PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 Passat B6 göstergesini türkçe yapmak mümkünmüsonofdemon
23 02 2013, 20:05
Çok özür diliyorum konuyu doğru yere açıp açmadığımı bilmiyorum ama benim derdim passatımın tüm menülerinin ingilizce olması bunu türkçe yapmanın yoluda varmı yokmu merak ediyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

512M
23 02 2013, 20:07
Maalesef Yoktur...

sonofdemon
23 02 2013, 20:10
:( Anladım cevap için çok teşekkür ederim.

mod3
26 02 2013, 11:28
Konu Amacı Gereği Kodlama Bilgisi İçermediğinden Soru ve Tecrübeler Kısmına Taşınmıştır

Taner Göde
26 02 2013, 11:35
Olmadığı gibi bunu "Ayıplı Mal" sıfatı ile şikayet edip konuyu Tüketici Hakem Heyetine taşıyan bir PASSAT sahibi de vardır.


Yargtay'dan, otomobilde 'Trke men' karar - Hrriyet Gndem (http://www.passatturkiye.com/redirect.php?http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20884503.asp)

Yargıtay'dan, otomobilde 'Türkçe menü' kararı


Yargıtay, otomobildeki yol bilgisayarının Türkçe menü içermemesinin, araçtan beklenen faydayı azalttığını, ilgili yasa gereği bunun “ayıplı mal” niteliğinde bulunduğu için müşterinin taleplerinin değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.


Yargıtay, otomobildeki yol bilgisayarının Türkçe menü içermemesinin, araçtan beklenen faydayı azalttığını, ilgili yasa gereği bunun “ayıplı mal” niteliğinde bulunduğu için müşterinin taleplerinin değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.
Aydın'da 30 Aralık 2008 tarihinde satın aldığı ithal otomobilde bulunan yol bilgisayarında Türkçe menü bulunmaması üzerine “ayıplı mal” satıldığı iddiasıyla Aydın 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açan Memduh Toprak, yerel mahkemece davasının reddedilmesi üzerine Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı.
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yapılan temyiz başvurusu üzerine oy birliği ile aldığı kararda, firmanın davacıya otomobili satarken durum hakkında bilgi verdiğini ispatlayamadığını belirterek, şunları kaydetti:
“Bu itibarla Türkiye'de satılan aracın yol bilgisayarının Türkçe menülü olduğu zannıyla davacı Memduh Toprak tarafından satın alındığının ve yol bilgisayarının Türkçe menü içermemesinin, araçtan beklenen faydayı azalttığının kabulü gerekir. Bu nedenle 4077 Sayılı Yasa (Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun) anlamında ayıp niteliğinde olduğu için de davacının taleplerinin değerlendirilmesi zorunludur.”

“Türkiye'de Türkçe için bu kadar mücadele vermek üzüyor”

Toprak, yaptığı açıklamada, satın aldığı otomobilin yol bilgisayarında Türkçe menü bulunmaması nedeniyle firma yetkililerine başvurarak, bu eksikliğin giderilmesini talep ettiğini, eksikliğin giderilmemesi üzerine konuyu yargıya taşıdığını söyledi.
Hukuk mücadelesini 4 yıldır sürdürdüğüne işaret eden Toprak, şöyle konuştu:
“Türkçe konuşulan bir ülkede Türkçe ile ilgili bu kadar mücadele vermek insanı gerçekten üzüyor. Diğer ülkelerde, bir Fransa (http://www.passatturkiye.com/redirect.php?http://www.hurriyet.com.tr/index/fransa/)'da,İtalya (http://www.passatturkiye.com/redirect.php?http://www.hurriyet.com.tr/index/İtalya/)'da, Almanya'da, ithal edilen bir mal, o ülkenin dilini kapsamazsa, bırakın mahkemelik olmayı, sınırdan içeriye sokmuyorlar. Ama bizim ülkemiz bu konuda yol geçen hanı gibi. Vatandaşlarımız bilinçli hale gelsin diye böyle bir mücadele verdik.”

Emsal olabilecek bir karar

Kararı değerlendiren Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin vermiş olduğu kararın, bütün mahkemelere emsal olabilecek nitelikte olduğunu kaydetti.
“Vatandaşı duyarlılığından dolayı kutluyorum” diyen Germen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tüketici hakları ile ilgili bir dava konusu olmuş bir olay. Keşke bütün vatandaşlarımız bu duyarlılığı gösterse. Araç yol bilgisayarlarında Türkçe menü olmaması çok büyük eksiklik. Ben bir Türk vatandaşı olarak aldığım araçta neden Türkçe menüyü görmeyeyim?
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, çok doğru şekilde yerel mahkemenin vatandaş aleyhine verdiği kararı, 'Araçtaki menünün Türkçe olması gerekir' şeklinde bozmuş ve karar düzeltme istemini de reddetmiş. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin kararı, bana göre bütün mahkemelere ve firmalara örnek olabilecek güzel bir karardır. 'Bu karar emsal olur' demiyorum ancak tüm mahkemelere emsal olabilecek nitelikte bir karardır.”

sonofdemon
26 02 2013, 11:43
Ha ha ha bu ne yaman çelişki yani emsal karar var o zaman yol bilgisayarımı değiştirttireyim ha ha çok güldüm yahu bu arada bu gerçekmi ya?

kagan06
26 02 2013, 17:00
Ha ha ha bu ne yaman çelişki yani emsal karar var o zaman yol bilgisayarımı değiştirttireyim ha ha çok güldüm yahu bu arada bu gerçekmi ya?

Araci aldiginizda size turkce olmadigi hakkinda bilgi verilmediyse dava acip yargitay kararini dosyaniza eklerseniz emsal gosterip davanizi kazanabilirsiniz, sanirim artik imza attiriyorlar arac hakkinda bilgi verildi vs. Vs. Diyerekten

Samsung ile TePeTakLa gönderildi

sonofdemon
26 02 2013, 17:22
Evet bilgi verilmedi 2. el aldım DOD dan peki bunun karşılığında davayı kazandım diyelim ne yapılabilinir bu konuda? Yol bilgisayarınımı değiştirirler? Anlayamadım

drozia
26 02 2013, 17:41
İyi de ben alırken menünün ingilizce olduğunu görerek aldım sormak da aklıma gelmedi. eğer öyle bir takıntım olsaydı önce onu sorardım. Bundan bi şey çıkmaz ..

jackal
10 03 2014, 15:11
ayıplı mal olarak değerlendirilebilmesi için aracı sıfır olarak almanız ve satıcının bunu sizden gizlemesi lazım.