PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor tiplerierrddm
01 03 2011, 20:59
Evet arkadaşlar..''MOTORLAR'' dersimin ödevini yaparken yaptıgım araştırmalarda güzel bilgiler buldum..Sizlerle paylaşmak istedim..

İlk konumuz ''Motor Tipleri''

Motorlar 8 ayrı sınıfa ayırabilir. Her sınıf kendi içinde katagorilere ayrılmıştır bunlar şöyledir
1- Silindir Birleştirme Şekline Göre: Sıralı tip motor, V tipi motor, Boksör tipi motor, Yıldız tipi motor, W tipi motor, H tipi motor
2- Ateşleme tipine Göre
3- Kullanılan yakıta göre: Benzinli motor, Dizel motor, LPG'li motor, Doğalgazlı motor

4- Soğutma Sistemlerine Göre: Hava soğutmalı motor, Su soğutmalı motor
5- Diğer Tip Motorlar: Gaz türbini, Wankel motoru, Stirling motoru, Zıt pistonlu motorlar
bu sınıflar içerisinde genel kullanımda olan ilk üç sınıfın ayrıntılarına bakalım
1- Silindir Birleştirme Şekline Göre:a) Sıralı tip motor: silindirlerin krank mili üzerinde bir çizgi üzerinde sıralandığı motor tipidir. Günümüzde otomobillerde kullanılan en yaygın modeldir.Silindirlerin yanyana dizilmesinden dolayı bu adı almıştır.Dizel veya benzinli olabilirler.
http://i411.photobucket.com/albums/pp191/szfr/thumb800x800_3139479054_a922d6cd26_.jpg

İki, üç, dört, altı silindirli olarak yapılabilirler. Altı silindirden sonrasında motor boyu uzadığından motor dengesi bozulacağından dolayı yapılmamaktadır.Bazı sıralı tip motorlar eğik olarak yapılmaktadır. Bunun sebebi araçtaki motor bölmesini küçültmek içindir. Örneğin BMWnin 4-6 silindirli motorları bu şekildedir.Yatay vaziyette yapılan sıralı tip motorlar da vardır.Silindirlerin numaralandırmasına güç çıkışının karşısından başlanır.
http://i411.photobucket.com/albums/pp191/szfr/thumb800x800_3138650223_8614971e8f_.jpg


b) V tipi motor:Silindirlerin krank şaftı üzerinde "V" şeklinde iki sıra halinde dizildiği motor tipi. Sıralı tip motorlara göre daha yüksek bir güç/hacim oranına sahip olan bu tip motorlar nispeten yüksek performans gereken uygulamalarda kullanılırlar.

http://i40.tinypic.com/30tjrt0.jpg
Silindirlerin numaralandırmasına güç çıkışının karşı tarafındaki sol silindirden başlanır.
Daha çok güç istenen ve fazla yer kaplamaması gereken yerlerde tercih edildiğinden V4 , V6 , V8 en çok kullanılan tiplerdir.

http://i39.tinypic.com/s5ybtf.jpg
c) Boxer motor: Motor pistonları yere paralel olan bir içten yanmalı motordur.Boksör motorda silindirler tek bir krank milinin her iki tarafına 2 sıra halinde yerleştirilmiş ve böylece tüm pistonların hareketinin tek bir düzlemde olması sağlanmıştır.
Yatay olarak pistonları karşılıklı olan bu içten yanmalı motorun patent hakkı 1896 yılında Karl Benz tarafından alınmıştır.Boksör motorların pistonları yatay ve karşılıklı dizilmiştir ve krank milleri ortada ve ortaktır. Ancak çoğu zaman bu motorları başka bir motor tipi olan ve yine pistonları karşılıklı ama bu sefer zıt dizili olan Zıt pistonlu motorlar ile karıştırırlar. Oysa bu iki motor tipinin en bariz farkı boksör motorda ortak ve ortada olan krank milinin diğer tipte ayrı (çoğunlukla) ve dışta olmasıdır.
Alfa Romeo, Porsche, Subaru ve Volkswagen gibi markaların bir dönem kullanmış oldukları hala da bazılarının kullanmaya devam ettiği bu motor tipi, dar alanda minimum dirençle maksimum güç alınması için kısa piston kolu kullanımına izin verir. Fakat yüksek yakıt tüketimi sebebi ile günümüzde pek tercih edilmemektedir. Ancak hala bazı araçlarda kulanılmaktadır.

http://i39.tinypic.com/se3tvl.jpg

d) Yıldız tipi motor: Silindirleri bir daire merkezine karşı sıralanmış motorlara denir. Bu motor türünde tüm piston kolları tek biyel muylusuna (resimde piston kollarının bağlı olduğu ortadaki döner kısım) bağlı olarak çalışırlar. Yıldız tip motorlarda ateşleme aralığının düzgün olabilmesi için 4 zamanlıları tek sayıda 2 zamanlıları çift sayıda silindirli olarak yapılır. Bu tertip şeklinde beygir gücü başına düşen motor ağırlığı 2 kg civarındadır. Bu nedenle uçaklarda ve bazı deniz taşıtlarında rahatlıkla kullanılır.
http://i41.tinypic.com/1zd4pky.gif
e) W tipi motor: birleştirilmiş iki adet V-tipi motordan oluşur. Bu birleştirme seri bağlantı şekilnde gerçekleştirilir.Bugatti Veyron'da bu motordan kullanılmıştır.
İlk W tipi motor İtalyan Alessandro Anzani (1877-1956) tarafından 1906 yılında bisiklete uygulanan W3 motorudur.

http://i411.photobucket.com/albums/pp191/szfr/szg55%20modifiyee/pistones2_new.jpg

f) H tipi motor: Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motordur. V açısı 180 derece olan iki V motorun kranklarının birer dişli ile ortak kullanıldığı düşünülürse H tipi motor ortaya çıkar. Silindir blokları aynı kartere bağlıdır. 2 krank mili ve bir iş alma mili mevcuttur. Böylece iki ayrı motorun gücü bir blokta toplanmış olur.Ancak bu gibi motorlarda hareketli parça ne kadar çok olursa aşınma, ısınma,mekanik ses,sık arıza v.s olacağından pek fazla rağbet görmezler.
2- Ateşleme tipine Göre


a) Buji ile ateşlemeli motorlar: piston üst ölü noktaya geldiğinde maksimum gücü elde etmek için yakıt hava karışımının buji kıvılcımı ile ateşlendiği motorlardır. Çevrimlerine göre sabit hacim çevrimli motorlardır.
Benzin , LPG , Doğalgaz yakıtlı olabilirler.
Ateşleme sistemleri distribütörlü (Klasik Sistem) veya Transistörlü (Elektronik Sistem) ; yakıt sistemleri karbüratörlü , enjeksiyonlu ya da direkt püskürtmeli enjeksiyonlu olabilir.
b) Sıkıştırma ile ateşlemeli motorlar: Bu tip motorlar (İng: compression ignition engines, CI) yakıt ve hava karışımının yüksek basınç ve sıcaklığın etkisi ile tutuşmasıyla çalışır.
Sıkıştırma ile ateşlemeli motorlarda buji ya da herhangi bir ateşleme mekanizması bulunmaz. küçük patlamalar ile piston hareketi sağlanır. Bununla birlikte enjeksiyon sistemleri benzinli motorlara göre daha karmaşıktır, ve çok daha yüksek basınçlar altında çalışırlar.
Benzinli motorlarda görülen ateşleme sistemi bir noktadan tutuşma sağladığı için silindirin çapını belirli bir büyüklükle sınırlandırır(Genelde en çok 0.15 m.). Buda bujili motorların büyüklüğünü ve dolayısıyla gücünü sınırlar. Dizel motorlarda ise silindir çapı çok daha büyük olabilir (1 m.), ve çok yüksek güçler üretilebilir. Yanma benzinli motorlara göre daha yavaş gerçekleştiği için sıkıştırma ile ateşlemeli motorların devri nispeten düşüktür.
Ekonomik olmaları nedeniyle bu tip motorlar kamyon, otobüs, iş makineleri gibi ticari araçlarda yoğun bir şekilde kullanılır. Ayrıca gemi, tren, denizaltı gibi yüksek güç gerektiren ve arabalara göre daha düşük devirlerde çalışan makinelerde tercih edilir.
Günümüzde gelişen dizel motor teknolojisi bu tip motorların binek otomobillerde de yaygınlaşmasını sağlamıştır. Yüksek fiyat ve bakım masraflarına rağmen ekonomik olması ve ivmelenme performansının benzinli motorlara çok yaklaşması sebebiyle önemli bir alternatif haline gelmiştir.
3- Kullanılan yakıta göre motorlar


a) Benzinli motor: bir tür içten yanmalı motordur.Benzinli motorlarda kullanılan yakıt benzin olup, yakıt dizel motordan farklı olarak karbüratör adı verilen bir düzenek sayesinde,sıvı olarak değil buharlaşıp hava ile karışarak silindire girer.
Benzinin oksijen (hava) ile oluşturduğu karışım sonucunda yanma gerçekleşir.Yakıt hava karışımının silindirin içinde bir kıvılcım ile yanması sonucu bir patlama meydana gelir. Burada yine dizel motordan farklı yanmayı sağlamak için kıvılcım yani buji kullanılır. Patlamanın ortaya çıkardığı basınç, piston tarafından hareket enerjisine dönüştürülür.
Benzinli motorun çalışma prensibini oluşturan çevrim dört zamanlı çevrim ya da Otto Çevrimi olarak da anılır. Bu çevrim 1876 yılında Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından bulunmuştur.Çevrim dört aşamadan oluşur

1:Emme:Karbüratörden gelen benzin-hava karışımı, emme sübabının açılması ile silindir içine çekilir.

2:Sıkıştırma:Piston yukarı çıkarak benzin-hava karışımını sıkıştırır.

3:Yanma:Sıkışan ve ısınan karışım, bujiden çıkan kıvılcım ile tutuşur. Oluşan patlama ile piston aşağı doğru itilir.Hareket gücü bu aşamada üretilmiş olur.

4:Egsoz:Bu aşamada ise pistonun yukarı hareketi ile yanma sonucu oluşan gazlar egsoz sübabından dışarı atılır ve bir çevrim tamamlanarak, diğer çevrim yeniden başlar.
http://i42.tinypic.com/27yz4ld.gif

errddm
01 03 2011, 21:00
b) Dizel motor: içten yanmalı bir motor tipidir. Daha özel bir tanımla, dizel motor oksijen içeren bir gazın (genellikle bu atmosferik havadır) sıkıştırılarak yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ve silindir içine püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve patlaması prensibi ile çalışan bir motordur. Bu yüzden benzinli motorlardan farklı olarak ateşleme için bujiye ve yakıt oksijen karışımını oluşturmak için karbüratöre ihtiyaç yoktur.
1892'de Alman Mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuş ve daha sonra 23 Şubat 1893'te patenti alınmış bu süreç dizel çevrimi olarak bilinir. Diesel, motoru kömür tozu dahil çeşitli yakıtların kullanımına yönelik olarak tasarlamıştır. Motorun sunumunu 1900’deki Dünya Fuarı'nda, yakıt olarak yer fıstığı yağı (Biodizel) kullanarak yapmıştır.
Modern elektronik kontrollü dizel motorları benzin motorlarındakine benzer bir kontrol mekanizmasını (ECM) Elektronik Kontrol Modülü veya Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) yoluyla uygularlar. Motor "bilgisayarı" ECM/ECU içinde motorun çalışmasıyla ilgili algoritmalar ve kalibrasyon tabloları kaydedilmiştir. ECM/ECU bir sensörden motor hızına dair sinyal alınca gereken bilgi işlemlerini yapar, elektronik ve hidrolik valfler aracılığıyla yakıt miktarını ve yanma zamanlamasını kontrol ederek motor hızını sabit tutar.
Türkiye'nin ilk %100 Türk Malı Dizel Motorunu, 1967 senesinde Yüksek Mühendis Abdülkadir Özgür seri olarak üretmiştir.
Diesel motorun mucidi Rudolf Christian Karl Diesel dir. Diesel motoru icad ederken çeşitli yakıtlarla çalıştırmak istemiştir (örneğin kömür tozu gibi ) şuan da diesel diye tabir ettiğimiz yakıt diesel değil motorindir yani mazot. Aslında diesel diye bir yakıt türü yoktur, diesel bir motor çeşididir.

wvtutkusu
16 03 2018, 09:34
Boxer (Boksör) Motor Nedir?

http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/boxer-motor-nedir-960x480.jpg

Boxer motor; pistonları yere paralel olacak şekilde, silindirlerin tek bir krank milinin hareketiyle çalıştığı motor tipidir. Pistonlar, krank milinin 2 sıra halinde yerleştirilmesi sonucunda, hareketlenme tek bir düzeneğin hareketiyle sağlanmaktadır. İçinde kullanılan parçalar sıralıdır ve V tipi motorlardan farkı yoktur. Her motorun sahip olduğu gibi Boxer’da da supap, piston, eksantrik mili ve krank mili gibi ana parçalarla hareketleri söz konusudur. Normal motorların dik açıda çalışan silindirleri Boxer için yatay olarak düşünülmüştür.

Boxer Motor Nasıl Çalışır?

http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/boxer-motor-nasil-calisir-960x480.jpg

Daha iyi anlamak adına; V motoru ele aldığımızda silindirlerin kafaları 45 – 90 derece açıyla durmaktadır. Boxer’da ise bu açı 180 derecedir. Yani dik açıda duran bir şeyi açarak yatay konuma getirilmiş olarak da düşünebiliriz. İşte bu açı farklarından dolayı motor bloğunun tasarımı Boxer’ın çalışma prensibine göre yapılmıştır. Neden Boxer (Boksör) isminin verildiği de aslında açıkça belli oluyor. Mesela bir boks maçını hayal edelim. Sonrasında ise sporcuların birbirlerine hamle yaptığı sırada kol hareketlerini göz önüne getirelim.
İşte Boxer motor, müsabaka sırasında boksörlerin kol hareketlerinden ilham alınarak hayata geçirilmiş bir çalışma prensibidir. En çok karıştırılan konulardan bir tanesi de Boxer’ın zıt piston motor zannedilmesidir. Bunu ayırt etmenin en basit yolu Boksör ünitede krank mili her bir piston için ortak ve ortada olurken, zıt pistonlu motorda krank mili ayrı ve çoğunlukla dışta durmaktadır.

Alıntıdır (http://bilgihanem.com/boxer-boksor-motor-nedir-nasil-calisir/)