabul etmezlerse servisten eve döndüğümde, kanala çekip karter tapasını açıp doldurdukları uyduruk yağı boşaltacağım ve tapayı kapatıp kendi yağımı dolduracağım motora.

  İçim rahat etmez yoksa, servisin doldurduğu ne idüğü belirsiz yağ ile aracı kullanamam.


  Ben 19 yaşındaki 15 - 20 bin tl lik Tempra aracıma bile üst segment kaliteli yağlar kullanıyorum.

  200 bin tl lik sıfır aracda , sırf servisin dayatması nedeniyle kalitesinden emin olmadığım, Castrol olup olmadığı bile belli olmayan açık yağı nasıl kullanayım.


  İnsanın marka seçme özgürlüğünü kısıtlamaya yeltenmek çok ilkel bir davranış. Bu mantıkla daha çok yerimizde sayarız.

  Nerde kaldı AB ye girmek. Zaten alan yok ki, gireni eşşekler kovalasın.

  O seviyelerin yakınına bile gelemedik daha.  Tam da yeri gelmişken birkaç gün önce başka bir konu başlığında paylaştığım ( internetten alıntı ) makaleyi yinelemek istiyorum burada .


     Hasan6154 Nickli Üyeden Alıntı

     Hasan6154 Nickli Üyeden Alıntı
  ÜRETİCİ SİZİ BELİRLİ BİR YAĞ MARKASINI KULLANMAYA MECBUR BIRAKABİLİR Mİ ?  Otomotiv yenileme pazarında rekabeti yönetmek için Avrupa Komisyonu, Avrupa Grup Muafiyeti Yönetmeliği adındaki sistemde birkaç kural belirlemiştir. Bu kurallar, Avrupa Birliği üye ülkeler arasında satın alma ve kullanma işlemleri için de uygulanır. Son tüketiciye faydalı olması amaçlanmıştır ancak tüm otomobil ve onarım atölyelerini de etkiler.
  Bize sıkça sorulan dört soruyu temel alarak yönetmeliğin en önemli maddelerine bir bakalım.

  1. Bir üretici, kendisinin veya belirli başka bir markanın madeni yağ ve diğer sıvılarının kullanılmasını zorunlu kılabilir mi?

  Hayır, zorunlu kılamaz. İster bağımsız bir atölyede, ister OEM yetkili bir atölyede çalışın; madeni yağ markanızı istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Örnek olarak tekrarlanan işlerde ödeme yapılması gibi bir durum istisnadır.
  2. Madeni yağ markası tavsiyesine uymazsam garanti geçersiz olabilir mi?

  Hayır, olamaz. Üreticinin motor yağı türü tavsiyesine uyulduğu sürece marka garantiyi etkilemez.
  3. Bir üretici, kendi araçlarında kullanılmak üzere bir madeni yağ veya diğer sıvılar için belirli bir marka tavsiye edebilir mi?

  Evet, edebilir . Ancak otomobil teknisyenleri istediği madeni yağ markasını seçmekte özgürdür. Üreticinin iş için ödeme yaptığı durumlar istisnadır.


  4. Üretici, bir yağ türü tavsiye ettiğinde ne yapmalıyım?

  Her zaman verilen tavsiyeye uyun. Her üretici, motor tasarımına uyması amacıyla kalite ve teknik performans için belirli bir motor türü tavsiye eder. Tavsiyeye her zaman uyulmalıdır ancak yine de farklı markaları kullanabilirsiniz.  Sonuç: Yağ türü tavsiyelerine uyun ancak tercih ettiğiniz markayı seçin.

  Grup Muafiyeti Yönetmeliği oldukça açıktır: AB'deki her otomobil teknisyeni kullandığı madeni yağ veya sıvı markasını istediği gibi seçebilir. Ürünler, araç üreticisi tarafından tanımlanan teknik özelliklere uyduğu sürece seçiminiz garantiyi asla etkilemez.


  Kısaca:


  • Bir üretici, kendisinin veya belirli başka bir markanın madeni yağ ve diğer sıvılarının kullanılmasını zorunlu kılamaz.
  • Madeni yağ markası tavsiyesine uymazsanız garanti geçersiz olamaz.
  • Ancak yine de üretici, kendi araçlarında kullanılmak üzere bir madeni yağ markası tavsiye edebilir.
  • Her zaman, tavsiye edilen yağ türünü kullanmaya özen gösterin.

 15. #8
  offline
  veysel arda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  veysel
  Üyelik Tarihi
  11/02/2016
  Yer
  malatya
  Yaş
  42
  Model
  Passat
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2016
  Mesajlar
  298

  Cevap: Motor yağlari

     Hasan6154 Nickli Üyeden Alıntı
  Yağ işi keyif ve prensip işi.

  İnsan güven duyduğu yağı aracında kullandığında araçtan daha bir keyif alıyor.

  Ben de yağ konusunda çok hassasım.

  Kapalı kutu castrol ün egzoz karartısından başka bir anormalliğini görmedim, Castrol kötüdür demiyorum ama orjinal kapalı kutu olursa ancak içim rahat eder. Sevis istiyor diye yüzbinlerce tl ödediğimiz araçda , göz göre göre de kalitesinin kapalı yağ gibi olmadığını bildiğim açık yağı kullanmak istemiyorum, içime sinmiyor.

  Ben Tempra aracımda kendim yağ değişimi yapıyorum, evimizin garajında kanal da var, 1.5m derinlikte.

  Bazı arkadaşlar servisin, kendi götürdükleri yağı kullandığını arıza çıkarmadığını yazmışlar. Ben de 15 bin bakımında kendi yağımı ( artık Liqui Molly - Mobil - Motül hangisine karar verirsem ) yanımda götüreceğim, kabul ederlerse ne ala, kabul etmezlerse servisten eve döndüğümde, kanala çekip karter tapasını açıp doldurdukları uyduruk yağı boşaltacağım ve tapayı kapatıp kendi yağımı dolduracağım motora.

  İçim rahat etmez yoksa, servisin doldurduğu ne idüğü belirsiz yağ ile aracı kullanamam.
  200 bin tl lik sıfır aracda , sırf servisin dayatması nedeniyle kalitesinden emin olmadığım, Castrol olup olmadığı bile belli olmayan açık yağı nasıl kullanayım.


  İnsanın marka seçme özgürlüğünü kısıtlamaya yeltenmek çok ilkel bir davranış. Bu mantıkla daha çok yerimizde sayarız.
  Bilmediğim için soruyorum servislerdeki yağın orjinal olup olmadığı hakkında kesin bilgi varmı yada serviste düzenlenen faturada castrol 5-30 yazıyor farklı bir yağ koyabilirlermi.
  Yağ fabrikası görmedim ama paketlediği 1lt yağ ile varile koyduğu yağ arasında ne fark olabilir. Belki basit bir örnek olabilir ama farklı sektörden Babam ın marketi vardı markette 1 lt pet şişe yağda vardı aynı markanın 15 lt metal kutuda yağda vardı tabiki 1 litre paketten dolayı 15 tanesini tek tek almaya kalksan pahalıya geliyordu.ama ikisinin içindeki yağda aynı idi.
  Başka bir örnek verecek olursam mesela pudra şekeri ülker doktor oetker diye markalar uzar gider hiçbirinin pudra şekeri üreten fabrikası yok pudra şekerini devletin şeker fabrikalarından alırlar ve kendi paketler satarlardı. Mesela bizde şeker fabrikasından 50 kg lik çuvallarda alırdık ve markette yarımşar kiloluk paketlere korduk biz markalı malların 200gr mının fiyatına yarım kilosunu verirdik ama müşterilerin çoğu aynı paraya 200 gr markalı malı alırlardı oysa onların sadece ambalajı farklı içeriği bire bir aynı.
  örnekler uzar gider mesela erikli su yarım litresi yada damacanası gibi vs.
  Araçlarımızın yağıda böyle olabilirmi.
 16. #8
  offline
  veysel arda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  298

     Hasan6154 Nickli Üyeden Alıntı
  Yağ işi keyif ve prensip işi.

  İnsan güven duyduğu yağı aracında kullandığında araçtan daha bir keyif alıyor.

  Ben de yağ konusunda çok hassasım.

  Kapalı kutu castrol ün egzoz karartısından başka bir anormalliğini görmedim, Castrol kötüdür demiyorum ama orjinal kapalı kutu olursa ancak içim rahat eder. Sevis istiyor diye yüzbinlerce tl ödediğimiz araçda , göz göre göre de kalitesinin kapalı yağ gibi olmadığını bildiğim açık yağı kullanmak istemiyorum, içime sinmiyor.

  Ben Tempra aracımda kendim yağ değişimi yapıyorum, evimizin garajında kanal da var, 1.5m derinlikte.

  Bazı arkadaşlar servisin, kendi götürdükleri yağı kullandığını arıza çıkarmadığını yazmışlar. Ben de 15 bin bakımında kendi yağımı ( artık Liqui Molly - Mobil - Motül hangisine karar verirsem ) yanımda götüreceğim, kabul ederlerse ne ala, kabul etmezlerse servisten eve döndüğümde, kanala çekip karter tapasını açıp doldurdukları uyduruk yağı boşaltacağım ve tapayı kapatıp kendi yağımı dolduracağım motora.

  İçim rahat etmez yoksa, servisin doldurduğu ne idüğü belirsiz yağ ile aracı kullanamam.
  200 bin tl lik sıfır aracda , sırf servisin dayatması nedeniyle kalitesinden emin olmadığım, Castrol olup olmadığı bile belli olmayan açık yağı nasıl kullanayım.


  İnsanın marka seçme özgürlüğünü kısıtlamaya yeltenmek çok ilkel bir davranış. Bu mantıkla daha çok yerimizde sayarız.
  Bilmediğim için soruyorum servislerdeki yağın orjinal olup olmadığı hakkında kesin bilgi varmı yada serviste düzenlenen faturada castrol 5-30 yazıyor farklı bir yağ koyabilirlermi.
  Yağ fabrikası görmedim ama paketlediği 1lt yağ ile varile koyduğu yağ arasında ne fark olabilir. Belki basit bir örnek olabilir ama farklı sektörden Babam ın marketi vardı markette 1 lt pet şişe yağda vardı aynı markanın 15 lt metal kutuda yağda vardı tabiki 1 litre paketten dolayı 15 tanesini tek tek almaya kalksan pahalıya geliyordu.ama ikisinin içindeki yağda aynı idi.
  Başka bir örnek verecek olursam mesela pudra şekeri ülker doktor oetker diye markalar uzar gider hiçbirinin pudra şekeri üreten fabrikası yok pudra şekerini devletin şeker fabrikalarından alırlar ve kendi paketler satarlardı. Mesela bizde şeker fabrikasından 50 kg lik çuvallarda alırdık ve markette yarımşar kiloluk paketlere korduk biz markalı malların 200gr mının fiyatına yarım kilosunu verirdik ama müşterilerin çoğu aynı paraya 200 gr markalı malı alırlardı oysa onların sadece ambalajı farklı içeriği bire bir aynı.
  örnekler uzar gider mesela erikli su yarım litresi yada damacanası gibi vs.
  Araçlarımızın yağıda böyle olabilirmi.

 17. #9
  offline
  MahmutP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Mahmut
  Üyelik Tarihi
  05/01/2018
  Yer
  Ankara
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2011
  Mesajlar
  12

  Cevap: Motor yağlari

  Ben yağ seçimini Motuldan yana kullandım şuan b7 1,6 tdı ili şehir içi 5-5,5 değerlerini yakalıyorum. Motorda bayağı bir ses azalması oldu.
 18. #9
  offline
  MahmutP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  12

  Ben yağ seçimini Motuldan yana kullandım şuan b7 1,6 tdı ili şehir içi 5-5,5 değerlerini yakalıyorum. Motorda bayağı bir ses azalması oldu.

 19. #10
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Hasan
  Üyelik Tarihi
  13/05/2017
  Yer
  Dünya
  Yaş
  50
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  2.819
  54 BJK 61

  Cevap: Motor yağlari

     veysel arda Nickli Üyeden Alıntı
  Bilmediğim için soruyorum servislerdeki yağın orjinal olup olmadığı hakkında kesin bilgi varmı yada serviste düzenlenen faturada castrol 5-30 yazıyor farklı bir yağ koyabilirlermi.
  Yağ fabrikası görmedim ama paketlediği 1lt yağ ile varile koyduğu yağ arasında ne fark olabilir. Belki basit bir örnek olabilir ama farklı sektörden Babam ın marketi vardı markette 1 lt pet şişe yağda vardı aynı markanın 15 lt metal kutuda yağda vardı tabiki 1 litre paketten dolayı 15 tanesini tek tek almaya kalksan pahalıya geliyordu.ama ikisinin içindeki yağda aynı idi.
  Başka bir örnek verecek olursam mesela pudra şekeri ülker doktor oetker diye markalar uzar gider hiçbirinin pudra şekeri üreten fabrikası yok pudra şekerini devletin şeker fabrikalarından alırlar ve kendi paketler satarlardı. Mesela bizde şeker fabrikasından 50 kg lik çuvallarda alırdık ve markette yarımşar kiloluk paketlere korduk biz markalı malların 200gr mının fiyatına yarım kilosunu verirdik ama müşterilerin çoğu aynı paraya 200 gr markalı malı alırlardı oysa onların sadece ambalajı farklı içeriği bire bir aynı.
  örnekler uzar gider mesela erikli su yarım litresi yada damacanası gibi vs.
  Araçlarımızın yağıda böyle olabilirmi.

  Serviste kullanılan yağın kalitesini markasını tespit edebilmek mümkün değil.

  Herkes ticaret ahlakına uygun iş yapmıyor malesef ülkemizde.


  20 sene önce Shell istasyonu sahibi akrabamız vardı E - 5 yolu üzerinde , Shell ' i nasıl bilirsin dendiğinde herkez iyi der.

  Shel den kaliteli mazot alıp satmanın yeterince kar ettirmediğini güşündüğünden olsa gerek ( imanı zayıf insanın doğasında vardır aç gözlülük )

  İran - Irak tan gelen arap tırlarından çok düşük fiyata mazot alıp depolarına doldurup, Shell markası adı altında aynı pompa fiyatı ile bu mazotu millete satardı. Tabi o zamanlar DPF olayı dizel yaygın olmadığı için durum pek anlaşılmazdı.

  Neyse uzatmayayım bu istasyonun Shell rafinerisinden yıllık mazot alım miktarının düşmesi üzerine Shell denetimlerini yoğunlaştırdı ve bizim akraba yakaı ele verdi, Shell tabelasının sökülmesi ve yüklü bir tazminat ödemesi sonucu istasyonu da satmak zorunda kaldı.

  Bu nedenle servisin bize Castrol adı altında merdiven altı yağı satıp satmadığını nereden bileceğiz. Kullanıcıya güven verebilmek çok önemlidir.

  Tarihi eski yağ bile ölü yağdır.

  Kapalı kutunun en azından üretim tarihini görüyorsun.
  veysel arda bunu beğendi
 20. #10
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  2.819

     veysel arda Nickli Üyeden Alıntı
  Bilmediğim için soruyorum servislerdeki yağın orjinal olup olmadığı hakkında kesin bilgi varmı yada serviste düzenlenen faturada castrol 5-30 yazıyor farklı bir yağ koyabilirlermi.
  Yağ fabrikası görmedim ama paketlediği 1lt yağ ile varile koyduğu yağ arasında ne fark olabilir. Belki basit bir örnek olabilir ama farklı sektörden Babam ın marketi vardı markette 1 lt pet şişe yağda vardı aynı markanın 15 lt metal kutuda yağda vardı tabiki 1 litre paketten dolayı 15 tanesini tek tek almaya kalksan pahalıya geliyordu.ama ikisinin içindeki yağda aynı idi.
  Başka bir örnek verecek olursam mesela pudra şekeri ülker doktor oetker diye markalar uzar gider hiçbirinin pudra şekeri üreten fabrikası yok pudra şekerini devletin şeker fabrikalarından alırlar ve kendi paketler satarlardı. Mesela bizde şeker fabrikasından 50 kg lik çuvallarda alırdık ve markette yarımşar kiloluk paketlere korduk biz markalı malların 200gr mının fiyatına yarım kilosunu verirdik ama müşterilerin çoğu aynı paraya 200 gr markalı malı alırlardı oysa onların sadece ambalajı farklı içeriği bire bir aynı.
  örnekler uzar gider mesela erikli su yarım litresi yada damacanası gibi vs.
  Araçlarımızın yağıda böyle olabilirmi.

  Serviste kullanılan yağın kalitesini markasını tespit edebilmek mümkün değil.

  Herkes ticaret ahlakına uygun iş yapmıyor malesef ülkemizde.


  20 sene önce Shell istasyonu sahibi akrabamız vardı E - 5 yolu üzerinde , Shell ' i nasıl bilirsin dendiğinde herkez iyi der.

  Shel den kaliteli mazot alıp satmanın yeterince kar ettirmediğini güşündüğünden olsa gerek ( imanı zayıf insanın doğasında vardır aç gözlülük )

  İran - Irak tan gelen arap tırlarından çok düşük fiyata mazot alıp depolarına doldurup, Shell markası adı altında aynı pompa fiyatı ile bu mazotu millete satardı. Tabi o zamanlar DPF olayı dizel yaygın olmadığı için durum pek anlaşılmazdı.

  Neyse uzatmayayım bu istasyonun Shell rafinerisinden yıllık mazot alım miktarının düşmesi üzerine Shell denetimlerini yoğunlaştırdı ve bizim akraba yakaı ele verdi, Shell tabelasının sökülmesi ve yüklü bir tazminat ödemesi sonucu istasyonu da satmak zorunda kaldı.

  Bu nedenle servisin bize Castrol adı altında merdiven altı yağı satıp satmadığını nereden bileceğiz. Kullanıcıya güven verebilmek çok önemlidir.

  Tarihi eski yağ bile ölü yağdır.

  Kapalı kutunun en azından üretim tarihini görüyorsun.

 21. #11
  offline
  okorten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  okan
  Üyelik Tarihi
  07/10/2017
  Yer
  istanbul
  Model
  Passat
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  47
  34 RN 1673

  Cevap: Motor yağlari

  aracımı 1000 km dolduğunda yağını motul x-clean+ ile değiştirdim. servis zamanıda gelince aynı şeyi yapacağım. zira kendim getireyim dedim kabul etmediler. ne konduğunu bileceğim zira.
  Hasan6154 bunu beğendi
 22. #11
  offline
  okorten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  47

  aracımı 1000 km dolduğunda yağını motul x-clean+ ile değiştirdim. servis zamanıda gelince aynı şeyi yapacağım. zira kendim getireyim dedim kabul etmediler. ne konduğunu bileceğim zira.

 23. #12
  offline
  emko_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Emrah
  Üyelik Tarihi
  18/01/2018
  Yer
  ŞIRNAK
  Yaş
  35
  Model
  CC
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2015
  Mesajlar
  43

  Cevap: Motor yağlari

  1.4 TSI 160 PS CC kullanan arkadaşlar varsa hangi yağı kullandıklarını paylaşabilirler mi ?
 24. #12
  offline
  emko_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  43

  1.4 TSI 160 PS CC kullanan arkadaşlar varsa hangi yağı kullandıklarını paylaşabilirler mi ?

 25. #13
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Hasan
  Üyelik Tarihi
  13/05/2017
  Yer
  Dünya
  Yaş
  50
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  2.819
  54 BJK 61

  Cevap: Motor yağlari

     emko_life Nickli Üyeden Alıntı
  1.4 TSI 160 PS CC kullanan arkadaşlar varsa hangi yağı kullandıklarını paylaşabilirler mi ?
  Özel bir yağ önerisine gerek yok.

  Aracınızda yağ eksiltme sorunu yoksa, hem araç kullanma kılavuzunda ve hem de motor kaputunu açtığınızda ön panel üzerinde belirtilen 5w-30 yağı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Ama aracınız ; 150 -200 bin km yi devirmiş ise ve km ye bağlı, doğal segman piston aşınmalarından kaynaklı yağ eksilmeye başladı ise aynı sertifikasyonlara sahip olan , 0w-40 , 5w-40 , 10w-40 viskoziteli yağlardan herhangi birine geçiş yapabilirsiniz.

  Yağ markası sizin keyfinize ve bütçenize kalmış bir seçenektir.

  Kapalı bidon ve yeni üretim tarihli yağ olduktan sonra bilindik marka ve satıcıları tercih etmek gerekir.

  Liqui Moly
  Motul
  Mobil
  Shell
  Castrol
  Konu Hasan6154 tarafından (22 01 2018 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.
 26. #13
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  2.819

     emko_life Nickli Üyeden Alıntı
  1.4 TSI 160 PS CC kullanan arkadaşlar varsa hangi yağı kullandıklarını paylaşabilirler mi ?
  Özel bir yağ önerisine gerek yok.

  Aracınızda yağ eksiltme sorunu yoksa, hem araç kullanma kılavuzunda ve hem de motor kaputunu açtığınızda ön panel üzerinde belirtilen 5w-30 yağı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Ama aracınız ; 150 -200 bin km yi devirmiş ise ve km ye bağlı, doğal segman piston aşınmalarından kaynaklı yağ eksilmeye başladı ise aynı sertifikasyonlara sahip olan , 0w-40 , 5w-40 , 10w-40 viskoziteli yağlardan herhangi birine geçiş yapabilirsiniz.

  Yağ markası sizin keyfinize ve bütçenize kalmış bir seçenektir.

  Kapalı bidon ve yeni üretim tarihli yağ olduktan sonra bilindik marka ve satıcıları tercih etmek gerekir.

  Liqui Moly
  Motul
  Mobil
  Shell
  Castrol

 27. #14
  offline
  emko_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Emrah
  Üyelik Tarihi
  18/01/2018
  Yer
  ŞIRNAK
  Yaş
  35
  Model
  CC
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2015
  Mesajlar
  43

  Cevap: Motor yağlari

  Aracım 99.000 km de yağ eksiltme vb. hiçbir sorun yok sadece ilk çalıştırmada rolanti kendine gelene kadar 1 dk ya yakın bir zaman geçiyor. Onun da normal olduğunu düşünüyorum. İstanbuldan Şırnak a gelirken bir ara 105 dereceye kadar çıkmıştı yağ sıcaklığı ama sonra kenara çekmeden devirsiz kullandım düzeldi. Teşekkür ederim değerli paylaşımınız için
  Hasan6154 bunu beğendi
 28. #14
  offline
  emko_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  43

  Aracım 99.000 km de yağ eksiltme vb. hiçbir sorun yok sadece ilk çalıştırmada rolanti kendine gelene kadar 1 dk ya yakın bir zaman geçiyor. Onun da normal olduğunu düşünüyorum. İstanbuldan Şırnak a gelirken bir ara 105 dereceye kadar çıkmıştı yağ sıcaklığı ama sonra kenara çekmeden devirsiz kullandım düzeldi. Teşekkür ederim değerli paylaşımınız için

 29. #15
  offline
  SELÇUK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28/02/2011
  Yer
  İSTANBUL
  Model
  Passat
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2014
  Mesajlar
  9.680

  Cevap: Motor yağlari

     emko_life Nickli Üyeden Alıntı
  Aracım 99.000 km de yağ eksiltme vb. hiçbir sorun yok sadece ilk çalıştırmada rolanti kendine gelene kadar 1 dk ya yakın bir zaman geçiyor. Onun da normal olduğunu düşünüyorum. İstanbuldan Şırnak a gelirken bir ara 105 dereceye kadar çıkmıştı yağ sıcaklığı ama sonra kenara çekmeden devirsiz kullandım düzeldi. Teşekkür ederim değerli paylaşımınız için
  105 bence çok yüksek bir değer değil. İstanbul'da yazın akşam trafiğinde 120 gördük biz
  Hasan6154 ve emko_life bunu beğendi.
 30. #15
  offline
  SELÇUK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  9.680

     emko_life Nickli Üyeden Alıntı
  Aracım 99.000 km de yağ eksiltme vb. hiçbir sorun yok sadece ilk çalıştırmada rolanti kendine gelene kadar 1 dk ya yakın bir zaman geçiyor. Onun da normal olduğunu düşünüyorum. İstanbuldan Şırnak a gelirken bir ara 105 dereceye kadar çıkmıştı yağ sıcaklığı ama sonra kenara çekmeden devirsiz kullandım düzeldi. Teşekkür ederim değerli paylaşımınız için
  105 bence çok yüksek bir değer değil. İstanbul'da yazın akşam trafiğinde 120 gördük biz

 31. #16
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Hasan
  Üyelik Tarihi
  13/05/2017
  Yer
  Dünya
  Yaş
  50
  Model
  Passat
  Motor
  1.6 TDI
  Yılı
  2017
  Mesajlar
  2.819
  54 BJK 61

  Cevap: Motor yağlari

     emko_life Nickli Üyeden Alıntı
  Aracım 99.000 km de yağ eksiltme vb. hiçbir sorun yok sadece ilk çalıştırmada rolanti kendine gelene kadar 1 dk ya yakın bir zaman geçiyor. Onun da normal olduğunu düşünüyorum. İstanbuldan Şırnak a gelirken bir ara 105 dereceye kadar çıkmıştı yağ sıcaklığı ama sonra kenara çekmeden devirsiz kullandım düzeldi. Teşekkür ederim değerli paylaşımınız için


     SELÇUK Nickli Üyeden Alıntı
  105 bence çok yüksek bir değer değil. İstanbul'da yazın akşam trafiğinde 120 gördük biz


  Evet Selçuk arkadaşımızın dediği gibi, 105 derece yağ sıcaklığı sorun değil.

  Motor yağının normal şartlardaki ortalama sıcaklık seyri zaten 90 - 105 arası derecelerdir. 110 - 115 bile korkulacak limitler değildir.

  Analog Yağ Sıcaklık göstergelerinde kırmızı işaretlerle belirtildiği üzere: Alt sınır 70 , üst sınır 120 derecedir.

  Passat Turkiye

  yağ sıcaklığı 70 dereceye gelene kadar 2500 - 3000 deviri geçmemek ,

  yağ sıcaklığı 120 dereceyi aştığında ise devir düşürüp aracı rahatlatıp nefes aldırmak, yağın soğumasına müsaade etmek gerekir. 120 derecede sabit kalıp , aşmadığı sürece bir müddet daha aynı tempoda kullanıma devam edilebilir.

  Zaten ; sıcak havada agresif kullanımlarda ancak nadiren 120 derecelerin üzerine çıkar yağ sıcaklığı.


  Devamlı agresif stilde kullanılan ve yağ sıcaklığı devamlı 110 - 125 dereceler aralığında seyreden araçlarda,yağ değişimi daha kısa sürelerde ( 7500 km gibi )yapılmalıdır.

  Çünkü devamlı üst limit sıcaklık değerlerinde çalışan yağ , normalin yarısı kadar sürede yağlama ve koruma özelliğini yitirir.
  Konu Hasan6154 tarafından (23 01 2018 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.
 32. #16
  offline
  Hasan6154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  2.819

     emko_life Nickli Üyeden Alıntı
  Aracım 99.000 km de yağ eksiltme vb. hiçbir sorun yok sadece ilk çalıştırmada rolanti kendine gelene kadar 1 dk ya yakın bir zaman geçiyor. Onun da normal olduğunu düşünüyorum. İstanbuldan Şırnak a gelirken bir ara 105 dereceye kadar çıkmıştı yağ sıcaklığı ama sonra kenara çekmeden devirsiz kullandım düzeldi. Teşekkür ederim değerli paylaşımınız için


     SELÇUK Nickli Üyeden Alıntı
  105 bence çok yüksek bir değer değil. İstanbul'da yazın akşam trafiğinde 120 gördük biz


  Evet Selçuk arkadaşımızın dediği gibi, 105 derece yağ sıcaklığı sorun değil.

  Motor yağının normal şartlardaki ortalama sıcaklık seyri zaten 90 - 105 arası derecelerdir. 110 - 115 bile korkulacak limitler değildir.

  Analog Yağ Sıcaklık göstergelerinde kırmızı işaretlerle belirtildiği üzere: Alt sınır 70 , üst sınır 120 derecedir.

  Passat Turkiye

  yağ sıcaklığı 70 dereceye gelene kadar 2500 - 3000 deviri geçmemek ,

  yağ sıcaklığı 120 dereceyi aştığında ise devir düşürüp aracı rahatlatıp nefes aldırmak, yağın soğumasına müsaade etmek gerekir. 120 derecede sabit kalıp , aşmadığı sürece bir müddet daha aynı tempoda kullanıma devam edilebilir.

  Zaten ; sıcak havada agresif kullanımlarda ancak nadiren 120 derecelerin üzerine çıkar yağ sıcaklığı.


  Devamlı agresif stilde kullanılan ve yağ sıcaklığı devamlı 110 - 125 dereceler aralığında seyreden araçlarda,yağ değişimi daha kısa sürelerde ( 7500 km gibi )yapılmalıdır.

  Çünkü devamlı üst limit sıcaklık değerlerinde çalışan yağ , normalin yarısı kadar sürede yağlama ve koruma özelliğini yitirir.

 33. #17
  offline
  emko_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adı
  Emrah
  Üyelik Tarihi
  18/01/2018
  Yer
  ŞIRNAK
  Yaş
  35
  Model
  CC
  Motor
  1.4 TSI
  Yılı
  2015
  Mesajlar
  43

  Cevap: Motor yağlari

  Sorun yok o zaman ya zaten yaz mevsimiydi ve Şırnak ta 50 dereceye yakındı sıcaklık o zaman bile 105 se öpüp başıma koymam lazım demek ki. Teşekkürler değerli paylaşımlarınız için.
 34. #17
  offline
  emko_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  43

  Sorun yok o zaman ya zaten yaz mevsimiydi ve Şırnak ta 50 dereceye yakındı sıcaklık o zaman bile 105 se öpüp başıma koymam lazım demek ki. Teşekkürler değerli paylaşımlarınız için.