PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : b6 passat epc lambası yandıhakanozgur
08 03 2019, 08:31
merhaba arkadaşlar.dün passatımın kontağa bastığımda bi anda epc lambası yandı ve araç çalışıp stop etti ve motor arıza lambası da yandı ekranda servis uyarısı verdi.bir kaç kontağa aç-kapa dan sonra epc lambası ve motor arıza ışığı söndü ve servis uyarısı kayboldu.sanayideki ustama götürdüm bilgisayarına bağlayıp kontrol edince gaz kelebeği hatası olduğunu gördük.ustam gaz kelebeğinin kirlendiğini söküp sprey ile temizlenip yeniden kalibrasyon yapılmasının gerektiğini söyledi.yarın getir bugün dükkan çok kalabalık dedi.bende bugün birazdan arabayı ustama bırakacağım.söylediğim işlemi yapıcak.
şimdi sorum şu:bu gaz kelebeği kirlenmesi kronikmidir bu araçlarda? temizlikten sonra aracım normale dönermi? aynı hatayı vermemesi için gaz kelebeğini değiştirmem gerekirmi? yoksa temizlik ile problem çözülürmü? aracım 138.5xxx km de 1.4 TSİ caxa motor dsg 2009 model b6 kasa.

vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim...

Hasan6154
08 03 2019, 09:58
Vw araçlarda boğaz kelebeği kirlenmesi kronik sorun gibi bir şey. Kirlenme sorunları ile ilgili net. te çok paylaşım var.

Her sene veya 2 senede bir arıza vermesini beklemeden periyodik şekilde temizlik ve adaptasyon yapılması faydalı olur bence.

Temizliğin yeterli gelmediği zamana kadar temizlik ile devam edilebilir.

Sonrasında değişim kaçınılmaz oluyor.

hakanozgur
08 03 2019, 12:09
Vw araçlarda boğaz kelebeği kirlenmesi kronik sorun gibi bir şey. Kirlenme sorunları ile ilgili net. te çok paylaşım var.

Her sene veya 2 senede bir arıza vermesini beklemeden periyodik şekilde temizlik ve adaptasyon yapılması faydalı olur bence.

Temizliğin yeterli gelmediği zamana kadar temizlik ile devam edilebilir.

Sonrasında değişim kaçınılmaz oluyor.

üstadım verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.

nette gerekli gereksiz bir sürü bilgi paylaşım vs. mevcut.ancak ben en doğru bilginin passat forumunda passatı kullanan adeta piri olmuş kişilerden alabileceğim düşüncesindeyim. önceki 0 km aldığımız 96.000 km de sattığımız 2012 1.4 tsi cax motor manuel jettada hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.(tüm bakımlarını k.maraş vw yetkili serviste yaptırmıştım yağ bakımı hariç servis yolu bilmedim.o yüzden şaşırdım açıkcası)gelelim benim arabaya:

sabah 8 40 gibi tamirhanede idim. turbo ile gaz kelebeğinin hava akışını sağlayan plastiği ve diğer sensör bağlantılarını çıkarttı ustam vede enson gaz kelebeğini çıkartıp tezgahına aldı.çırağı gönderip parçacıdan 1 kutu würth balata spreyi aldırarak başladı işleme.sonrasında güzelce gaz kelebeğine sprey sıkıp fırça yardımı ile temizledi(tabi altına tepsi koyup çıkan pisliğin tezgaha akmasına mani olarak)sonrasında turbo ile gaz kelebeği arasındaki plastik borunun içine de sprey sıkıp 2 tarafını elle kapatıp çalkaladı.akan fena bi pislikten sonra tertemiz oldu.bu arada kuruyan gaz kelebeğine tekrar sprey sıkıp tekrar fırçaladı. sonuç olarak benim kelebek tertemiz oldu.ustamın görüşü benim arabanın gaz kelebeği daha önce hiç temizlenmemiş olabilir şeklinde oldu.üzerindeki gaz kelebeği orjinal hiç değişmemiş ve ellenmemiş.ilk kez ben söktürmüş oldum.sonrasında bilgisayardan aracın beynine girip gerekli adaptasyonu yapıp arıza kodunu sııfırladı. tamirhanede aracı yaklaşıp 15 dk rölantide çalıştırdıktan sonra bi sürede (2-3) dk 3000 3500 rpm yaptırıp (vites n konumunda) denedikten sonra işlem tamam dedi.dedim bidaha yaparsa napacaz değiştirecezmi kelebeği dedim.abi dedi yine uyarı verirse bi kaç temizlik daha yaparız son çare değiştirirz dedi.

ustamın söylemi ile sizin yorumunuz paralellik gösteriyor verdiğiniz bilgi için tekrar teşekkür ederim.