PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda cr-v aracta yikama ile cam tavan çatlamasi



Lagrange Pasha
17 07 2019, 13:40
Ekside gezinirken gordum bu sikayeti bugun. Linki yapistiriyorum asagiya. Yaziyi da altina yapistiriyorum.

Kâbus gibi birsey bu. Türkiye'de tüketici olmak böyle birsey iste. Honda'yi da Avrupa'da ve Türkiye'de oldum olasi sevmemisimdir. Toyota'dan daha "sicak" modelleri olsa bile, satis sonrasi musteri hizmetleri ve teknik servis ile garanti kapsamlari, DOGUS'a rahmet okutur. --- LP

honda cr-v yıkama ile cam tavan çatlaması rezaleti (https://eksisozluk.com/honda-cr-v-yikama-ile-cam-tavan-catlamasi-rezaleti--6111066)

:down
araştırdığım kadarı ile bu olay ilk benim başıma gelmemiş, daha önce de başka honda cr-v ve honda jazz araç sahiplerinin de başına gelmiş bir durum, ancak benim ilgimi çeken bu olayın başka markalarda pek örneği olmaması. yani asıl amaç insanlara bir şekilde bu araçların böyle bir riski olduğunu duyurmak. alacak olanlar bu riski bilerek alsın veya zaten almış olanlar da sıcak araçlarını yıkarken dikkatli olsunlar, birden tazikli su fışkırtmak yerine yavaş yavaş soğutarak bu işlemi gerçekleştirsinler, çünkü bu kolayca çatlayabilen camın bedeli 2019 temmuz itibari ile 18000 tl imiş.

neyse benim sürecime dönecek olursak;
çatlama olayı üzerine garanti ne için var olacak ki, sonuçta bu kadar kolay kırılmamalı bu cam diye beklentiye girip servise götürüp buna garantiden çözüm bulunmasını istedim.

ilk tepkileri, böyle birşey olamaz buna bir şey çarpmıştır oldu. sonuçta her türlü testten geçiyormuş bu camlar.

sonra taş vs. benzeri çarpma izi aradılar ve boydan boya dümdüz bir çatlak izi olmadığını görünce, söyledileri şey özetle hiç birşey olmasa bile birşeyler olmuştur minvalinde idi. yani sıkıntıyı kabul etmedikleri gibi gözümün önünde gerçekleşen olayla ilgili bir de yalancı yerine koyuldum. işin ters tarafı taş çarpması ile kırılmıştır konusunda özrünüz kabahatinizden beter, öyle sıçrayan taş ile vs kırılacaksa durum daha vahim değil mi dediğim adamlar iyice dumur olup ister istemez pis pis güldüler.

fotograflar merkeze gitmiş, zaten servis bana beklentiye girme biz de bu tarz şeyler garantiye kesinlikle girmez demişti ama ben yine de incelenmesinde ısrarcı olduğum için bir zahmet incelenme talebinde bulundular.

bana döndükleri ilk cevap, "bir şey çarpmış olabilir" şeklinde oldu. ben de "ben böyle bir şeyi kabul etmiyorum. bana deyin ki bu araç fizik kuralları gereği sıcakken soğuk suyla yıkanınca camın çatlaması normal ve bu sizin suçunuz, ben de kasko işlemlerini başlatayım. eğer carpma varsa bunun bir izi olur, inceleyip onu göstersinler" dedim. bana böyle birşey diyemeyiz dediler, tmm tekrar görüşelim dediler.

son olarak gelen cevap, "üretim hatası yoktur, nasıl olmuşsa olmuş, biz sorumluluk kabul etmiyoruz."

benim son aşamalarda çok umudum kalmamıştı ama sadece son tavırları ne olacak onu görmek için sabrettim. şuan araçtan da, honda'dan da iyice soğudum.

aslında hata bende, sonuçta geçmişte honda civic de olan kronik göçme problemlerine yaklaşım tarzını az çok herkes biliyor, sen nasıl böyle bir beklentiye giriyorsun ki? başta beklenti içinde olmasam, ne olacak ki sonuçta garantisi var, hallederler diye düşünmesem, belki bu hususu bu kadar takmazdım.

hayır insana asıl koyan, başka memlekette olsa marka itibarı için özür dileyerek senin mağduriyetinin giderileceğini bildiğin halde, türkiye'de tavırlarının bu denli cüretkar ve müşteriyi umursamaz olabilmeleri.

edit: cam tavan neden alınır diye merak edenler olmuş? kesinlikle katılıyorum . aldığımdan beridir 3 yıldır. nerereyse hiç kullanmadığım bir özellik neredeyse tamamen kapalı duruyor. ancak honda da executive pakette bu özellik standart, yani bir çok gerekli özellik yanında mecburen alıyorsun.

edit: öncelikle teşekkürler destek olanlara, açıkçası ben bile fizik uzmanı olmadığım için olayın ne gerçekten rezalet olup olmadığı konusunda başta emin değildim. ancak ankara diye belirtmemin nedeni tamam sıcak bir gündü ama ankarada bu sene 35 dereceyi geçen bir sıcaklık hiç olmadı. ayrıca sanırım çatlağın resimlerini yüklemem lazım. yani hiç bir darbe izi olmayan dümdüz bir çatlağın zaten kullanıcı istese dahi darbe ile başarmanın mümkün olmayacağını anlamaları lazım.

17.07.2019 11:57 ~ 13:16 (https://eksisozluk.com/entry/92716081)

Lagrange Pasha
17 07 2019, 16:03
Yazarin anlattiklarinin devamini da ekliyorum buraya.

Bundan 20 yil evvel yutdisinda yasarken kullandigim 1994 model HONDA CIVIC DX'in elektrikli camlari, hidrolik direksiyonu, ABS'si yoktu. Ama elektrikli sunroof'u vardi.
Fakat Turkiye'de hem sunroof, hem de cam tavan, ama ozellilkle de cam tavan tam bir pismanlik bence.

Haylayn Passatlarda CAM TAVAN MECBURI olsaydi eger, ikinci Passatimi da gider gene KAMFIRTLAYN alirdim. --- LP


...


edit:
lutfedip aradılar. ve savunmaları şu şekilde oldu. garanti kitapçığının bilmen ne bendinin bilmem ne kısmında yazdığına göre, "dış etkenler nedeniyle oluşan herhangi bir cam kırığı, hiç bir şekilde garantiye girmez" şeklindeymiş. peki sudan kırılması normal mi dediğimde, yorum yapamıyoruz dediler. yani olay normamiş dağılabiliriz. burada honda ya

edit:
son olarak honda bora'ya da bir çift sözüm var. aslında bu sözleri o gün servis danışmanının yüzüne de söyledim. ancak asıl söylenmesi gereken o gün tek yanımda olan danışman değil de, tümüyle karşımda olduğunu açık açık dile getiren hatta biraz da elinden ne geliyorsa ardına koyma tavırları takınan servis müdürü olması lazımdı. aynen dediğim şuydu. bir şekilde böyle bir şey herkesin başına gelebilir, sonuçta ben ürünün üreticisi siz değilsiniz, sadece servisini veriyorsunuz, topu tamamen honda'ya atabilirdiniz. benim sizden beklentim şu idi: "biz sizin yanınızdayız ama kararı verecek olanın honda merkez". olumsuz sonuçlanınca da "biz elimizden geleni yaptık", diyecektiniz bu kadar basitti. bu kadar basit bir meseleyi ben değil siz bu hale getirdiniz.

edit:
biraz önce gelen bir mesajdan iyice anladığım kadarı ile olay sadece benlik değil; izniyle aynen iletiyorum.
@follow the beyaz rabbit, der ki "merhaba, babamın arabasında da aynı problemi yaşadık ama hiç gidip şikayet etmek aklımıza gelmedi süreçle ilgili bilgilendirirseniz biz de deneyelim 2016 crv bizimkisi de"
üstüne donanım haberdeki başlığı da eklersek, honda cam tavanlarındaki bu riskin hiç de azımsanmaması gerektiği bence ortadadır.

sonuç:
ben amacıma ulaştım, insanlar bu araçları alırken böyle bir risk olduğunu bilsin istemiştim. ayrıca ilerde başına gelecekler için de tarihe notumu düşmüş oldum, sildirmezlerse tabi. bir kaç gün içerisinde ankara'daki diğer serviste sanırım kaskodan yaptıracağım.
bunun yanında, zaten o kadar üstüne gidecek zamanım da yok. sadece tavırlar gerçekten çok hoş değildi. olay yabancıların mallarının arkasında durmamasından çok, türkün türke zulmü özetle. destek olacağı yerde köstek olması.

ayrıca ben bile bu kadar rezalet olduğunu düşünmüyordum başta, az çok fenci olduğum için, ekşiciler hiç bir şeyi beğenmez, "sıcakla soğuk bir araya gelince ne bekliyordun ki" minvalinde cevaplar gelir diye bekliyordum ama, beni bile ciddi rezalet olduğuna ikna ettiniz, teşekkürler destekleriniz için. özellikle, (#92718587 (https://eksisozluk.com/entry/92718587)) entrisi ile bu can sıkıcı ortamda beni gülümseten "@bu sefer tamam" a ayrıca teşekkürler.


17.07.2019 11:57 ~ 15:25 (https://eksisozluk.com/entry/92716081)