PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Balatasında ECE R90 SertifikasıHasan6154
21 11 2022, 18:51
ECE R90 Sertifikası neyi anlatır?


Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe girmiş olan ECE R90 adındaki Avrupa mevzuatı, bu tarih sonrasında üretilmiş olan araçlarda kullanılacak olan tüm fren balatalarının test edilmesini ve R90 standartlarına uymasını şart koşmaktadır. Avrupa dahilindeki umuma açık yollarda kullanılan her bir onaylı aracı içeren ve orijinal parçalarla yedek parçalar arasındaki ön ve arka fren performansını karşılaştıran bu test, ucuz ve kalitesiz fren balatalarının Avrupa genelinde girişini yasaklamaktadır. Test, soğuk ve sıcak fren sürtünme analizi içermektedir ve bir parçanın R90’a göre onaylanmış olması halinde, ürünün orijinal ürüne eşdeğer veya daha iyi olduğu varsayılabilir. Bu sürecin ardından frenler, bir R90 kod numarası ve testin gerçekleştirildiği yeri belirtecek şekilde Almanya için E1 veya İngiltere için E11 gibi yuvarlak içerisinde bir ülke kodu ile işaretlenmektedir. Fabrika Onayı, ürüne onay verilmeden önce mühendislerin fabrika üretimini incelemesini ve onaylamasını içeren R90 sürecinin bir parçasıdır.https://www.otosupermarket.com/class/INNOVAEditor/assets/ate-ecer90.jpg


https://i.hizliresim.com/1lhsueg.png (https://www.hizliresim.com/1lhsueg)

Faydaları nelerdir?

Avrupa araçları için fren balatası satıyorsanız ve sunmakta olduğunuz malzeme sürtüne seviyesi açısından orijinal ekipman değerlerinde değilse, müşterilerinizin emniyetini riske atıyorsunuz demektir. Bir araçtaki ön fren balatalarının arka fren balatalarına oranla %90 daha erken aşındığını dikkate alacak olursak, arka fren balatası hala araçta kullanılmaya devam ederken ön fren balatası değişimlerini görmek normaldir. Fizik basit bir şekilde, ön kısma oranla arka kısımda daha fazla sürtünmeye sahip olan bir aracın tehlikeli olduğunu söylemektedir. Frenlerde böylesine bir dengesizlik, aracı durdurmak için sürücü tarafından pedala uygulanan basınç arttığında arka tekerleklerin kilitlenmesine neden olabilir. Sonuç basittir: ön tekerlekler kilitlenir ve araba DÜZ BİR ŞEKİLDE fren yapar; arka tekerlekler kilitlenir ve arabanın arkası kayar.


Avrupa araçaları hangi açıdan farklıdır ve bu sizi nasıl etkiler?

Pek çok Avrupa aracı, bant genişliğinin (üstten alta balatanın yüksekliği) Asya veya Amerikan üretimi arabalarda kullanılan fren sistemlerinden çok daha deniş olduğu “derin” profilli balatalarla tek pistonlu kaliper sistemlerine sahip olarak üretilir. Bu basit tasarım farkı, Avrupalı araba üreticilerinin, Asya ve Amerika’da araç üreten rakiplerine oranla DAHA YÜKSEK SÜRTÜNMEYE sahip balatalar kullanmasına neden olur. Amerika ve Asya pazarlarında kullanılan düşük sürtünme seviyeli balataların daha yüksek sürtünmeye sahip Avrupa balataları ile birbirine karıştırılması felakete davettir.
ECE R90 - Ne için?


Yönetmelik, bu tarihten sonra üretilen araçlar için AB ve diğer ülkelerde satış sonrası pazar için üretilen tüm fren balatalarının R90 standartlarına uygun olmasını şart koşuyor.


Bu standartları karşılamak için fren balatasının bir dizi testten geçmesi ve geçmesi gerekir. Bunlara sıcak ve soğuk performans testleri ve ısıtma prosedürleri dahildir.


Bir kez geçtikten sonra, bu pedler, orijinal ekipman kadar iyi ve güvenli bir şekilde performans gösterdiklerini bilerek, üretici tarafından pazarda güvenle satılabilir.


ECE 90 testini geçen pedlerin arkasında bir "E" işareti ve yanında bir sayı olacaktır. Bu numara, pedi hangi onay yetkilisinin test ettiğini ve onayladığını gösterir. Aşağıdaki liste, farklı ülkelerin ve bunlara karşılık gelen "E" numarasının bir örneğidir.E1 Almanya

E2 Fransa

E3 İtalya

E4 Hollanda

E9 İspanya

E11 Birleşik Krallık
Daha fazla ülke 1958 anlaşmasını imzalamaya devam ettiğinden, bu liste kapsamlı değildir.


Belirli bir "E" numarasının ürün üzerinde bulunmasının herhangi bir avantajı veya kazancı yoktur. Bu, yalnızca ürünün onaylandığı ülkeyi belirtir.


Uygulanan mevzuat, UN ECE R90 sistemine üye olan her ülke için aynıdır.


Alıntıdır.
Kaynak : otosupermarket.com