PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sila Yolu 2011, neleri dikkat etmek lazim vs. hersey burada.....VW_Passat
29 05 2011, 00:11
Almanya da 3 Hafta sonra bizim burada Hessen Eyaletinde Okullar kapaniyor ve ilk Gurbetcilerimiz Araba veya Ucak ile Havadan veya Karadan Yolculuklarini hayirlisi ile yapacaklardir. Karayoldan gidenler büyük bir Maceraya atiliyorlar, Karayolun gitmenin Avantaji cok az ama Dezavantajlari coktur yani tehlikede gidiyoruz Allah korusun.

Gurbetciler Yola cikmadan Aracinda neler yapmalari gerekiyor ?

Araciniza Rutin bir Kontrol yaptirin, "Urlaubscheck" hatta normal Bakim yaptirin Aracin Servis kitabinda ne yaziyorsa onlar yapilsin. Ben hem Izin Check-Up üstünede Servis Kitabina göre Bakimini yaptiriyorum. Aracinizda mutlaka sunlari degistirin ve Kontrol ettirin yola cikmadan;

- Yag ve Yag Filtresi
- Hava Filtresi
- Yakit Filtresi
- Klima Kontrolü yaptirin, Suyu felan yoksa komple Klima Bakimi yaptirin Suyuda degissin
- DSG Sanziman Yagi sayet araciniz 40.000 - 50.000km arasinda ise 60.000km bakimi yaptirip bu yagida degistirin
- Debriyajina baktirin, bir degisiklik farkediyorsaniz degistirin
- Aracin Fren Balatalarini Kontrol edin/ettirin
- Lastikleri baktirin Profiller iyimi diye, eski Tekerler veya Profili azalmis Teker ile cikmayin yola. Lastiklerde hasar vs. var ise ayni aks da ikisini birden degistirin
- Lifte kaldirip alttan Parcalara rutin bir Kontrol edilsin (Izin Check-Up da yapiliyor zaten)
- Antifiriz Suyu dolu olsun (yaninizda acil durumlar icin her zamanda 2 Litre Bagajda Antifiriz suyu bulundurun)
- Daha güzel görmek icin Cam Suyuna bakin yok ise doldurun ve yine Bagajda bulundurun.
- 2 Litre Motor Yagi bulundurmayi unutmayin
- Elektronik Aksamlari Kontrol edin
- Farlarini ve Lambalariniz calisir durumda olsun

Bu bakimlari Izine gitmeden en gec 1 Hafta önce yaptirin. Araciniz uzun Yola hazir bir sekilde olsun. Simdiden yaptirmaniz da tavsiye edilir.

Passaportlarinizi Kontrol edin;
- Passaportunuz Tarihini Kontrol ediniz, Tarihi gectigse Konsolosluktan veya Yabanci Ülke Vatandasi iseniz gereken yere gidip Passaportunuzu uzatin
- Vizenizi bakin, süresi gecmek üzere ise uzattirin

Yola cikmadan önce mutlaka Arabanizin Sigortasindan Yurt Disi icin "Yesil" Sigorta kagidini almayi unutmayin. Her ülkede bu Yesil Sigorta Kagidi isteniyor. Aracinizin Ruhsatini yaninizda almayi unutmayin.

Hasta olan ve ilac kullananlar mutlaka Doktor a gidip ilaclarini Izine göre yazdirsinlar ve ilaclarini yanlarina alsinlar.

Yolda giderken Balkan Ülkelerinde tavsiye edilen temiz WC ve Petrolü olan OMV Istasyonlarina girin. Benzin veya Mazotunuz Deponuzda kirmizi cizgiye ulasana kadar beklemeyin. Baktiniz azaliyor ve OMV Benzin Istasyonu gördünüz hemen girin ve Yakit doldurun.

Issiz yerlerde sakin uyumayalim. Özellikle Bulgaristanda cok dikkatli olalim, mümkünse Gece gecmeyelim Bulgaristandan. Gecerseniz bile Konvoy halinde gecin, Konvoy ile anlasin biriniz durdunuzmu onlarda sizle beraber dursunlar. Bulgaristanda Sivil Polis araclari Beyaz Opel Astra dan olusuyor, bu arac harici disinda baska bir Arac Polisiz diye durdurmaya calisirsa sakin durmayin. Bulgaristanda malesef Rüsvet olayina cözüm bulunamamistir ve Hirsiz ve Gasp olaylari devam ediyordur.

Lütfen Trafik kurallarina uyalim, Sirbistan da yeni Kanun cikmis artik Hiz Limitini asanlarin Ehliyetleri alinacaktir. Avrupada nasil uyuyorsak diger Ülkelerde ayni sekilde uymaya özen gösterelim. Fazla Hiz Limitini asmak tika basa dolu agir bir araba icin iyi degildir zaten, Fren Mesafenizinde uzun oldugunu unutmayin.

VW_Passat
29 05 2011, 00:14
Bulgaristan’da yaşanan gasp olayları nedeniyle vatandaşlarımızın 'Bulgaristan'da dikkatli olmaları hususunda sizler için hazırladığımız Bulgaristan'da Bilmeniz gerekenler yazımızı okumadan yola çıkmayınız. Bulgaristan’da güvenlik konusunda yaşanan sorunlardan karayoluyla transit geçiş yapan vatandaşlarımız etkilenebilmektedir. Gidiş ve dönüşte Bulgaristan’dan karayoluyla transit geçiş yapmayı tercih edecek vatandaşlarımızın, kendi güvenlikleri açısından, aşağıda belirttğimiz hususlara dikkat edin.

Issız yerlerde ve ıssız benzin istasyonlarında durmayın
Gece seyahatlerinizde mümkün mertebe 'Konvoy halinde yolculuk yapın'.
Bulgaristan’a Sırbistan sınırındaki Kalotina sınır kapısından girdikten sonra otobana kadar 40 km’lik yol tek şeritli ve orman içinden geçiyor. Burası ıssız bir yer ve mecbur olmadıkça burada durmayın. Sınırın hemen yanındaki benzin istasyonundan da benzin almayın. Benzin temiz değil.Sırbistan ve Bulgaristan’da OMV benzin istasyonlarından benzin almayı tercih edin ve Euro ile ödeme yapıyorsanız çok dikkatli olun.
ıssız benzin istasyonlarında durmayın. Ara yolları kullanmayın. Mümkünse bu güzergahı mola vermeden, konvoy halinde geçmeye bakın.
Bulgaristan’da gündüz seyahat edin.
10.000 Euro’ya kadar (örneğin 9.999 Euro) veya karşılığı başka yabancı para bulunan vatandaşlarımızın yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur.Beyana tabi olmayan miktarda parası olan vatandaşlarımız doğrudan “Yeşil Geçiş Yolu”na geçebilir. Bulgaristan topraklarından geçirilecek para miktarı 10.000 Euro (veya karşılığı başka yabancı para)ve üzerinde ise paranın kaynağı ve kullanım amacı, paranın taşınacağı güzergah, paranın taşındığı ulaşım aracı belirtilerek gümrük beyannamesi doldurulmalı ve “Kırmızı Geçiş Yoluna” geçilmelidir.
10.000 bin Euro üzerinde parayı sınırda girişte mutlaka beyan edin. Aksi takdirde fazla paraya el konuluyor ve bu parayı geri almak mümkün olmuyor
Sıla Yoluna çıkmadan önce 'Kaza ve sağlık sigortası yaptırın.

-Gece seyahat etmeyin. Bulgaristan'da Trafik Polisleri beyaz Opel Astra marka araba kullanmaktadırlar.Polisten başka kimselerin dur ihtarlarına uymayın.
-Gündüz ve ana yolları tercih etmek suretiyle yolculuk yapın.

-Mümkün olduğunca grup oluşturarak ve birbirinden kopmadan seyahat edin.
-Bazı Batı Avrupa ülkelerinden Bulgaristan’a Oto-Trenle seyahat ederken Sofya yerine, Türk sınırına yakın Svilengrad şehrine kadar yolculuk yapın.
-İhtiyaçların ötesinde nakit para ve ziynet eşyası taşımayın.
-Bir hadise olduğunda derhal polise başvurarak, zabıt tutturmak, gerekiyorsa, en yakın temsilciliğimizle temas ederek yardım isteyin.
-Mümkün olduğunca duraklama ve konaklama yapmamak ve trafik kurallarının el verdiği ölçüde Bulgaristan’dan vakit kaybetmeden,hızlı bir şekilde geçmeye özen gösterin..
-Eğer konaklanılacak ise, taşıtları korumalı park yerleri veya kapalı garajı olan otellerde park edip, şehirde taksi kullanın.

Hırsızlık olaylarına dikkat edin.

Bulgaristan’da yabancı plakalı taşıtların çalınması vakaları ile karşılaşılabilmektedir. Özellikle Bulgaristan’da konaklayan yabancıların araçları çalınmakta, hırsızlık şebekeleri süratle aracın izini kaybettirmekte ya da aracın sahibi ile temasa geçerek çaldıkları aracı iade etmek için para talep etmektedirler. Yolculuk esnasında Bulgaristan’da konaklanması planlanıyor ise kasko sigortasının kapsamı Bulgaristan’ı içerecek şekilde genişletilmeli, bu tür bir olay cereyan ettiğinde ivedilikle polise ve en yakın temsilciliğimize başvurulmalıdır.

Kaynak: Silayolu.com

VW_Passat
29 05 2011, 00:24
Sila Yolunda Ceza Tabelasi

http://img329.imageshack.us/img329/522/verkehrssndencn1.jpg

VW_Passat
29 05 2011, 00:26
Alman konsolos ve Elcilik adresleri


Avusturya(Österreich)
Metternichgasse 3
1130 Wien
Tel : (01) 7 11 54
Fax : (01) 7 13 83 66
E-Mail: diplo@deubowien.at


Hirvatistan(Kroatien)
Veleposlantvo Savezne Repulike Njemacke
Uliza grada Vukovara 64
10000 Zagreb
Tel : (01) 6 30 01 00
Fax : (01) 6 15 55 36
E-Mail: Deutsch.botschaft.zagreb@inet.hr


Slovenya(Sloweien)
Nemsko veleposlannistvo
Presernova 27
1000 Ljubljana
Tel : (01)4 79 03 00
Fax : (01) 4 25 08 99
E-Mail: Germanembassy-slovenia@siol.net

Sirbistan(Serbien)
Kneza milosa 74-76
11000 Belgrad
Tel : (011) 3 06 43 00
Fax : (011) 3 06 43 00
E-Mail: germanba@eunet.yu


Bulgaristan(Bulgarien)
Ulice frederic Jolio-Curie 25
1113 Sofia
Tel : (02) 91 83 80
Fax : (02) 9 63 41 17
E-Mail: Reg1@sofi.diplo.de

Makedonya(Mazedonien)
59,OI.Lerinska
1000 Skopje
Tel : (02) 3 09 39 00
Fax : (02) 3 09 38 99
E-Mail: dtboskop@mol.com.mk


Yunanistan(Griechenland)
Botschaft der Bundesrepublik Deutschland
Karaoli & Dimitriou 3
106 75 Athen - Kolonaki
Tel : 0030 / 210 - 72 85 111
fax : 0030 / 210 - 72 85 335
E-Mail: german-embassy@otenet.gr

VW_Passat
29 05 2011, 00:27
T.C. Sofya Büyükelçiliği duyuru Bulgaristanda trafik cezalari

OTOYOLLARDA ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ


Otoyollarda beyaz renkli ve üzerinde bağlı oldukları bölge numaraları bulunan "Opel Astra" marka araçlı polisler dışındakilerin cezai işlem yapmaya yetkisi yoktur.


Bulgaristan’da trafik cezaları Bulgar Ulusal Para birimi Leva olarak kesilmektedir. Euro veya başka para birimi üzerinden ceza uygulanmamaktadır. Trafik polislerinin ceza için para tahsilâtı yapma yetkileri bulunmamaktadır. Trafik cezaları ülkeden çıkarken sınır kapılarında, bölge Trafik Şube İstasyonlarında (KAT) veyaYollar Ajansı Sofya Oborişte Ofisinin

IBAN : BG26BUIB 9888 8193 9450 000

BIC kod : CIBANK

AD : BUIB BGSF

Ceza protokolü ile kesilen cezalar kodu : 11 50 91

Makbuz karşılığı kesilen cezalar kodu : 11 50 92Hesabına transfer edilerek ödenebilmektedir.


Sınır kapılarında geçiş güvenliği konusunda Türkçe, İngilizce ve Almanca broşürler dağıtılmaktadır. Sınır kapılarında şikâyet telefonlarını gösteren panolar mevcut olup ayrıca şikâyetlerin yazılı olarak iletilebileceği posta kutuları bulunmaktadır.

VW_Passat
29 05 2011, 00:31
Sırbistan yeni trafik kurallarıSIRBİSTAN

YENİ TRAFİK KURALLARI

Tatillerinde Sırbistan güzergahını kullanmak isteyen vatandaşlarımızın uyması gereken yeni kurallar:

2010 yılı başında yürürlüğe giren yeni yasalar uyarınca; Sırbistan’da görevli trafik polisleri trafik cezası tahsilatı yapmayacaklardır. Cezayı gerektiren hallerde, vatandaşlarımız ceza miktarını banka veya PTT şubesine ödeyecekler, sonrasında görevli polisin geçici olarak el koyduğu pasaport gibi belgelerini alarak yollarına devam edebileceklerdir. Yeni yasalara göre böyle durumlarda görevli polis memuru, cezaya maruz kalan vatandaşlarımızın pasaport ve benzer belgelerine 5 güne kadar el koyabilecektir.

Sırbistan’da 24 saat farları açık bulundurmak, ön ve arka koltuklarda kemer takmak zorunludur. Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Araçlarda bulunması zorunlu bilinen gereçler dışında 3 yaşından küçük çocuklar için bebek/çocuk koltuğu ve sarı fosforlu yelek de mutlaka bulundurulmalıdır. Otoyolda araçtan inilmek durumunda kalındığında kesinlikle bu yelekler kullanılmalıdır. Otoyolda yapılan trafik kontrollerinde, görevli polisin izni olmadan araçtan inmek yasaktır.

Görevli polisler 5000 Dinar’a (50 Avro) kadar para ceza yazabilmektedir. 5000 Dinar’ı aşan cezalar sözkonusu olduğunda mahkemeler devreye girmektedir.

Yeni yasalar, hız sınırlarına uyulması konusunda da ciddi cezaları öngörmektedir.

Buna göre, belirlenen hız sınırını; 1-20 km/h arasında aşan sürücülere, 3.000.- Dinar (yaklaşık 30 Avro),

21-40 km/h arasında aşan sürücülere 5.000 Dinar para cezası uygulanmakta,

40 km/h.’den fazla aşan sürücülerle ilgili kararları da mahkemeler vermektedir. ( sınırı 41-60 km/h aşan sürücülere 6.000-20.000 Dinar (60-200 Avro), 61-80 km/h aşan sürücülere 15.000-30.000 Dinar (150-300 Avro) para cezası, 81 km/h’yi aşan sürücülere ise 15 günden başlayan hapis cezaları uygulanmaktadır.

Öte yandan Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın şikayetlerine en çok konu olan, araç tamiri, yolda kalma vs konularında, Sırbistan’da faaliyet gösteren AMCC (Auto Moto Ssavez Srbija) otomobil klübüne başvurulabilmektedir. AMCC aynı zamanda, Almanya ADAC, Avusturya OAMTC, İsviçre TCS, Fransa ACTA, Hollanda ANWB, İskandinav ülkeleri SOS, Belçika TCB, İngiltere AA otomobil klüplerine ait üyelikleri de kabul etmektedir. Gerektiğinde AMCC otomobil klübüne +38111987 numaralı telefondan Sırbistan sınırları içinde her yerden ulaşmak mümkündür. Anılan telefon merkezi Türkçe, Sırpça, Almanca, İngilizce ve Arapça dillerinde hizmet vermektedir. Yukarıda kayıtlı otomobil klüpleri dışında üyelikleri bulunan vatandaşlarımızın da AMCC hizmetlerinden ücret karşılığı yararlanmaları mümkün olabilecektir.