PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüm Plaklar DeğişiyorSELÇUK
29 08 2013, 12:54
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile aynı teknolojiyi kullanacak Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) ile tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıkladı.
http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif
Güler, 17 milyon 350 bin aracın tamamını kapsayan projenin araç sahiplerine maliyetiyle ilgili bilgi vermedi.

HGS İLE AYNI SİSTEM

CHP (http://www.hurriyet.com.tr/index/CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun projeyle ilgili önergesini yanıtlayan Güler, şu bilgileri verdi:
“Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) çalışması kapsamında, araç plakası ile cam etiketine yerleştirilmesi planlanan çiplerde sadece güvenlik seri numarası ile plaka bilgisi yer alacaktır. Halihazırda karayolu ücretlendirilmesinde kullanılan HGS ile aynı sisteme ve teknolojiye sahip AKSİS’te sahte/çalıntı araç, plaka ve benzeri güvenlik uygulamalarının desteklenmesi için sistemin fonksiyonları çeşitlendirilecek ve konum bilgisi ile GPS uydu bağlantısı olmayan sistemde kullanılacak çipler kişisel bilgi içermeyecektir. Sistemin gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı güzergah ve noktalara kurulması ile trafik denetimi yapan ekiplerin sistemin bulunmadığı bölgelerde görevlendirilmesi sağlanmış olacaktır. 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılması hedefi ile hazırlanan ve Başbakanlık genelgesi olarak da yayımlanan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda trafik denetimlerinde elektronik denetleme sistemlerinin (TEDES) etkin ve yaygın olarak kullanılması ve yol kullanıcılarına yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmektedir.”kaynak: Hürriyet

firatciftci44
29 08 2013, 13:07
bir kaç yıldır kişiye özel plaka, çipli plaka falan derken son hali bu olmuş demek... hayırlısı olsun vatanımıza milletimize... bu işten kasaya para girecekse inşallah tabelasız yollar, ışıksız kavşaklar, çizgisiz asfaltlar onarılsa bari... çukurlardan bahsetmiyorum....

pst60
29 08 2013, 13:46
Bana kalırsa bu iş lafta kalır diyorum ama öte yandanda devlet yeni bir yöntem daha geliştirmiş vatandaşın cebindekileri hortumlamak adına

salcek
29 08 2013, 14:33
vatandaşın cebinden alıp zengin olacaksa bu devlet , acırım halimize fişlemnin ve vurgunun çalışması olmasın. neticede bana batmıyordu mevcut plakam bunu yapacaklarına hala ehliyetlerimizi yanımızda araç kullanırken bulundurmak zorundayız. onu kaldırsınlar ben tc numaramı söylediğimde veya nüfus cüzdanımı gösterdiğimde ehliyetli olup olmadığımı sisteminden görebilsin. ben neden üzerimde taşıyayımki. onu taşı bunu taşı.teknoloji son model ama hep alma tarafından .verme tarafına gelince gak guk.

tolgAcar
29 08 2013, 15:14
Eğer uygulanabilirse veya bu sisteme geçilirse elbetteki yararlı olacaktır. Ama her seferinde amaç tüketiciden para almak olunca insanın bu tür yeniliklere de inanma isteği gelmiyor açıkcası.

ardaakurar
29 08 2013, 21:33
Valla bence bu işte yıllardan beri söylenen ama biR türlü uygulanamayan ehliyet almadan önce 2 yıl ehliyetli biriyle gezme işine döner gibi :) APP plaka da takamayacağız artık olursa :)

srcn09
30 08 2013, 00:46
Peki ben şöyle birşey sorucam yeni plakaları çıkartırken eskileri istiycekler bende şu anda APP var ama orjinal plakamıda evde saklıyorum ama haşat durumda kırldı kırılcak laf ederler mi acaba :)