PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima temizliğiHasan6154
12 02 2018, 23:34
Aracımızda klima çalışırken veya kapattıktan sonra
neden kötü kokular gelir ?


Aracın torpido kısmının alt arka tarafında bulunan Evaporatör (klima iç radyatörü) peteği klima çalıştığı sürece görevi gereği dış havadan daha soğuktur.

Bu da radyatör ile dış hava aradaki ısı farkından dolayı terleme ile su damlalarını üzerinde bulundurmasına neden olur.

Bu su damlaları zaman içerisinde radyatör üzerinde kuruyarak bakteri ve mantar oluşumuna sebebiyet verir.

İşte aracın klimasından gelen kötü kokuların sebebi bu bakteri ve mantarlardır. Hele bir de araç içinde sigara da içiyorsanız koku daha da katlanılmaz hale gelir.

Bu kokular alerji sorunu olanlar ve bebekler için olumsuz etkiler de doğurur.

Peki bu kötü koku veren küf ve mantardan nasıl kurtulabilirsiniz.

Bu sorunun çözümü için evaporatörün temizlenmesi, mantar ve bakterilerden arındırılması gereklidir.

Bu parçayı sökmek oldukça külfetli ve zaman alıcıdır. Bu nedenle sökmeden temizlenmesi daha kolay , zamandan ve paradan tasarruf sağlar.Evaporatörün iki farklı yöntem ile temizlenmesi mümkündür ;

Birinci yöntem, zor olanıdır ve bütün ön göğüsün indirilerek Evaporatör ün sökülerek temizlenmesi şeklindedir. (Tabi sökmeyi ve sökülen parçaları tekrar geri düzgün bir şekilde toplayabilecek usta bulabilirseniz.)


İkinci yöntem ise; klima temizleme spreyi ile iç kanallar dahil aracın içerisinde her yerine hoş bir koku bırakan, anti alerjik, bakteri, mantar temizleyen klima fresh ürününü kullanmaktır. Klima temizleme spreyi kısa zaman içerisinde (10 dakika) araç içerisini, klima sistemini, havalandırma kanallarında oluşan bakterileri dezenfekte eder ve temiz ferah bir hava sağlar. Alerjik reaksiyon oluşumunu önler. Küf benzeri kokuları yok eder. Bakterileri temizler. Temiz ve ferah bir hava ve Keyifli bir sürüş sağlar.


Klima temizleme spreyi Kullanımından önce klima Evaporatör' ü nün kurutulması gerektiğinden ötürü, ısıtıcı (kalorifer ) çalıştırılmalı, bunun için de motor çalışır durumda olmalıdır.Akabinde fan, en sıcak pozisyonunda sonuna kadar açılır.
Bu esnada klima ızgaraları ayaklara doğru yönlendirilmelidir.
Sistem 10 dakika kadar fan hızı son kademede ve iç sirkülasyon modunda olacak şekilde çalıştırılır.
Klima Fresh ürünü kullanılmadan önce iyice çalkalanır, sprey nozulu sağ koltuktaki ana klima kanalına doğru yönlendirililerek kutusu içinde yere konur ve spreye basılır. ( içindeki gazı boşaltması için spreye tam basılmalıdır)
Sprey 10 dakika içinde boşalacaktır ve bu esnada kapılar ile pencereler kapalı tutulmalıdır.(araç içinde canlı (insan, evcil hayvan vs olmamalıdır.)
Temizleme işlemi sonrası motor ve fan sistemi 10 dakika daha çalıştırılır, sonra kapı ve pencereler açılarak araç içi en az 10 dakika havalandırılır.
Artık aracınızı keyifle kullanabilirsiniz. Uygulaması çok basittir. Kendiniz çok rahatlıkla yapabilirsiniz.
Bir çok yıkama ve otomobil kuaförlerinde benzer ürünler kullanılmaktadır muhakkak kullanılan ürünün özelliklerine ve nerede üretildiğine dikkat ediniz.Alıntıdır.
Kaynak otomobileczanesihttps://i.hizliresim.com/76NY9N.png (https://hizliresim.com/76NY9N)..https://i.hizliresim.com/5DQ4P5.png (https://hizliresim.com/5DQ4P5)
https://www.otomobileczanesi.com/image/catalog/Liqui_moly_7629_flima_fresh.jpg