PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ses sistemi almak istiyorumSayfa : 1 [2]

Risk
25 05 2013, 16:16
1 Farad lık kapasitör elime ulaştı. Teorik olarak 1KW RMS lik bir sisteme destek için .

12072

ATT-SUKRU
02 06 2013, 13:15
arkadaşlar hertz hsk 163 3 yollu komponent kullanan varmı şuan için benim işimi görecek komponent bu gibi görünüyor fiyat olarak ideali bu gibi ne dersiniz 650 tl gibi bir rakama alınıyor http://i.imgur.com/G5RKA2g.jpg (http://imgur.com/G5RKA2g)

Tripanazomi
04 06 2013, 14:41
Selamlar , bu konuya çok para harcamış biri olarak ara ara giriyorum foruma
imla hatalarından ve bazı kelimelerin tam Türkçelerini belirtmediğimden dolayı özür dilerim. ( üslubada bi dokunmak gerekiyor gibi )

Ses kalitesi isteyen arkadaşlara cevaben yazıyorum ;
Öncelikle ses kalitesi isteyen kişiler canlı müzik ve konser dinlemeli , kulaklarını geliştirmelidirler.

Örnek ;
iki tane ses sistemi olsun , biri kötü diğeri iyi ; aynı parçayı sırasıyla 2 sistemde çalıp dinletin birine , ama kötü olanın sesini az bişey daha açın. Rezalet bir sistem değilse, dinleyen kişi yüksek sesli olanın daha iyi olduğunu söyleyecektir.

Çünkü insan kulağı ilk anda aldanır. 30 dakika sonra kötü ses sizi yorar, kısmak hatta kapatmak istersiniz ama iyi sesi uzun süre dinleyebilirsiniz. Konser ve canlı müzik ise kulağınızı geliştirir daha iyiye alıştırır, kötüyü hemen anlamaya başlarsınız. Peki konserlere / canlı müzik dinletilerine gitmediyseniz ne yapacağız , ( müzikte sahne ne demek ; ve derinlik, varlık, uyum gibi unsurların un buluştuğu müzikler dinlemediysek ne yapacağız)

Hem Zaman hem para harcayıp hem de sadece tıngırdatacaksınız yada bak adam mahalleyi inletiyor sistemiyle diyip içeride bas dinlemekten kafası şişmiş adam olacaksınız yada musluk açılacak ve uygun malzemeler alınacak ve uygun bir şekilde ayar yapılıp montaj yapılacak.

1- iyi kaynağınız olmazsa diğerlerinin bir anlamı yoktur. RNS 510 iyi bir ses kaynağıdır ama OEM olarak , ses kalitesine isteyen için çok iyi bir kaynak değildir , RNS orjinal sistem amaçlı bir yere kadar hizmet veriyor. eğer çıkış isterseniz ana ünitenin içinden direkt preout alınarak ses çıkışı alınabilir.
2-Bu noktadan sonra araçta digital ses aktarımı dinlemiş biri olarak , optik ses bağlantısının RCA bağlantıyı araçta abartılı bir şekilde ezdiğini söyleyebilirim. Bu ezme bas değil net seste olmaktadır. Ayrıca baslar kafamda değil olması gerektiği gibi çalmakta ve yine uzayıp giden , hangi notayı çaldığı bile belirsiz olan baslar değil , bir biri ardına bas seslere yetişebilen , net ve tok çalan anlaşılır baslar alınmaktadır.
3- Araçta önde 3 yol ses sistemi kurmak isteyenler , orjinal hoperlör yerlerini unutun. Direklerinizi feda etmeyecekseniz 3 yol pahalı bir macera olacaktır. çoğu zaman 2 yol (Mid+tiz) daha iyi olabilir
4- bir ses işleme ünitesi olmadan sahne , zaman ayarı yapamaz ve müzik dinliyorum diyemezsiniz bu nedenle işlemci olmazsa olmazlardan biridir.
5-Pasif krosoverları unutup aktif bağlantı seçilmeli böylece sese arada sürekli sabit bir müdahaleden kaçınılmalıdır.
6- kalite ses için en az 6-7 bin TL ayırmayacaksanız kalite ses istiyorum demeyeceksiniz. ( takribi fiyat ikinci el fiyatlarına göre değildir)

Nasıl ki benim gibi 55 bin verip leon almak yerine en az 75 -80 bin verip Passat aldıysanız. ( aradaki farkı ben ses sistemine harcadım, yoksa 1.6 variant TDI alabiliyordum)
Bu konuda kalite isteniyorsa o zaman musluk açılmalı en azından 5000 TL ile işe girişilmelidir.

Benim digital tavsiyem ; Bu işe harbiden girişecekseniz , paranız varsa ve ana üniteyi değiştirmek istemiyorsanız.

Ana ünitenize dokunmayın sadece video in girişi olsun yeter ;
1- WD live alın (3.gen) yada Agustos ayında çıkacak Audison bitPLAY HD yi bekleyin. ( Bir hafızaya ses dosyalarınızı flac formatında koyun , 16 bit /44 Khz çevrim bile yeter, )
2- BitTeN D yada bitone işlemci ile sesi optik bağlantı yapın , video out u ana ünitenize verin, iphone varsa kontrol app i satın alın
3- Sonrasında basit tutumak için 2 yol gideceğinizi düşünerek , Audison Voce 5.1K tek amplifier alın ve bit in sayesinde işlemcinizle optik bağlayın
4- Komp olarak Hertz space serisi tavsiye ederim harika mid basları var ( tizleri o kadar iyi değil ama midler için bile değer ) , Alternatif olarak param daha da varsa Focal Be 2 yol yada azsa DLS Nordica 6.2 olabilir.
5- Audison voce 5.1K Ampli 5 kanaldır, ön iki kanalı 75X2 tizleri aktif sürersiniz. Arka 2X150RMS ile öndeki mid basları aktif sürersiniz. Bas kanalı her tür bası kaldıracak güçte diyebilirim siz max 25-30 cm lik kapalı kutu alt okuyabilen bas kullanın. ( JL audio 10W7 serisi tavsiye olup, yer yokluğu nedeniyle Pioneer slim kullanmakta olduğumu söyleyebilirim)
6- Yanlış anlama olmasın diye söylüyorum, arka kapıları ellemek yok ana RNS510 üniteniz bunlara bağlı olmaya devam eder. İsteseniz ana ünitenin içinden sadece ön kanallar için preout alınarak işlemciye analog girersiniz
7- Bu işi yapacak kaliteli Montör bulacaksınız. Akünün kapasitörden daha önemli olduğunu belirteyim. Akü alamazsanız Audison 1,3F Best modelini alın JEL olduğundan diğer 5F-10F cap ler ile alakası yoktur. Topraklama ve en önemlisi ses izolasyonu yaptırmayı unutmayın.
8- zaman ; Bu iş için 10 günden aşağıda yaparım diyenden uzak duracaksınız.

Yukarıdakine Alternatif digital tavsiye :
Ana ünite yerine Ipad mini alınır ve monte edilir (soundman.com da passat cc ye takılması gösteriliyor)
WD live şimdilik alınmaz, Arkaya Apple TV alınır. Apple TV den işlemciye optik aktarım yapılır.
Wireless HDD alınır içine Flaclar konur. Ipad den wireless ile HDD deki sesler çalınır.

Eğer iphone varsa ipad almadan ve ana ünite değişmeden de bunlar yapılalbilir.

Ana ünite olarak Squeezebox touch kullanan bile var.

Bahse konu ürünlerin Fiyatları bana sormayın satıcı değilim ancak teknik olarak her türlü sorunuza yardımcı olabilirim.

saygılarımla

MrBeyaz
14 08 2013, 14:46
Yukarıdakine Alternatif digital tavsiye :
Ana ünite yerine Ipad mini alınır ve monte edilir (soundman.com da passat cc ye takılması gösteriliyor)
WD live şimdilik alınmaz, Arkaya Apple TV alınır. Apple TV den işlemciye optik aktarım yapılır.
Wireless HDD alınır içine Flaclar konur. Ipad den wireless ile HDD deki sesler çalınır.

Sn. Tripanazomi,
Yazınızdan anladığım kadarıyla bir stereo müzik tutkunusunuz. Bende evimde stereo müzik dinlerim, o yüzden ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Ben çok para harcamadan aracımda elimde ki flac arşiviminden faydalanmak istiyorum. Mevcutta ipad mini ve iphone'um var. Apple TV ve Wireless HDD aldığımı varsayarsak nasıl bir yol izlemeliyim, hangi kablo marka modelini seçmeliyim, bu konular hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Beyazıt

Tripanazomi
16 08 2013, 16:35
Selamlar ,
Ipad mini + appleTV + Wireless HDD varsa;
Audison Bitten D islemci alinir ( bitone a göre daha uygun fiyatli ve optik girise sahip)
Sonrasinda ampliye analog mu digital mi gideceginize göre 2 yol var;

Once ideal olan digital yol :

Audison AV5.1k ampli alinir
ve buna AV BIT IN digital giris ilave edilir ;
Bu durumda ne yaptik ;

Apple TV den bitten islemciye optik kablo ile geldik
bitten D den BIT IN sayesinde 5.1k ampli ye bildigimiz toprakli LAN kablosu ( paketten cikiyor zaten) ile baglanti yaptik
Sonra ampli 5 kanal olup tiz ve midbasslarinizi ayri ayri aktif sürmeniz icin düsünülmüs bir gücte oldugundan araya crossover koymadan tiz ve midbaslari ( ön kapida olanlari ) 4 kanalinizla beslersiniz. 5. kanala sub olarak 25 cm kapali kutu RE yada Hertz tavsiye ederim. (bu Amplinin 5. kanali cok kuvvetlidir )
Bu uygulamada kesinlikle RCA yok bu nedenle RCA masrafi ve parazit olusma sansi yok, Tam digital olacagindan sesin DAC noktasi Ampli katina kadar olusmayacaktir. Buda son ana dek ses bozulmadan devam edecek demektir.

Bu sisteme daha sonra Audison AV due ve midrange hoperlor ilave ederseniz 4 yol aktif yapmis olursunuz ( Buda bu seri için bence Son nokta olur)

2. yol : ( islemci sonrasi analog yol ):

islemciden sonra 5 kanal ampli cikisina ihtiyac var ; bunu 1 adet 5 kanalli ampli ile yada 2 adet ( 1adet 4 kanal + 1 adet mono) hatta 3 adet ( 2 tane 2 kanal 1 tane 1 kanal ) amfi ile yapabilirsiniz. Ampli sayisi yüksek olunca her sürücüyü daha çok güçle beleyebilirsiniz.
islemci bit ten D ile ampli(ler) arasinda 3 cift RCA baglantisi yapacaksiniz. Burada sesin DAC noktasi islemci sonrasi olacaktir yani islemci DAC yapacaktir

Midbas Tiz seçimi konusunda daha once berlittigim markalar sizi tatmin edecektir

Flac parca konusunda arsiv paylasimi yapmak faydali olabilir
24bit/96Khz parcalar 100 MB a kadar yer kaplamakta ama 16bit/48 Khz parcalarda gayet güzel caliyor.

Ayrica mevcut HDD ler mekanik oldugundan aracta 1 yildan fazla dayanmiyor ; SSD almak ve harici HDD gibi kullanmak en mantiklisi gibi :)

Benim hedefim araçta ana ünite olarak Logitech Squeezebox kullanmakti ne yazikki üretimden kalkti su anda WD live kullanmaktayim. Farkli alternatifler cikmasi için Audison BitPLAY HD nin cikmasini bekliyorum ( bu yil sonu cikacak)

gkhn1982
23 11 2013, 21:54
kenwood anfi -artı 2400w edison mono bass anfisi(iki anfi)+ 2 adet kenwood kompenant+ profisyonel 2 adet vibe kompenant+ 1400W pınoeer bass kabini bass anfisini sadece anfiye bağlattım, diger anfi 4 adet kompenantı besliyor. arac passat oldugundan yinede ses yeterli gelmiyor.