PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2008 v-6 dsg 2.0 tdi kalkışta zıplamabilal.yalcin.33
25 09 2014, 22:42
Arkadaşlar aracı yeni aldım. Araç soğukken kalkışta sorun yok. Isınınca kalkışta zıplama yapıyor. Daha önce park ederken stop sorunu da vardı. Enjektör arızalıymış tamir olunca stop sorunu bitti. Isınınca kalkışta zıplama devam ediyor. Yardımcı olabilecek tecrübe sahibi olanınız var mı?

sansar
19 10 2014, 10:39
Şanzımanın bozulmuş. Mekaniğine elletme. sorun hidrolik beyinde yer alan selenoid valfinde. 1. Vites valfin değişir sorunun hallolur.

Arguss
19 10 2014, 11:00
Şanzımanın bozulmuş. Mekaniğine elletme. sorun hidrolik beyinde yer alan selenoid valfinde. 1. Vites valfin değişir sorunun hallolur.

Arkadaşın aracı DSG bu dediğinizi bu kadar net söylediğinize göre bunu kim yapar kime elletebilir bu dsg'yi sizce ? Merakımdan soruyorum bu sorunun birden çok nedeni olsa da sizin dediğinizi doğru olarak kabul edelim.

Taner Göde
19 10 2014, 12:13
Merhaba, mesajda "v-6" yazıyor. Bu hangi anlama geliyor?

uyducu2099
19 10 2014, 14:22
aynı sorun sanırım bende de var.

ama aşırı değil. sadece aracımı bir yere park ederken ani ileri geri yaptığımda oluyor. fakat akışına bırakırsam kendiliğinden hareket ederse hiç bir sorun um yok. vurma yapmıyor.

diğer vites geçişlerim normal.

İBRAHİM29
19 10 2014, 17:04
Merhaba, mesajda "v-6" yazıyor. Bu hangi anlama geliyor?

vites 6 demek istemis galiba taner abi bence...2.0 tdı nin v6 sı varda biz mi bilmiyoğğğğ yoksa diyede sormak gerekebilir tabiki...:)

sansar
20 10 2014, 23:59
Arkadaşın aracı DSG bu dediğinizi bu kadar net söylediğinize göre bunu kim yapar kime elletebilir bu dsg'yi sizce ? Merakımdan soruyorum bu sorunun birden çok nedeni olsa da sizin dediğinizi doğru olarak kabul edelim.

O parçanın piyasada değeri 2.000 tl serviste yaklaşık 4.000 tl civarı. Her zaman şunu kabul etmişimdir: çok iyi bir usta bulmadığınız sürece(sadece emek yönünden değil, vicdanlı olacak) yetkili servisi öneririm. Belki servis de dürüst olmayabilir. Size daha maliyetli bir parçanın arızalandığını söyleyip daha fazla bir meblağ çıkarır. Ancak unutmayınızki karşınızda kurumsallaşmış bir firma vardır. Herhangi bir mahkemelik durumda muhatap bulursunuz. Ancak servis dışında bir ustaya giderseniz mutlaka fatura alınız. Ve faturanın içinde hangi parçanın değiştiğini yazdırınız. Gerekli tamirden sonra sorun devam ederse (ustanın dürüst olmadığına kanaat getirirseniz) o işi yapan ustayı mahkemeye veriniz. Ayrıca vergi incelemesi için şikayette bulunabilirsiniz. Çünkü o usta çok büyük ihtimalle aldığı parçanın faturasını işletmemiştir. Stoğunda yoktur.

Neyse konudan fazla saptık:)
Servise gitmeyeceksen eğer birkaç ustayla görüşmeni öneririm. Ustalar aynı arızadan kaynaklı bir sorundan bahsederse bence herhangi bir şanzıman ustasına yaptırabilirsin. Tabi daha az maliyetli istiyorsan hangi viteste vurma varsa onun selenoid tamiratını da yaptırabilirsin. Bu da sana yaklaşık 1.000 tl ye mal olur.

Forumdan hangi usta daha iyi öğrenebilirsin.

bilal.yalcin.33
27 10 2014, 18:47
Çok teşekkürler Sansar kardeşim. Bu şekilde aracı kullanmaya devam etmenin diğer kısımlara bir zararı olur mu?

Bu arada beyler v6, elbette 6 vites anlamındaydı. Ama çok kafam atarsa bastırır parayı 2 silindir daha koydururum, mahçup olursunuz bak .:))

sansar
28 10 2014, 00:01
Beyin şanzımanın arkasında ya da altındadır(selenoidler) dsg ve multitronikler kavramadan ziyade yağ basıncıyla vites değiştirir. Her vitesin farklı selenoid basıncı vardır. Elektronik beyinin verdiği emre göre selenoidler devreye girer ve vitesler değişir. Atıyorum 1.vitesin dişli çapı ile 1.vites selenoid basıncı arasında doğrudan ilişki vardır. İlgili vitesin selenoidi yağın uzun vadede özelliğinin değişmesiyle selenoide yaptığı basınç da değişir. Bunun için yağ değişiminin otomatik viteslerde hayati bir önemi vardır.

Demek istediğim ilgili vites selenoidi zarar görmüşse mutlaka değişmelidir. Tamiri kısa süreli bir çözümdür. Eğer tamir edilecekse de Orijinal basınç değerine getirilmesi gerekir. Bunu da birebir yapmak zordur. Tavsiyem değişimdir. Güzel bir atasözü vardır: ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

Bu şekilde kullanmaya devam edersen. Sürüş kaliten düşer. Psikolojik bir baskı hissedersin. Bu da trafikte dikkatini dağıtır. Allah muhafaza.

1.vites selenoidin tamamen biterse aracı kaldıramazsın.

bilal.yalcin.33
07 11 2014, 12:36
Çok teşekkürler.