PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : b6 1.4 tsı triger zincir tk. ve konumlandırıcıhalitabbas
18 05 2016, 07:38
Merhaba arkadaşlar bir süredir araştırdım form da dahil. B6 1.4 tsı triger zincir takımı ve konumlandırıcı değişmem gerekiyormuş sabahları ve uzun süre durduktan sonra marşa bastığımda bi 10-15 sn. hırıltılı çalışıyor ve kesiliyor zincir uzaması ve konumlandırıcı arızası olabilirmiş bunlarda komple değişiyormuş ustaların dediğine göre.Lakin araştırdım servis maliyeti 3000 ile 4000 tl. arası değişiyor. Dışarıda ise 1000 ile 2000 tl. arası değişiyor.Daha 10 günlük b6 kullanıcısıyım ve gözümü bayağı korkuttular.Benim sorum şu parçanın orjinalini temin edip dışarıda mı yaptırayım yoksa servistemi yaptırmak daha doğrusu olur (maliyeti de göz önün de bulundurarak tabi).Birde dışarıdan alacak olursam bu seti orjinali hangisidir,markası nedir,en iyi nereden ve kaça temin edebilirim.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

yusuf sifil
18 05 2016, 11:16
1.4 tsi araclar fincanlı sistem yağ suzulunce yağlama yapana kadar ses yapması normal bence yağını kaliteli yapışkan bir yağla değiştir castroll dene bir sorunun bence gecer aynı dert bendede vardı eski aracımda değiştirdim gecti cunku yağla

halitabbas
18 05 2016, 13:25
arabayi aldigim kisi 3bin km once 5/30 castrol ile defismis filtrede dahil.Sayet ole ise bende degistirim yani.Tek sıkıntı yag olsa keske

pst60
18 05 2016, 18:30
Tsı motorlarda 75 bin 100 km arasında zincir uzaması olabiliyor.her aracında olmuyor tabi. Benim aracımda 96 binde oldu neredeyse motoru yiyecektik, 4,000 tl masraf ettim geçen yıl.Zincir, zincir gergi fincanlar yağ pompası turbo valfi v.s. yapılanlar.

Stanced386
18 05 2016, 21:16
Zincir uzaması olayı fabrikasyon bir hata diye biliyorum. Arkadaşım b6 1.8 TSI da aynı sorunu yaşadı servis sandık motor taktı komple motor değişti 1 kuruşta para almadılar. Tamamen şans..

halitabbas
18 05 2016, 23:25
Tsı motorlarda 75 bin 100 km arasında zincjir uzaması olabiliyor.her aracında olmuyor tabi. Benim aracımda 96 binde oldu neredeyse motoru yiyecektik, 4,000 tl masraf ettim geçen yıl.Zincir, zincir gergi fincanlar yağ pompası turbo valfi v.s. yapılanlar.
peki bunlar olmadan once arıza lambasi hic yandimi yanana kadar korkacak bisey yok diyolar ama kesin degismesi gerekiyormus
iste bende orj.parcayi temin edip disarda yaptirayim diyorum

pst60
18 05 2016, 23:28
peki bunlar olmadan once arıza lambasi hic yandimi yanana kadar korkacak bisey yok diyolar ama kesin degismesi gerekiyormus
iste bende orj.parcayi temin edip disarda yaptirayim diyorum
Yağlama zayıf motoru durdur uyarısı veriyor. Ama sen o uyarıyı bekleme. Ben ilk önce anlayamadım o yüzden masrafim o kadar oldu. Erken davransaydim yarı yarıya olurdu. Sanada tavsiyem geç kalma yaptır.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

passatonr
19 05 2016, 07:14
Peki bunu nasil anlayacagiz Kadir abi? Simdi benim aracta bazen hani su yuksek devirde calisma olayi var ya bi 10 sniye kadar hirrr ediyo sadece onu yapiyo. Ama oyle motordan dizel gibi ses gelmiyo hatta forumda bicokkez bunun konusu acildi sogukta yada ilk calistirmada olan ses.mesela gun icinde bastigim zaman marsa ole bise yok sabah yapiyo genelde.
Her neyse hangi takimin ne parcalarin degisecegi hakkinda detayli bir paylasim olur ise daha makbul olacak.

Arguss
19 05 2016, 10:15
Bu ses nasıl bir ses yüksek çalışma ise o başka birşey. Zincir sesi ilk çalışmada 3-4 saniye metal sesi yapar sadece sizin hırıltı sabah soğukta gelen aracın rölantisi yüksek çalıştığından olmasın biraz sarsıntıda yapar bu sesle beraber

pst60
19 05 2016, 11:50
Normal olarak ilk çalışmada yüksek rolanti ve zincir sesinde sıkıntı yok,motorun özelliği. Ama bu zincir sesi devam ediyor ve araç dizel motordan bile sesli çalışmaya başlıyor.Eğer böyle bişey varsa triger zinciri uzamış özelliğini kaybetmiş ve diğer parçaları bozmaya başlamış oluyor.

Arguss
19 05 2016, 12:31
Şimdi bu zincir konusunda benim çok dilim yandı en sonunda kendim değiştirecek konuma geldim :)

TSİ motorlarda zincir uzaması diye bir sıkıntı var evet, bu konumlandırıcı denen parçanın yol açtığı bir problem, konumlandırıcı denen parça 2008 ve 2011 arası modellerde M parça kodlu olanı sanırım tam emin değilim hatalı üretimdir bundan dolayı zincir uzaması erken km'lerde dahi olabiliyor ama sonraki modellerde de yapıyor yani ben tam anlamıyla sorunu giderdiler diyemem.

Gelelim sorunu nasıl anlarsınız sorusuna; sabah ilk çalıştırmada yağ karterin dibindeyken motoru start ettiğinizde metal metala sürtme sesi gelir taki yağ zincire ulaşana kadar bu da 4 saniye bile sürmez. Diğeri zincir uzadığından aracın kompresyonu biraz düşebilir, benim hissettiğim yokuşta R ye taktığımda eskiden uzayan araba şu anda rölantide çok yavaş salıyor kendini bu şekilde anlaşılır.

Bunların dışında araç bunu algılar ve motor arıza ışığı yakar g86 konumlandırıcı arızası verir, ancak bunu algılaması çok limitte oluyor yani arıza ışığı yakar yakmaz servise götürmek gerekiyor, o yüzden yukarıdaki sebeplerden birini yaşıyorsanız gitmekte fayda var.

Diyeceksiniz ki ben bunu kontrol ettiremez miyim ?, ettiremezsiniz çünkü kapalı kutu, zincir ve konumlandırıcı bütün motorun kalbidir, en hassas ve en kritik parçasıdır bütün hareketli parçaların çalışma prensibini bu parça belirler diyebilirim, üst bloğun yanındaki contalı kapağın sökülmesi gerekir karter sökmek ile eşdeğer neredeyse.

Sadece zincir değişimi kurtarır mı ? Genelde kurtarabiliyor ama yetkili serviste bunu tavsiye etmezler eğer aracınızı kullanacaksanız ikisini birden değiştirin.

Gelelim en kritik soruya. Bunu serviste mi yoksa sanayide mi değiştireyim ? Kesinlikle serviste değiştirin. Bir usta aracın motorunu gözü kapalı toplar söker dağıtır ama zincir değişimi çok farklı bir olay ve tamamen ekipmanla alakalı, işi yapan egzantrik millerini kilitleyen ve aracın sentesini sabit tutan aparat, şimdi burada şekil çizemeden tarif etmem biraz zor ama bu aparatın üstüne konumlandırıcıyı söküp takarken çok fazla yük biniyor ve bu kilidi sağlayan aparat mili çok ince ve hassas çelik olsa da, serviste kullanılan aparatlar sürekli kontrol ediliyor ve değişiyor, sanayide kullanılan aparatlar ise torna yapımı birazcık yamuk olsa araç sentede olmaz.

Serviste adamlar haftada 10 adet değişim yapıyor ve sorunları biliyorlar her araç kusursuz olacak diye bir şey yok, çeşit çeşit sorun gelebilir bu da tecrübeyle sabit. Mesela konumlandırıcı denen parça takılırken imalat sürecinde onu sıkan vidanın ucuna bir ilaç sürülüyor ve sıcağı görünce sabit kalıyor bu vidayı çıkartırken bazen kırılabiliyor içinde kırılan parçayı egzantrik milinden çıkarmak için sanayide yaptırdığınız adam mili ısıtırsa yapısı kesinlikle bozulur ve pistonlara zarar vermesi kaçınılmazdır. zinciri takıldığında ters üçgen şeklinde düşünün, iki tane egzantirik milinin birinde çark dişlisi diğerinde konumlandırıcı ve alt tarafıda krank milinden güç alır, bu montaj esnasında takılırken bu üstteki dişlileri boşaltmak ve gergi pimini sonrasında çekmek lazım, sanayide adam konumlandırıcıyı gevşetiyor, zincir geçiyor nasılsa diye montajı bitirip aşağıdan gergi pimini çekince diğer dişlinin boşluğu alınmadığından yerinden oynuyor ve sentede olmuyor sonra basıyorsun marşa hazin son :) Çok fazla teknik oldu ama burda dursun diye bu kadar detaylı yazdım. O yüzden kesinlikle her konuda yetkili servis demesem de bu iş için yetkili serviste yaptırın mutlaka derim.

Maaliyet konusuna gelelim; serviste de, parçacıda da bu parçanın fiyatları hemen hemen aynı 1200-1500 arası konumlandırıcı, 500 tl gibide zincir setinin fiyatı olması lazım şimdi servis aracın yaşına göre işçilik indirimi yapıyor ve iyi niyet indirimi de yapar bakımlıysa işçilik olarak ta 800 - 1000 gibi bir ücret talep ederler ki, zaten kimse buna dışarıda 400-500 tl den aşağıya el atmaz, kartere kadar sökülüyor çünkü, bu sebepten arada uçurum çok olmaz 4000 gibi bir fiyat bile deseler yetkili serviste yaptırın garantiniz olsun başınız ağrımasın. Söyleyeceklerim bu kadar saygılar :)

passatonr
19 05 2016, 13:02
Bu ses nasıl bir ses yüksek çalışma ise o başka birşey. Zincir sesi ilk çalışmada 3-4 saniye metal sesi yapar sadece sizin hırıltı sabah soğukta gelen aracın rölantisi yüksek çalıştığından olmasın biraz sarsıntıda yapar bu sesle beraber

Benim ki normal abim o zaman. Suanlık karıştırmıyayım :))

passatonr
19 05 2016, 13:03
Normal olarak ilk çalışmada yüksek rolanti ve zincir sesinde sıkıntı yok,motorun özelliği. Ama bu zincir sesi devam ediyor ve araç dizel motordan bile sesli çalışmaya başlıyor.Eğer böyle bişey varsa triger zinciri uzamış özelliğini kaybetmiş ve diğer parçaları bozmaya başlamış oluyor.

Kadir abim henüz bir TSI TDI ım olmadı :))) yada o sesi çok şükür duymadım. Allah büyük diyeyim devam edeyim :))

pst60
19 05 2016, 13:50
Kadir abim henüz bir TSI TDI ım olmadı :))) yada o sesi çok şükür duymadım. Allah büyük diyeyim devam edeyim :))
İnşallah da duymazsın kardeşim.Kimse duymaz inşallah.

passatonr
19 05 2016, 16:58
İnşallah da duymazsın kardeşim.Kimse duymaz inşallah.

Allah hiç bir üyemizin arıza ışığını yakmasın :))

halitabbas
19 05 2016, 18:07
kadir abi isminize bakılırsa tokatlisiniz bende tokatliyim ve tokatta ikamet ediyorum siz bayagi tecrubeli gorunuyosunuz sizinle bi karsilikli oturup konusmak isterim

halitabbas
19 05 2016, 18:12
sonuc itibariyle servise gitmekte fayda var diyosunuz tecrubeye riayet etmek lazim

halitabbas
19 05 2016, 23:46
arızalı zincir ve konumlandirici calistiktan.sonrada surekli ses veya hırıltı yaptırırmı peki yoksa ne kadar bozulursa bozulsun 10-15 sn. sonra susarmı

korn_17
20 05 2016, 09:54
Servisin isteyeceği bedel dünyalar kadar bir bedeldir. Bildiğim kadarıyla 3800 - 4200 bandında bir bedel çıkarıyorlar. Bence yine passat kullanıcısı olmak istiyorsanız, satın aracı gerekirse 5000 tl kredi çekin daha genç ve diri bir araç satın alın... 4000 ona harcayana kadar bence daha genç bir araç alırsınız.

halitabbas
20 05 2016, 10:19
Servisin isteyeceği bedel dünyalar kadar bir bedeldir. Bildiğim kadarıyla 3800 - 4200 bandında bir bedel çıkarıyorlar. Bence yine passat kullanıcısı olmak istiyorsanız, satın aracı gerekirse 5000 tl kredi çekin daha genç ve diri bir araç satın alın... 4000 ona harcayana kadar bence daha genç bir araç alırsınız.
valla mantıklı:alk:alk

Arguss
20 05 2016, 10:28
arızalı zincir ve konumlandirici calistiktan.sonrada surekli ses veya hırıltı yaptırırmı peki yoksa ne kadar bozulursa bozulsun 10-15 sn. sonra susarmı

Zincir sesi çok bariz bir sestir, o kadar süre ses yapmaz metal metale sürtüyor gibi çok duyulur bir ses gelir bu arada ben en son 3 sene önce eski aracımı serviste 2000 tl ye yaptırmıştım geçen kurban bayramında da 3000 tl ye fiyat almıştım ama sadece zincir değiştirdim

korn_17
20 05 2016, 15:43
Zincir sesi çok bariz bir sestir, o kadar süre ses yapmaz metal metale sürtüyor gibi çok duyulur bir ses gelir bu arada ben en son 3 sene önce eski aracımı serviste 2000 tl ye yaptırmıştım geçen kurban bayramında da 3000 tl ye fiyat almıştım ama sadece zincir değiştirdim

Emre Bey' in dediği gibi bariz bir ses, 3-4 sn. max. sürer gırrr şeklinde de tezahür ediyor genellikle benimde başıma gelmişti... Özelde 800 lira zincir konumlandırıcı parça ve sensör. o kadar da işçilik istiyolardı 1 sene önce. Ama ne kadar etkili olur onu da bilemem dışarda değişim...

halitabbas
20 05 2016, 20:05
Emre Bey' in dediği gibi bariz bir ses, 3-4 sn. max. sürer gırrr şeklinde de tezahür ediyor genellikle benimde başıma gelmişti... Özelde 800 lira zincir konumlandırıcı parça ve sensör. o kadar da işçilik istiyolardı 1 sene önce. Ama ne kadar etkili olur onu da bilemem dışarda değişim...
Valla serviste 3000-4000tl.dışarda ise parçalar orj.kusunda olursa işçilik sahil 2000tl. Eger parçalar sıfır motor üzerinden sökülürse 800tl. işçilkte allah ne verirse ne tutturulursa.Muallakta kaldım kime yaptıracagımı bilmiyorum.işin güzel yanı ise bütün bu maliyetler parça ve işçilik hepsinde garantili diyolar :utan:utan:mavi1

Arguss
21 05 2016, 11:59
Valla serviste 3000-4000tl.dışarda ise parçalar orj.kusunda olursa işçilik sahil 2000tl. Eger parçalar sıfır motor üzerinden sökülürse 800tl. işçilkte allah ne verirse ne tutturulursa.Muallakta kaldım kime yaptıracagımı bilmiyorum.işin güzel yanı ise bütün bu maliyetler parça ve işçilik hepsinde garantili diyolar :utan:utan:mavi1

Serviste yaptırırsanız soruna garanti veriyorlar 2 sene parça garantisi var dışarıda 1 sene sonra aynı şey olursa ne parçacı ne de yapan usta size garanti verirmi sizce ? Ben hiç sanmıyorum

SELÇUK
21 05 2016, 20:08
Serviste yaptırırsanız soruna garanti veriyorlar 2 sene parça garantisi var dışarıda 1 sene sonra aynı şey olursa ne parçacı ne de yapan usta size garanti verirmi sizce ? Ben hiç sanmıyorum

Emre garanti dedin de aklıma geldi. Garantiden değişen kavrama bedel ödenmediği sürece +2 olmuyordu değil mi?

Arguss
21 05 2016, 20:12
Emre garanti dedin de aklıma geldi. Garantiden değişen kavrama bedel ödenmediği sürece +2 olmuyordu değil mi?

CC'nin kavramayı değiştirdim bu hafta garantisi 2 ay önce bitmişti 340 tl verdim, general 650 istemişti orada yaptırmadım. Bundan sonrası garanti ve tamamen bedelsiz, vermezsen ne olur bilmiyorum ama istiyorlar bizde veriyoruz :) ama garanti kapsamına girmesi için bir ürüne bedel ödemen gerekiyor senin haklı olman için demişti tanıdık o yüzden işçilik fiyatı üzerinden biraz bedel alıyorlar

SELÇUK
21 05 2016, 20:16
CC'nin kavramayı değiştirdim bu hafta garantisi 2 ay önce bitmişti 340 tl verdim, general 650 istemişti orada yaptırmadım. Bundan sonrası garanti ve tamamen bedelsiz, vermezsen ne olur bilmiyorum ama istiyorlar bizde veriyoruz :) ama garanti kapsamına girmesi için bir ürüne bedel ödemen gerekiyor senin haklı olman için demişti tanıdık o yüzden işçilik fiyatı üzerinden biraz bedel alıyorlar

Bana daha önceki değişimde 50 tl civarı bir fatura kesmişti abi +2 olsun yeniden diye ama son değişimde bedelsiz işlem yapıldı. Unuttuk cüzi bir bedel fatura kestirmeyi.

pst60
22 05 2016, 13:43
kadir abi isminize bakılırsa tokatlisiniz bende tokatliyim ve tokatta ikamet ediyorum siz bayagi tecrubeli gorunuyosunuz sizinle bi karsilikli oturup konusmak isterim
Evet kardeşim Tokatlıyım Erbaa da oturuyorum. Yolun düşerse gel beklerim. tel no vereyim ara istediğin zaman 5369771155

passatonr
22 05 2016, 13:57
Evet kardeşim Tokatlıyım Erbaa da oturuyorum. Yolun düşerse gel beklerim. tel no vereyim ara istediğin zaman 5369771155

Cayi kahvesi olan ve cok keyifli sohbeti olan abimdir kendisi. Senede bir de olsa ziyaretini yaptigim bir abimdir. Mutlaka irtibat kurun :)

halitabbas
22 05 2016, 14:37
Evet kardeşim Tokatlıyım Erbaa da oturuyorum. Yolun düşerse gel beklerim. tel no vereyim ara istediğin zaman 5369771155
gecen hafta ladikteydim biraz yaprak isi vardi keske bilseydim gelirdim.Ama ogrendigim iyi oldu mutlaka gelirim ozaman hasbihal ederim eger yolun merkeze duser yada bisey lazim olursa haberim olsun 5422620660 herzaman beklerim

pst60
22 05 2016, 14:51
gecen hafta ladikteydim biraz yaprak isi vardi keske bilseydim gelirdim.Ama ogrendigim iyi oldu mutlaka gelirim ozaman hasbihal ederim eger yolun merkeze duser yada bisey lazim olursa haberim olsun 5422620660 herzaman beklerim
Telefonunu kaydettim .Yolun düşerse mutlaka uğra beklerim.

halitabbas
22 05 2016, 18:40
Telefonunu kaydettim .Yolun düşerse mutlaka uğra beklerim.
insallah abi gelmeye calisacam .bende kaydettim

antreveli
23 12 2017, 22:57
Arkadaşlar sabahlar yaklaşık 2 saniyelik gırrr sesinini ben de duyuyorum. aracım 98 bin km de. Bazen de 5- 10 dk. sürüyor. Bugün tavsiye sonucu özel serviste aracımın yağ basıncını ölçtürdüm. Rölantide 1.8 gaza yüklenince 3 ü gördük. Oysa rölantide 2 yüksek gazda 7 ya da 8 olması gerekiyormuş.Kafam iyice karıştı karterdin içinde filtre oluyomuş .Tıkanma ihtimali olabilirmiş.ya da yağ pompası arızası olabilirmiş. hemen tamir yaptırmalı mıyım? bilgisi olanların tavsiyeslerini bekliyorum. saygılar

kankac
28 04 2018, 11:35
Arkadaşlar sabahlar yaklaşık 2 saniyelik gırrr sesinini ben de duyuyorum. aracım 98 bin km de. Bazen de 5- 10 dk. sürüyor. Bugün tavsiye sonucu özel serviste aracımın yağ basıncını ölçtürdüm. Rölantide 1.8 gaza yüklenince 3 ü gördük. Oysa rölantide 2 yüksek gazda 7 ya da 8 olması gerekiyormuş.Kafam iyice karıştı karterdin içinde filtre oluyomuş .Tıkanma ihtimali olabilirmiş.ya da yağ pompası arızası olabilirmiş. hemen tamir yaptırmalı mıyım? bilgisi olanların tavsiyeslerini bekliyorum. saygılarİyi günler benim aracımda da aynı sorun vardı bu durumun bu araçlarda normal olduğu söylendi ustaya da gösterdim sıkıntı yok dedi şuan bu şekilde binmeye devam ediyorum.

Sent from my D6603 using Passat Turkiye mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=89260)