PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kullanilmiş motor yağina analiz yaptiran var miVolfsburg aslanı
11 02 2021, 15:29
Herkese merhaba. Bugün youtubeda video izlerken gördüm. Adam kendi otomobilinin üzerinden çıkan motor yağına analiz yaptırdı. analizden kastım su antifiriz karışımı, içindeki kurum miktarı, yakıt miktarı viskozite gibi şeyler daha önce hiç böyle bir analiz yaptıran var mı

xargs
11 02 2021, 16:43
Merhaba,

Bunu bir ara ben de merak etmiştim ama pek birşey bulamadım. Sanırım bizim ikinci el piyasa algımız ve eşya kullanma alışkanlıklarımız pek de böyle şeylere uygun değil. Nasıl yani ? derseniz, şöyle; bir defa genelde ikinci el piyasası olan eşyaları daha alırken ve hatta kullanırken satmayı düşünüyoruz. Yani değer kaybı vs. kaygısıyla eşya yani araba kullanıyoruz. Bu da eşyayı içselleştirmemizi ve sahiplenmemizi engelliyor.
ikincisi ise; aslında yine birinciye bağlı bir madde; satarkan bilinmeyecek olan şeyin önemi de yoktur mantığı. Örnek verelim; motorun sağlığı için bir yağ analizi sorulmaz onu geç. Ama bak kaporta boya önemli, değişen veya boyalı parça yoksa, motor bitik bile olsa bir biçimde okutursun.(Daha bugün okudum, sıfır aldığı arabanın kapısı fabrikada mı bayide mi değişmiş, adam dava filan açıyormuş. Adam belli ki piyasa algısına göre hareket ediyor, ancak resmin bütününe bakınca büyük bir anormallik gören bir ben miyim ?)

Volfsburg aslanı
11 02 2021, 21:40
Üzülerek belirtmek isterim ki çok haklısınız. Avrupa ülkelerinden Almanya ‘ya göz atarsak Almanyada arabaları genelde sadece 1 kişi kullanır. İstatiksel olarak bir kişinin hayatı boyunca sadece üç tane arabası oluyurmuş ortalama. Konumuza geri dönersek almanyada yağ analizi otomobillerin motor ömrünü merak eden kişiler için çok ucuz maliyetlere yapılan bir metod. Ama Türkiyede bu işi yapan castrol hariç pek bir firma bulamadım. Castrolde zaten sadece kendi markalı yağını analiz ediyor.

salcek
11 02 2021, 21:58
Hem yağ ve hemde egzos araba hakkında çok detaylı bilgi verir . İnsanda kan ve idrar tahlili gibi Keşke bunu yapan yerler olsa.

1984
13 02 2021, 19:15
eminim bir kısmınız biliyordur ama motor suyuna koyularak conta kaçağı yapan testler var, ucuz, en azından o açıdan kendi testinizi yapabilirsiniz