PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 TDI dsg B8 soğuk motor çalıştırmakozvolki
21 02 2015, 05:08
Yeni B8 sahibi olarak malum kış döneminde start a basarken hangi ışıkların sönmesi önemli , birde beklemeden çalıştırırsak motora zararı çok olurmu , cevap lariniza şimdiden teşekkürler.

Satuk
21 02 2015, 07:35
Çalıştırma sadece bir kere basınca kendisi bunu ayarlıyor zaten. Soğukluğa göre biraz zaman alabilir. Düğmeyi basılı tutmayın yeter. Ayağınız frende iken sadece bir kere basacaksınız.

pasa35
21 02 2015, 09:55
Yeni B8 sahibi olarak malum kış döneminde start a basarken hangi ışıkların sönmesi önemli , birde beklemeden çalıştırırsak motora zararı çok olurmu , cevap lariniza şimdiden teşekkürler.

genelde ışıkların sönmesini ve sonra marşa basılması tavsiye edilir

alperacara
23 12 2016, 21:28
Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dizel otomobillerin, benzinli otomobillere oranla satış fiyatları daha yüksektir. Ancak dizeller daha ekonomik oldukları için daha fazla rağbet görürler lakin dizel otomobillerin kullanımı ve bakımı benzinli otomobillere göre daha da zordur. Öyleki bilgi eksikliği nedeniyle dizel motorlarda yapılan küçük yanlışlar büyük zararlar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle dizel motorların bakımı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.
Eğer otomobilinizi uzun süre ve sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız bazı konularda dikkatli olmalısınız.
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki dizel araçlar uzun yollarda ekonomiktir yani yılda 20-30 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketiciyseniz ekonomi sağlamış olmazsınız. Otomobilini kısa mesafelerde kullanan sürücüler için benzinli otomobiller daha uygundur.
Dizel kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ;
Motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirerek uyarı ışıklarının sönmesini bekleyin. Çünkü ilk çalıştırmada motor soğuk olacağı için aracı zorlayabilirsiniz.
Kalitesiz yakıt kullanmayın. Tek seferlik kullanılan kalitesiz yakıt bile motorda ciddi sorunlara neden olabilir.
“Aracı vurdurmayın” Dizel motorlarda yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Yeni nesil dizellerde motor çalışır durumda değilse yağ basıncı oluşmaz bu nedenle vurdurma esnasında dizel pompasına aşırı yük biner ve ciddi zarara yol açabilir. Zaten aracınızın klavuzunda da “aracınızı iterek çalıştırmayın” yazar.
Aracınızı düzenli olarak servise götürün. Periyodik bakım dizel otomobillerde daha fazla önem arz eder. Çünkü bildiğiniz gibi dizel yakıt, benzinli yakıta oranla daha çok partikül taşır. Bu partiküller mazot filtresinde birikir ve aracın performans kaybetmesine neden olur.
Eğer kullandığınız araç turbo dizel ise bu konuda da bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var ;
Öncelikle bilinmelidir ki turbo dizel motora sahip olan araçlar gaz verilerek ısıtılmamalıdır. Motoru ısıtmak için en az 30 saniye rölantide çalıştırmak yeterlidir. Diğer önemli nokta ise motor soğukken yüksek devirde kullanılmamalıdır. Çünkü motor soğukken yüksek devire çıkması aynı zamanda yüksek basınç oluşmasına neden olur bu durum turbo türbinlerine zarar verebilir. Yani motor soğukken 2500 devri aşmamakta fayda var.
Turbo araçları çalıştırmak kadar stop etmekte büyük önem arz eder. Tıpkı ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden ısıtılması gerektiği gibi stop edilirkende en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekir. Bunun nedeni motor çalışırken turbo türbinlerini birbirine bağlayan milin yağlanmasıdır. Kontağı kapattığınızda motor durur buna bağlı olarak yağlama da durur. Ancak turbo yağsız olarak bir süre daha dönmeye devam eder. Bu durum turboda büyük zararlar açabilir. O yüzden motoru stop etmeden önce rölantide bir süre çalıştırarak turbo türbinlerinin normal devrine inmesi beklenmelidir.
Eğer turbo dizel aracınızı sağlıklı olduğu kadar ekonomik olarak da kullanmak istiyorsanız “maximum tork” durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yani dizel araçlar için maximum tork gücü üreten devir aralığını geçmemelisiniz. Zaten turbo dizel araçlarda maximum güç genellikle 1750 ile 3750 devirleri arasında üretilir. Bundan fazlası gereksiz ve zararlıdır. Araç hareket halindeyken de maximum güç aralığını geçip geçmediğinizi aracın çekişinden de anlayabilirsiniz.
İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir. Aynı şekilde rölanti de gidiyorsanız gaz pedalına bir anda abanmayın, turbo yüksek basınç altında kalacağı için zarar görebilir.Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler » Bilgiustam (http://www.bilgiustam.com/dizel-arac-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/)

engn
23 12 2016, 22:04
2-3 gün önce 5.20i'nin kullanım kılavuzuna göz atarken bir yazı okudum.Aracı çalıştırır çalıştırmaz yol alın yazıyordu.Şöyle açıklamış;marş basıp motorun ısınmasını beklediğin zaman motorun ısınması,marş basıp yol aldığın zamana göre çok daha geç oluyormuş.dizel motorda durum nasıldır açıkçası bilmiyorum ama bunu okuduktan sonra artık beklemiyorum.

alperacara
23 12 2016, 22:15
2-3 gün önce 5.20i'nin kullanım kılavuzuna göz atarken bir yazı okudum.Aracı çalıştırır çalıştırmaz yol alın yazıyordu.Şöyle açıklamış;marş basıp motorun ısınmasını beklediğin zaman motorun ısınması,marş basıp yol aldığın zamana göre çok daha geç oluyormuş.dizel motorda durum nasıldır açıkçası bilmiyorum ama bunu okuduktan sonra artık beklemiyorum.


1,6 TDİ B8 in klavuzunda da benzer bişey yazıyor, yakıt tasarrufu sağlar,,,, normal çalışma sıcaklığına çabuk ulaşır,,,, rolantide çalışırken egzozdan çıkan gaz çevreyi kirletir .. vb şeyler,,,

Ayrıca sabah ilk çalıştırmada 1 dk civarı boşta çalışırken ekranda EKO SÜRÜŞ önerisi çıkıyor, rolantide çalıştırma, bas git işine :):):) gibi bişey,,,

engn
23 12 2016, 22:27
Teşekkürler Alper Bey,dizel motorlarda da durum aynıymış öğrenmiş olduk sayenizde.Alışkanlıklarımız değişmiyor ama araç -motor teknolojisi hızla değişiyor.Aynı ikilemi rodaj konusunda da yasıyoruz.Yeni nesil motorlarda rodaj olmadığı birkaç serviste bana söylendi.Ama yine de forumda rodaja dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili yorumlar oldukça fazla.

Mercator
24 12 2016, 03:47
B8'leri bilemiyorum fakat B7'lerde bulunan 1,6 TDI motorlarda rodaj var.