PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Küçük Motorlu (0.9 - 1.0 yada 1.2) Araba Alınır mıHasan6154
11 02 2018, 20:44
Diğer ülkelerde insanlar karbondioksit salınımı düşük olduğundan bu küçük motorlu araçlara yönelirken ülkemizde durum tamamen duygusal yani vergileri düşük olduğundan ülkemizde bu araçlara talep gün gittikçe artıyor.Bu motorları üreticiler pazarlarken bu motorların yerini aldığı atmosferik daha büyük hacimli motorlardan bahsediyorlar. Örneğin 1.2 tsı motoru 1.6 atmosferik motorun yerine kullanıyoruz diyorlar ve kağıt üzerinde de ezici üstünlüklerini hem yakıt hem güç anlamında bahsediyorlar. Evet bu durum gerçektende bu motorların yerini alabilecek teknolijede üretilmiş motorlardır. Yüksek tork ve turbo sayesinde üreticeler hem hafif hem tasarruflu hemde yeterince güçlü motorlar üretebiliyorlar.


Mesala Ford’un ürettiği 1.0 ecobost motor 2 sene üst üste yılın motoru seçildi. Bu küçük motor ayrıca fuarda tanıtıma getirilirken boyutlarını göstermek için kabin boy çantada getirip tanıtımını yaptılar.


https://1.bp.blogspot.com/-rgV3bStdRvI/WCDR5Xg1iqI/AAAAAAAABOw/eq7hAYTqrGABKMdcaoV2sCEREQOPTfFrACK4B/s640/ford-1.0-ecoboost-ses-3.jpg


Bu gibi küçük motorlar B sınıfı ve bazı C sınıfı araçlara gayet uyumlu olabilirler ama araç ağırlığı boyutları büyüdüğünde bu motorlar problem çıkarabilir.Çekmesine evet çeker ama sürekli turbonun devrede olması sürekli yüksek güç üretmeye çalışması büyük problemleride getirebilir.Örneğin Ford’un bu motorunu Fiesta’da alın kullanın ama Focus’ta durup düşünmek lazım.


Bu nedenle uzun vade kullanım düşünenler ve 2.el araba almayı düşünler bu gibi küçük motorlu araç tercih ederken özellikle turbosuna ve motor aksamına iyice baktırmaları önerilmektedir.Honda uzun yıllar turbo kullanmadığı için eleştirildi.Bunun nedeni sırf motor ömrünü maksimuma çıkarmak için ısrarla atmosferik motor kullandı ve hala kullanmaya devam ediyorlar.Hondayı eleştireceğim tek nokta ise CRV jeeplerine koyduğu 1.6 dizel otomatik motoru civiclerine koymuyor.Alıntıdır.
Kaynak: otomobilrehberimcom

Stanced386
11 02 2018, 21:37
Küçük motorlu araç alınır mı alınmaz mı sorusunun cevabı tamamen kişiseldir. Motor teknolojisi artık çok gelişti 5 yıl önce 1600 cc hacimli motordan alınan beygir gücü ve torku bugün 1000 cc motordan rahatlıkla alınıyor. Hondayı eleştirmişsiniz ancak honda artık otomobillerde de dizel kullanmaya başladı.(benzinle motorin farkı bu kadar kapanmışken dizel almak ne kadar mantıklı oda tartışılır) 1000 cc hacimli motorlar zamanla çok gelişecek ve 3-5 yıl sonra belkide Türkiye pazarında çok tutulan araçlar olacak, malum ülkemizdeki vergi, havaya salgıladığı karbondan değil motor hacmine göre sınıflandırılıyor.

Hasan6154
11 02 2018, 22:23
..... Hondayı eleştirmişsiniz ancak honda artık otomobillerde de dizel kullanmaya başladı.(benzinle motorin farkı bu kadar kapanmışken dizel almak ne kadar mantıklı oda tartışılır) ....


Sanırım dikkatinizden kaçtı , yazıda sadece 1.6 dizel otomatik motoru Civic ' lere koymuyor denmekte.

Manuel şanzımanlı 1.6 dizel motor sadece Civic Hatchback kasalarda mevcut evet. Sedan ve otomatik şanzımanlı versiyonları yok henüz.

Stanced386
12 02 2018, 22:00
Sanırım dikkatinizden kaçtı , yazıda sadece 1.6 dizel otomatik motoru Civic ' lere koymuyor denmekte.

Manuel şanzımanlı 1.6 dizel motor sadece Civic Hatchback kasalarda mevcut evet. Sedan ve otomatik şanzımanlı versiyonları yok henüz.

Yok dikkatimden kaçmadı 1.6 dizel 9 ileri otomatik şanzıman 2018 yılı içerisinde gelecek. Şuan çıkanlar dediğiniz gibi hatchback kasalarda var.

mordal45
13 02 2018, 15:32
bende passat 1.4 tsi var. geçen ay eşime polo 1.0 motor aldık.
nerdeyse harika diyebileğim. eksileri tabi ki var. ama ona bakarsan 100 lira verdiğim passat da eksiler var. şehir içi yakıtı dizel gibi. sadece vites çabuk istiyor. alınır mı alınır.