PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 el satışlara garanti geliyor....alnescafe
30 04 2014, 21:22
Selamlar.......2 el araba satmakta hayal olacak gibi.......Tüketiciyi korumaya yönelik 28 Mayıs 2014 tarihinde değiştirilmesi planlanan Tüketici Koruma Kanunu, ticari hayata da yeni düzenlemeler getiriyor.

Yasayla birlikte ikinci el satışı yapılan ürünlere de asgari 1 yıl garanti kapsamı getirilmesi zorunlu kılınıyor.

Tüketici koruma kanununda 28 Mayıs 2014 tarihinde yapılması planlanan değişiklikle artık tüketicilere yeni yükümlülükler geliyor. Satışı yapılan her türlü ikinci el ürünü kapsaması planlanan kanun ile tüketici koruma altına alınarak satıcıların ürünlerine bir yıl garanti yapması şartı getiriliyor.

Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu, "İkinci el eşya satışlarda yeni kanun ile 1 yıllık garanti süresi şartı getiriliyor. Örneğin bit pazarından aldığınız bir ürünün hiçbir garantisi yoktu. Şimdi ise kanun çerçevesinde satıcı ürününden 1 sene boyunca sorumlu olacak. İkinci ele ve eser sözleşmelerine de yeni haklar getriliyor. Bu imkanlar, yeni yasanın getirdiği en büyük haklardan sadece bir kaçıdır" dedi.

Çıkacak olan kanunun, sağlıklı ve kaliteli bir ticaret ortamını beraberinde getireceğini savunan Nejdet Filizoğlu, "Eski yasa ile yeni çıkacak yasa arasında ciddi farklar var. Örneğin tüketici; bir araç, buzdolabı, telefon, beyaz eşya gibi ürünleri satın aldığında, sene içerisindeki garanti kapsamında 4 defa arıza olması halinde parasını geri alma veya ürünün yenisi isteme hakkı vardı. Yeni yasayla birlikte bu kota ikiye kadar düşüyor. Bu da şunu getirecek; artık piyasada daha güvenilir bir satış ortamının olması sağlanacak. Tacir, sattığı malın arkasında durmak zorunda kalacak. Şimdiye kadar bu alışveriş ilişkisinde tüketiciye karşı sadece satıcılar sorumluydu. Yasadan sonra ise satıcı sorumluluğu biraz daha yükseltilerek, tüketicinin bayiler ve üreticilere kadar girmesinin önü açılacak" diye konuştu.

İkinci el oto pazarında araç almak isteyen vatandaşlar yeni çıkacak kanunun kullanıcıyı güvence altına alacağına dikkat çekerek, "Yeni kanun satılan tüm eşyaların kalitesinin artmasına sebep olacak. Bu ikinci el ürüne olan talebi de artıracaktır. Artık söz ile garanti dönemi bitiyor" dedi alıntıdır.http://www.arabalar.gen.tr/ikinci-ele-garanti-zorunlulugu-geliyor-h4107.html

bjk
30 04 2014, 22:01
Çok güzel uygulama olacak eğer kanun uygulanırsa

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

uyducu2099
01 05 2014, 07:46
uygulama güzel ancak türkiyede çok sağlıklı sonuçlar doğuracağını sanmam.

kullanıcı hatalarınıda göz önünde bulundurmak lazım.

pst60
01 05 2014, 08:56
Doğru taraflarıda var saçma taraflarıda var.Örneğin ben aracımı hiçbir sıkıntısı olmadan sattım alan kişi bakımını yapmadı tabiri caizse eşşek niyetine kullandı arızalandı,ne olacak bundan banane.

BeratYILDIZ
01 05 2014, 10:05
Doğru taraflarıda var saçma taraflarıda var.Örneğin ben aracımı hiçbir sıkıntısı olmadan sattım alan kişi bakımını yapmadı tabiri caizse eşşek niyetine kullandı arızalandı,ne olacak bundan banane.

O işin en temizi gidilir bi expertiz yaptırılır.Kişiye rapor verilir bi nüshası da satıcıda kalır.Sorun çözülür.Ondan sonra alan kişi hiç birşey iddia edemez çünkü araç alınırken herşeyi sorunsuz tertemiz olduğundan yapacağı şeyler kendi hatası olur ya da arabanın olağan bir arızası olur.Satıcı kaynaklı olmadığı belgelenmiş olur bir nevi expertiz ile.

bbeken
01 05 2014, 11:40
Saçma olan tarafları da var. 6 yaşına gelmiş aracı satacağım, araç 7 yaşına kadar gelen sorunlardan ben mesul olacağım. Bozuk arızalı aracı başkasına sağlam diye satma gibi durumların önüne geçmek için yapılmıştır. Kapı klidi VW de neredeyse mutlaka sorun çıkaran bir parça. Servis bile garantiye almıyor. 6 sene sonra adamına elinde bozulunca satan adam mı yaptıracak :)

pst60
01 05 2014, 11:54
Bazı yasaları çıkarırken yoldan geçene sorup ona göre çıkarır gibi yasalar var.Bu yasada saçmalar arasında ilklere oynar.

Seco_Variant
01 05 2014, 12:38
Hayırlı olsun.Şimdiden Mahkeme dosyalarını görür gibi oldum. :)

passat_06
01 05 2014, 14:42
Hayırlı olsun.Şimdiden Mahkeme dosyalarını görür gibi oldum. :)


Katılıyorum size fakat üstesinden gelebilirsek güzel uygulama.