PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Katkıları HakkındaMCaner
07 03 2017, 23:43
Merhaba otomobil severler,

Bildiğiniz gibi, her marka benzin istasyonunda satılmakta olan yüzlerce değişik markada yakıt katkıları bulunur, bunlar gerçekten işe yarar mı?
Bunlar tam olarak nedir? Yoksa satın aldığımız yakıtın içinde zaten mevcutmudur? Bu ürünü kullanmaya karar verirsem hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Bilirsiniz, doğal olsun sentetik olsun, bir maddeyi ne kadar uzun kullanırsak, içindeki kimyasallar o kadar kir birikimine sebep olur. Bunun temizliğide başka bir maddeyle yapılabilir.

Motor yağımızı kullandıkça, onu farklı bir maddeye dönüştürmüş olup, motor içinde faydalı olmayan birikimler meydana getirmiş oluruz. Yağ değişimi yapmakla, eskittiğimiz motor yağından yine farklı bir madde koymuş olup, o birikintileri temizlemiş oluruz, onlarda filitrede yakalanırlar.

Bu durum yakıtlar içinde geçerlidir.

Uzun süreyle kullanıldıklarından, bulundukları mekanı, geçtiği yolları, Enjektörlerin uclarını, Sübapları, Piston Segmanlarını, yandıktan sonrada, EGR sistemini, Lamda sensörünü, Egzost susturucularını kirletir veya tıkar.

Ülkemizde ki yakıtın kalitesi dünya standartlarındadır. Satın aldığımız kaliteli yakıtın içinde temizleyici katkılar elbette bulunmaktadır. Fakat belirttiğim gibi, sonuçta hep aynı yakıttır ve sadece birikimin süresini uzatır.

Yakıt katkıları 4 çeşittir;

Benzin düzenleyiciler (Fuel Treatment)
Dizel düzenleyiciler (Diesel Treatment)
Enjektor temizleyiciler (Injector Cleaner)
Karbüratör temizleyiciler (Carburetor Cleaner)

Benzin ve dizel düzenleyicileri, 0.C altı olan bölgelerde yaşayanlar, kalitesiz yakıttan dolayı geçici arıza yaşayanlar kullanmalıdır. İçlerindeki kimyasallardan ağırlıklı olarak Oktan ve Setan bulunduğundan, yakıtın kalitesini artırırken donmasını geciktirir, depodaki nemi atar.

Enjektör ve Karbüratör temizleyicilerinin görevi ise, yakıt deposu ve yakıt yollarındaki nemi atar ve kiri temizler, Enjektörlerin uclarındaki birikimleri temizler, Sübaplarda oluşan birikimleri temizler, Piston Segmanı üzerindeki birikintileri temizler, ortaya çıkardığı kaliteli yanmadan dolayı, artan ısı ve mikron atık malzeme seviyesinde azalma nedeniyle Lamda sensörünü, EGR ve Egzost sistemini temizler. İçinde kullanılan kimyasallardan ağırlıklı olarak deterjan mevcuttur.

Not: Piston segmanları temiz olmalı ve yağ buharının mikron oranında piston üzerine geçmesine izin vermelidir, bu oluşmaz ise segmanlar yağlanamayacağı için ömürleri kısa olur. Yani, faydalı birikim diye birşey yoktur.

Bu ürünlerin üzerinde belirtildiği gibi, her 5000km'de bir kullanmanız önerilir, yani zararlı birikimlerin oluşmaya başladığı ve yok edilmesinin kolay olduğu bir zaman dilimidir. Aracınız 90 - 100.000km veya üzeri ise, özel bir servis istasyonunda önce Karbon Temizliği işlemi uygulanması gerekir.

Böyle bir ürün seçiminde pahalı ürünlere yönelmenize hiç gerek yoktur, zira mucizevi bir madde değillerdir.
Hemen her istasyonlarda satılmakta olan bu ürünlerden faydalanabilirsiniz.
İhtiyacınız olan ürünlerin fiyatı 2017 Ocak itibariyle 15TL'dir.
444 yakıt katkısı üreticisi ürünüdür.
Güvenilen diğer markaları alabilirsiniz (sadece daha pahalıdırlar).
İstasyonunuzda bu ürünler yoksa getirtmesini isteyiniz.

Kaynak : blog.oilmarkt.com